Справа №705/1335/25
2-о/705/98/25
06 березня 2025 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області,
в складі: головуючої судді Гудзенко В.Л.
при секретарі судового засідання Музичук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , що подана представником заявника - ОСОБА_2 , заінтересована особа: Уманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті,-
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті, посилаючись на те, що згідно копії лікарського свідоцтва про смерть, виданого 10 червня 2023 року КНП «Олешківська центральна районна лікарня», ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Олешки, Херсонської області, у віці 81 роки померла її мати, ОСОБА_3 , причина смерті геморагічний шок IV ступеня, масивний внутрішній крововилив, осколкове поранення грудної клітки з пошкодженням внутрішніх органів. Після смерті матері вона звернулася до Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо реєстрації смерті матері, але їй було усно відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті, у зв'язку з тим, що факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій не можливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Відповідно до Переліку територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, Олешківський район Херсонської області включена до вказаного переліку. Вказує, що встановлення даного факту необхідно для реєстрації смерті матері, отримання свідоцтва про смерть та для оформлення прав на спадкове майно. Враховуючи вищевикладене, вона змушена звернутися до суду із вказаною заявою та просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , у с. Великі Копані, Цюрупинського району, Херсонської області, місце смерті - Україна, Херсонська область, Олешківський район, місто Олешки, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявник ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, в прохальній частині заяви просили розгляд справи проводити без їх участі.
Представник заінтересованої особи Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), у судове засідання не з'явився, про час та дату слухання справи повідомлений належним чином. При цьому на адресу суду надійшла заява за підписом начальника Відділу, в якій не заперечують щодо задоволення заяви ОСОБА_1 та просять суд провести розгляд справи без участі їх представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно довідки від 01.04.2024 № 710-5003206598 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, заявник ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце її проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Олешки Олешківського району Херсонської області, померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначене підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть, що видане 06.03.2025 ДБЗО Херсонської області «Олешківська центральна районна лікарня».
Заявник по справі ОСОБА_1 , є дочкою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_4 , серії НОМЕР_1 від 30.12.1982, актовий запис № 81, де в графі батько зазначений ОСОБА_5 , в графі мати - ОСОБА_3 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 22.12.2005, відповідно до якого заявниця змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
Заявник посилалася на те, що органами РАЦС їй було відмовлено у реєстрації смерті її матері ОСОБА_3 із причини того, що факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій не можливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, Херсонська область, Олешківський район. м.Олешки включено до переліку окупованих територій, на якій поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина відповідно до ст. ст. 3, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно зі ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Видане ДБЗО Херсонської області «Олешківська центральна районна лікарня» лікарське свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому законодавством України порядку факту смерті ОСОБА_3 , що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрацію її смерті та оформлення свідоцтва про смерть.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Державна реєстрація смерті ОСОБА_3 не була проведена на території України, оскільки документи які є у заявника, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ОСОБА_3 неможлива, тому суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявника, які є доведеними та обґрунтованими.
Відповідно до вимог пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 315, 317, 319,430 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» суд, -
Заяву ОСОБА_1 , що подана представником заявника - ОСОБА_2 , заінтересована особа: Уманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , у с.Великі Копані, Цюрупинського району, Херсонської області, громадянки України, місце смерті - місто Олешки Олешківський район, Херсонська область, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.Л. Гудзенко