07.03.2025
Справа №642/1508/24
Провадження №3/642/484/25
07 березня 2025 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Грінчук О.П., розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 130 КУпАП,
28.02.2025 до Ленінського районного суду м.Харкова з Управління патрульної поліції в Харківській обл. Департаменту патрульної поліції надійшов після доопрацювання, на підставі постанови Харківського апеляційного суду від 19.02.2025, вказаний адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №898991 від 08.03.2024 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 КУпАП. До матеріалу УПП в Харківській обл. ДПП долучено документ у вигляді Додатку до протоколу ААД №898991 від 08.03.2024 на виконання постанови Харківського апеляційного суду.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Коротенко О.І. надав клопотання про проведення судового засідання без його участі, а також просив повернути справу на доопрацювання згідно його клопотання, поданого до суду 06.03.2025.
Дослідивши адміністративний матеріал, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною особа в його вчиненні.
В п.1 ч.1 ст. 255 КУпАП визначено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в ст.ст. 218-221 цього Кодексу, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції, в тому числі, ст.ст. 124, 130 КУпАП.
Також, відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення, в тому числі, зазначається нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний протокол ААД №898991 від 08.03.2024 складений відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 КУпАП.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 07.08.2024 перекваліфіковано дії ОСОБА_1 з ч.2 ст. 130 КУпАП на ч.1 ст. 130 КУпАП та останнього визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Харківського апеляційного суду від 15.10.2024 постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 07.08.2024 скасовано, матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 130 КУпАП повернуто начальнику Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для усунення вказаних в постанові недоліків, зокрема, щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 22 січня 2025 року перекваліфіковано дії ОСОБА_1 з ч.2 ст. 130 КУпАП на ч.1 ст. 130 КУпАП, та останнього визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Харківського апеляційного суду від 19.02.2025 скасовано постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 22.01.2025 та направлено справу на дооформлення до УПП в Харківській обл. ДПП, з тих підстав, що діючим КУпАП не передбачена процесуальна можливість суду перекваліфікувати дії, за які притягується особа до адміністративної відповідальності. Також зазначено, що Управління патрульної поліції в Харківській області повторно, всупереч постанови Харківського апеляційного суду від 15.10.2024, направило вказаний матеріал до Ленінського районного суду м. Харкова для прийняття рішення згідно чинного законодавства, без усунення недоліків щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Після доопрацювання вказаний матеріал надійшов до Ленінського районного суду м. Харкова 28.02.2025.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.02.2025, матеріал розподілено судді Грінчук О.П.
На виконання постанови Харківського апеляційного суду від 19.02.2025 до матеріалу долучено Додаток до протоколу ААД №898991 від 08.03.2024, виконаний ст. інспектором з ОД ВАП УПП в Харківській обл. ДПП Домріною А., згідно якого остання просила вважати, що ОСОБА_1 08.03.2024 порушив вимоги ч.1 ст. 130 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Вимоги щодо оформлення протоколів про адміністративні правопорушення органами поліції встановлено Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941 (далі -Інструкція №1376).
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Пунктом 8 розділу ІІ Інструкції визначено, що Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з п.п. 11, 12, 13 Розділу ІІ Інструкції, При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його. Особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення повинен містити, зокрема, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; Протокол підписується особою, яка його склала. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно з п. «а» ч. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17.07.1997 року, кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, має право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього.
Однак, всупереч зазначеному, ст. інспектор з ОД ВАП УПП в Харківській обл. ДПП Домріна А., надавши на виконання постанови Харківського апеляційного суду від 19.02.2025 документ у вигляді Додатку до протоколу ААД №898991 від 08.03.2024, в якому просила вважати кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП замість ч.2 ст.130 КУпАП, не надала суду документу на підтвердження того, що ОСОБА_1 був ознайомлений із вказаним документом про зміну кваліфікації його дій, та не забезпечила ОСОБА_1 права знати, за яке саме правопорушення він притягається до відповідальності та, відповідно, здійснювати свій захист, а також надати свої пояснення або зауваження до додатку до протоколу.
Розгляд справи за таких обставин призведе до порушення принципів, закріплених ст.ст. 7, 9, 245 КУпАП та прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Таким чином, особою, якою складено адміністративний матеріал, порушено вимоги Інструкції та ст. 256 КУпАП.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" було визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення. Така сама позиція була висловлена й у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення".
На підставі викладеного, вважаю необхідним повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 КУпАП до УПП в Харківській обл. ДПП для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 221, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 130 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції в Харківській обл. Департаменту патрульної поліції - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя