Справа № 565/2242/24
Провадження № 2-а/565/8/25
07 березня 2025 року м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі:
-головуючого судді Зейкана І.Ю.,
-з участю секретаря судового засідання Бірюк Л.М.,
-представника позивача Лебєдєвої Т.О.,
-представника відповідача Сороки І.І.,
розглянувши у приміщенні Кузнецовського міського суду у відкритому судовому засіданні справу № 565/2242/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
14 жовтня 2024 року до Кузнецовського міського суду Рівненської області надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій просить визнати незаконною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з документів позивача вбачається, що він не є військовозобов'язаною особою, а тому він не має обов'язку оновлювати дані, передбачені абзацом 6 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду надійшов відзив, у якому просять відмовити у позові повністю. Відзив обґрунтований тим, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку військовозобов'язаних на підставі наказу Міністерства оборони України від 09.06.2006 № 342. Цим наказом були внесені зміни до Керівництва з військового обліку у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 22.01.2002 № 35 щодо зняття з військового обліку громадян, які визнані військово - лікарськими комісіями непридатними до служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час. Наказом Міністерства оборони України від 15.01.2015 № 24 до Керівництва з військового обліку у Збройних Силах України були внесені зміни щодо скасування зняття з військового обліку громадян, визнаних військово - лікарськими комісіями непридатними у мирний час та обмежено придатними у воєнний час. Тобто, з 15.01.2015 наказ Міністерства оборони України від 09.06.2006 № 342 втратив чинність.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, проте забезпечив явку свого представника Лебєдєву Т.О. У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Додала, що позивач ОСОБА_1 вважав себе невійськовозобов'язаним, оскільки у обліковому документі у нього була відмітка про те, що він невійськовозобов'язаний.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 Сорока І.І. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та надав пояснення аналогічна за змістом до обставин, якими обґрунтований відзив на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази суд встановив наступні обставини.
30.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , винесена постанова № 248 про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУПАП, якою на позивача ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17 000,00 грн. Відповідно до копії цієї постанови, позивач ОСОБА_1 порушив абзац 6 п. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України «Про оголошення мобілізації», затвердженим Верховною Радою України, не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Облікові дані ОСОБА_1 не уточнив, що підтверджується витягом з облікових даних АІТС «Оберіг» без поважних на те причин.
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Як на підставу задоволення вимог позивач посилається на те, що він не є військовозобов'язаним. Інших підстав задоволення позовних вимог позивачем не заявлено.
Таким чином, суд, вирішуючи позовні вимоги в межах позовних вимог бере до увагу наступне.
Згідно із ст.235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.1 ст.210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.3 ст.210-1 КУпАП, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частинами першою - третьою ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
У постанові Верховного Суду від 04.09.2019р. у справі № 285/1535/15-а міститься правовий висновок про те, що адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Спірні правовідносини регулюються приписами ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зокрема, частиною першою цієї статті передбачено, що громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Відповідно до вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024р., який набув чинності 18.05.2024р.
Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Вказаний обов'язок визначено також п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022р.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024р. по 16.07.2024р. (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно зі ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022р., громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Останній день вказаного 60-денного строку для уточнення облікових даних припадав на 16.07.2024р.
У свою чергу, позивач ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані лише 01.10.2024р., що підтверджується витягом з системи «Резерв+» (а.с. 7), наданим позивачем. Отже, позивач не уточнив свої облікові дані у строк передбачений законом, а тому порушив вимоги законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Представник позивача Лебєдєва Т.О. зазначила, що відповідно до відмітки у тимчасовому посвідченні позивач ОСОБА_1 є невійськовозобов'язаним, а отже у нього не виник обов'язок уточнити облікові дані.
Відповідно до копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 (а.с. 20), позивач ОСОБА_1 16.10.2000 призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби в мирний час і обмежено придатним у воєнний час.
Також міститься відмітка про те, що позивач ОСОБА_1 знятий з обліку 21.03.2011 на підставі ст. 2.3 наказу міністерства оборони України № 342 від 2006 року та відмітка про те, що він невійськовозобов'язаний з 21.03.2011. Таким чином, матеріали справи свідчать, що 21.03.2011 позивач ОСОБА_1 був знятий з військового обліку за наказом Міністерства оборони України 09.06.2006 № 342 «Про затвердження змін у Настанові з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів та матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань».
Відповідно до пункту 5 підрозділу 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України від 09.06.2006 №342 «Про затвердження змін у Настанові з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів та матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби у мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Водночас, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 15.01.2015 №24 «Про затвердження змін до Настанови з військового обліку, прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», пункт 5 підрозділу 2.3 розділу 2 наказу Міністра оборони від 09.06.2006 №342 виключено. Таким чином, підстави зняття ОСОБА_1 з військового обліку втратили чинність 15.01.2015.
Отже позивач набув статусу військовозобов'язаного, а отже, зобов'язаний з того часу виконувати обов'язки визначені таким статусом.
Статус військовозобов'язаного у позивача ОСОБА_3 також підтверджується військово-обліковим документом (а.с. 7) із застосунку «Резерв+», поданого позивачем та обліковою карткою на ім'я позивача, поданою відповідачем.
Доводи представника позивача про те, що позивач ОСОБА_1 є юридично необізнаним та вважав себе невійськовозобов'язаним у зв'язку з наявною відміткою у обліковому документі є необгрунтованими, оскільки відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
В розрізі викладених норм начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 надав правильну правову оцінку діям позивача, оскільки військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024р. по 16.07.2024р. на виконання абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Під час розгляду цієї справи судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. 210-1 КУпАП, ст.38, 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 242, 244-246, 286 КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 248 від 27.09.2024 року відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце знаходження: АДРЕСА_2 .
Головуючий суддя І.Ю.Зейкан