Справа № 194/197/25
Номер провадження 3/194/97/25
06 березня 2025 року Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпілої ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП №1 Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тернівка Дніпропетровська область, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №524926 від 27.01.2025 року, який був складений поліцейським СРПП ВП №1 Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області Черкашиним О.В., ОСОБА_1 , 27.01.2025 року приблизно о 11-15 год., знаходячись в м. Тернівка вул. Героїв України висловлював словесні образи та завдав фізичного болю своїй дружині ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоди її психічному та фізичному здоров'ю, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та подані до нього матеріали, заслухавши потерпілу та особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.
Згідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за передбачає настання адміністративної відповідальності завчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Таким чином, згідно ч. 1 ст. 173-2 КУпАП настає відповідальність за вчинення насильства фізичного характеру, що не спричинило тілесних ушкоджень. Наявність у потерпілого тілесних ушкоджень виключає відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В той же час, згідно досліджених в судовому засіданні обставин, вбачається, що під час події, яка ставиться в провину ОСОБА_1 , мало місце заподіяння тілесних ушкоджень потерпілій, з огляду на таке.
Так, в судовому засіданні ОСОБА_1 , показав, що 27.01.2025 року приблизно о 11-00 год. між ним та потерпілою - його дружиною ОСОБА_2 виникла сварка, оскільки остання не ночувала вдома. Під час конфлікту, він, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння побив ОСОБА_2 .
Як зазначила в судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 , 27.01.0225 року її чоловік ОСОБА_1 розпивав спиртні напої за адресою: вул. Героїв України 18/30, та приблизно о 11-00 год. між ними сталась сварка, в ході якої він її побив руками та ногами. Так, ногою в взутті наступив їй на обличчя, однак вона змогла убігти від нього, втім він вийшов з квартири та уїхав на автомобілі. Діями ОСОБА_2 їй було спричинено тілесних ушкоджень.
Згідно виписки з медичної карти стаціонарного хворого №176/121 соматичного відділення (травматологічне ліжко) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , остання перебувала на стаціонарному лікуванні з 27.01.2025 року по 04.02.2025 року з діагнозом: ЗЧМТ. Струс головного мозку. Цефалічний синдром. Параорбітальна гематома зліва. Гематома лівого плеча, правої виличної ділянки, потиличної ділянці та колінних суглобів. Садна н/3 правого передпліччя. (Травма кримінальна від 27.01.2025 року). В анамнезі захворювання зазначено про те, що зі слів хворої, ОСОБА_2 була побита 27.01.2025 року о 11-15 год. відомою для себе особою у себе в квартирі.
Відтак, з пояснень потерпілої та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також долученою стороною захисту виписки з медичної картки стаціонарного хворого, вбачається, що потерпілій було спричинені тілесні ушкодження.
Таким чином, нанесення тілесних ушкоджень, про які йдеться в матеріалах справи, може виключати адміністративну відповідальність і може свідчити про ознаки кримінального правопорушення, а не адміністративного.
При цьому, матеріали справи не містять відомостей, які б підтверджували, чи спростовували наявність у ОСОБА_2 тілесних ушкоджень відповідного ступеня тяжкості.
Оскільки, згідно встановлених у судовому засіданні обставин, та досліджених матеріалах, мав місце факт спричинення потерпілій ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, ступінь тяжкості яких не встановлений, та який відповідно вимагає проведення досудового розслідування щодо цього, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 можуть вбачатися ознаки кримінального правопорушення, в залежності від ступеня тяжкості спричинених тілесних ушкоджень та від доведеності вини останнього.
Суд звертає увагу, що за заподіяння тілесних ушкоджень, в залежності від ступеня їх тяжкості передбачено кримінальну відповідальність ст.ст. 121-125 КК України.
Частиною 1 ст. 126 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.
Також, частиною 1 ст. 125 КК України передбачено кримінальну відповідальність за умисне легке тілесне ушкодження.
Частиною 1 ст. 122 КК України передбачено кримінальну відповідальність за заподіяння умисного середньої тяжкості тілесного ушкодження, тобто умисне ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених у статті 121 цього Кодексу, але таке, що спричинило тривалий розлад здоров'я або значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину.
У зв'язку з тим, що ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вказує на те, що адміністративна відповідальність за домашнє насильство у формі фізичного насильства настає лише у разі, якщо таке насильство не спричинило тілесних ушкоджень потерпілій особі, однак, матеріали справи та обставини, які були встановлені в судовому засіданні, містять відомості про вчинення діянь, які мали наслідком спричинення тілесних ушкоджень, тяжкість яких не встановлена.
Отже, вчинення насильницьких дій, про які йдеться у даному протоколі, виключає адміністративну відповідальність і свідчить про наявність ознак кримінального правопорушення за даним фактом та як наслідок необхідність перевірки тяжкості тілесних ушкоджень спричинених ОСОБА_2 .
Згідно ст.253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене, справа підлягає передачі до прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до положень ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, провадження по даній справі підлягає закриттю у зв'язку з передачею матеріалів прокурору в порядку ст. 253 КУпАП.
При цьому, слід звернути увагу, що передаючи справу прокурору, суддя заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінально караного діяння, а також про правову кваліфікацію її діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
Керуючись ч. 2 ст. 51, ст.ст.253, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 - закрити, у зв'язку з передачею матеріалів прокурору.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, - передати до Павлоградської окружної прокуратури Дніпропетровської області, у зв'язку з тим, що вбачаються ознаки кримінального правопорушення та для вирішення питання щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань в порядку ст. 214 КПК України.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.О. Корягін