Справа № 191/715/25
Провадження № 3/191/206/25
04 березня 2025 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Твердохліб А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровської області відносно:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «Агросервіс» (код ЄДРПОУ 19428309), юридична адреса: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Василівка-на-Дніпрі, вул. Яворницького, буд. 51, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП,
У протоколі про адміністративне правопорушення №4421/04-36-04-12/19428309 від 27 січня 2025 року зазначено, що за результатами перевірки ТОВ «Агросервіс» (код ЄДРПОУ 19428309), юридична адреса: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Василівка-на-Дніпрі, вул. Яворницького, буд. 51, проведеної головним державним інспектором Новомосковського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Кучмою І.В., встановлено, що посадовою особою ОСОБА_1 , який займає посаду керівника ТОВ «Агросервіс» (код ЄДРПОУ 19428309), несвоєчасно надано платіжні доручення до установ банку на перерахування належної до сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, згідно Податкової декларації з плати за землю за 2022 рік №9034932456 від 18.02.2022 року; за листопад 2022 року по терміну сплати 30.12.2022 року, сума заборгованості склала 2715 грн. 87 коп., фактично заборгованість повністю сплачено 27.01.2023 року; за жовтень 2022 року по терміну сплати 30.11.2022 року, сума заборгованості склала 1748 грн. 05 коп., фактично заборгованість повністю сплачено 27.01.2023 року; згідно декларації за плату за землю за 2023 рік №9060039202 від 27.03.2023 року - за серпень 2023 року по терміну сплати 02.10.2023 року, сума заборгованості склала 1579 грн. 35 коп., фактично заборгованість повністю сплачено 30.10.2023 року; за вересень 2023 року по терміну сплати 30.10.2023 року, сума заборгованості склала 1295 грн. 22 коп., фактично заборгованість повністю сплачена 30.11.2023 року, чим порушив п.287.3 ст. 287, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.163-2 КУпАП.
До початку проведення судового засідання ОСОБА_1 надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, просив закрити справу за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зазначає наступне.
Диспозиція ч.1 ст.163-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , як керівнику ТОВ «Агросервіс» (код ЄДРПОУ 19428309), ставиться у провину несвоєчасне надання платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум орендної плати по терміну до 30.11.2022 року, 30.12.2022 року, 02.10.2023 року, 30.10.2023 року.
Такий виклад обставин цілком відповідає диспозиції ч. 1 ст. 163 КУпАП, а саме, ОСОБА_1 є посадовою особою - керівником ТОВ «Агросервіс», та з огляду наданих матеріалів, зокрема результатів камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів, нею несвоєчасно подано платіжне доручення на перерахування узгодженого податкового зобов'язання.
Протокол про адміністративне правопорушення у справі складений уповноваженою на те особою, з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, а викладені в ньому відомості відповідають фактичним обставинам справи, які були встановлені належними, допустимими та достатніми доказами.
Проте, відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частинах третій шостій цієї статті.
До протоколу долучено акт перевірки №181/04-36-04-12/19428309 від 03.01.2025 року, з якого вбачається, що:
- сума податку за податковою декларацією по платі за землю на 2022 рік мала бути сплаченою 30.12.2022 року, 30.11.2022 року, але його фактично сплачено 27.01.2023 року;
- сума податку за податковою декларацією по платі за землю на 2023 рік мала бути сплаченою 02.10.2023 року, 30.10.2023 року, але його фактично сплачено 30.10.2023 року та 30.11.2023 року, відповідно.
Виходячи з наведеного, днем вчинення адміністративного правопорушення є наступний день за днем настання граничного строку сплати грошового зобов'язання, тобто 31 грудня 2022 року, 01 грудня 2022 року, 03 жовтня 2023 року та 31 жовтня 2023 року.
В протоколі зазначена дата вчинення правопорушення 03.01.2025 року, що є датою камеральної перевірки та датою складання акту.
Але, суд не може погодитися, що зазначена дата 03.01.2025 року є дійсно датою вчинення адміністративного правопорушення, суть якого викладена в протоколі, і саме з цієї дати відраховується строк накладення стягнення, визначений ч.2 ст.38 КУпАП.
Так, чиним законодавством передбачено, що зазначений строк з дня виявлення правопорушення починає свій відлік у разі скоєння триваючого правопорушення.
Триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов'язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан триває протягом значного часу, і весь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
Триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок, зокрема, при виявленні таких порушень як відсутність обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов'язкову форму обліку, бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його з порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших правопорушень, пов'язаних з нарахуванням податків, які можливо встановити тільки в ході документальної перевірки на підставі первинних документів.
Стягнення за такі адміністративні правопорушення може бути накладене у термін не пізніше, ніж через три місяці з дня його виявлення (з дати складання і підписання акта перевірки).
Разом з тим, до адміністративних правопорушень, що мають разовий характер, належать такі проступки: несвоєчасне подання декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів до бюджетів та державних цільових фондів, подання звіту з ЄСВ тощо.
Отже, адміністративне правопорушення, що викладене в протоколі №№4421/04-36-04-12/19428309 від 27 січня 2025 року відносно керівника ОСОБА_1 та яке полягає в несвоєчасному поданні платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), не відноситься до триваючого правопорушення, і відповідно стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Як зазначалося вище, днем вчинення цього адміністративного правопорушення є 01 грудня 2022 року, 31 грудня 2022 року, 03 жовтня 2023 року та 31 жовтня 2023 року, і саме з цих дат почав перебіг строку, визначений ч. 2 ст.38 КУпАП.
Таким чином, як на час складання протоколу, так і на час надходження протоколу до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області, закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення був складений лише 27.01.2025 року, тобто поза межами строків накладення адміністративного стягнення, визначених ч. 2 ст. 38 КУпАП, тому провадження у справі не могло бути розпочато та підлягає закриттю.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п. 7 ст. 247, ст. 294 КУпАП, -
Адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «Агросервіс» (код ЄДРПОУ 19428309), юридична адреса: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Василівка-на-Дніпрі, вул. Яворницького, буд. 51, за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, провадженням закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А. В. Твердохліб