Справа № 600/2199/24-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Кушнір В.О.
Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.
06 березня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сушка О.О. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
І. Описова частина.
1.Короткий зміст позовних вимог.
1.1. ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 , виходячи із заробітної плати нарахованої за період перебування на військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року та виплаченої у грудні 1986 року у розмірі 1440,06крб, відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.12.2023 року, оформленого листом від 06.12.2023 року за № 7002/6959/8-2400/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , виходячи із заробітної плати нарахованої за період перебування на військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виплаченої у грудні 1986 року у розмірі 1440,06крб, відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 01.12.2023 року, оформленого листом від 06.12.2023 року за №7002/6959/8- 2400/23.
1.2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 30.09.1986 року по 24.12.1986 року, обчисливши розмір пенсії у відповідності до ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". Однак, відповідач безпідставно відмовив у перерахунку та виплаті пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за період роботи в зоні відчуження у 1986 році, з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено обчислення пенсії виходячи із заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження.
2. Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
2.1. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.05.2093р. Згідно відомостей, наявних в матеріалах справи, позивач перебуває на обліку, як одержувач пенсії за віком, призначеної зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
2.2. 15.12.2023р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, обчисливши розмір пенсії за ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
2.3. 06.12.2023р. відповідач листом повідомив позивача, що чинним законодавством не передбачено обчислення пенсії виходячи із заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
2.4. Додатково зазначено, що розрахунок пенсії проводиться виходячи із страхового стажу тривалістю 30 років 27 днів, або 360 місяців (врахованого по 10.11.2002, при цьому періоди роботи з 17.10.1986 по 01.11.1986, з 05.11.1986 по 07.11.1986, з 09.11.1986 по 10.11.1986, з 14.11.1986 по 14.11.1986, з 16.11.1986 по 22.11.1986, з 24.11.1986 по 27.11.1986, з 04.12.1986 по 06.12.1986, з 08.12.1986 по 09.12.1986 враховано в пільговому обчисленні) та заробітної плати за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 (відповідно до довідки про заробіток), при індивідуальному середньомісячному коефіцієнті заробітку - 0,88739.
3.Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
3.1. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року позов задоволено.
3.2. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 , виходячи із заробітної плати нарахованої за період перебування на військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року та виплаченої у листопаді-грудні 1986 року у розмірі 1440,06крб, відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
3.3 Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01.12.2023 року, виходячи із заробітної плати нарахованої за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, виплаченої у листопаді-грудні 1986 року у розмірі 1440,0крб, відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням виплачених за вказаний період сум.
4.Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу.
4.1. Відповідач просить скасувати рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на недотримання судом першої інстанції норм матеріального права, що на думку останнього призвело до неправильного вирішення питання.
4.2. Відзив позивача на апеляційну скаргу на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду не надходив, що відповідно до ч.4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
ІІ. Мотивувальна частина.
1. Позиція апеляційного суду
Апеляційний суд перевірив правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права у межах доводів апеляційної скарги та дійшов таких висновків.
1.1. Згідно ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ, призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
1.2. Відповідно до ст.57 Закону №796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
1.3. Судом встановлено, що позивач, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильській катастрофи (категорії 2), про що свідчить видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 25.05.1993 року серії НОМЕР_1 , категорія 2.
1.4. Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком, призначену зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1.
1.5. Статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
1.6. Згідно приписів ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
1.7. З аналізу наведених положень законодавства випливає наявність у застрахованої особи права обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлено загальним Законом №1058-IV або спеціальним, тобто Законом №796-XII.
1.8. Такий правовий висновок, викладений в постанові Верховного Суд України від 07 липня 2015 року (справа № 21-727а15), постановах Верховного Суду від 25 вересня 2018 року №185/3101/17 (2-а/185/253/17), від 03 жовтня 2019 року в адміністративній справі №676/5258/16-а, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України суд враховує під час застосування до спірних правовідносин.
1.9. Відтак, є слушними твердження позивача про наявність у нього, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлено загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
1.10. Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
2. Висновок суду за результатами розгляду апеляційної скарги
2.1. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
2.2. Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
2.3. Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України понесені сторонами судові витрати новому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Сушко О.О. Сапальова Т.В.