490/1393/25 06.03.2025
нп 1-кс/490/1101/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/1393/25
04 березня 2025 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене начальником відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене начальником відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022230000000610 від 28.12.2022 відносно ОСОБА_6 (мовою оригіналу(російська) - ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України.
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000610 від 28.12.2022 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Так, громадянин російської федерації ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 22.02.2023 погодився на його призначення та 09.03.2023 указом тимчасово виконуючого обов'язки губернатора Херсонської області № 42-у призначений головою так званого (мовою оригіналу) «Правительства Херсонской области» (далі- окупаційний уряд Херсонської області).
Вищевказаним указом від 09.03.2023 № 42-у на ОСОБА_6 , як на голову окупаційного уряду Херсонської області покладено наступні обов'язки:
а) організація роботи окупаційного уряду Херсонської області та здійснення керівництва його діяльністю;
б) подання так званому губернатору Херсонської області пропозицій щодо призначення на посаду та звільнення з посади інших членів окупаційного уряду Херсонської області;
в) призначення на посади так званих заступників міністрів Херсонської області та заступників керівників інших органів виконавчої влади Херсонської області;
г) підписання правових актів окупаційного уряду Херсонської області;
д) представництво окупаційного уряду Херсонської області у відносинах з органами публічної влади, організаціями та населенням на території Херсонської області, а також за її межами;
е) у межах компетенції окупаційного уряду Херсонської області видання постанов, розпоряджень та доручень, здійснення контролю за їх виконанням;
ж) ведення засідань окупаційного уряду Херсонської області, маючи право вирішального голосу;
з) підписання договорів та угод, що укладаються окупаційним урядом Херсонської області;
и) інформування так званого губернатора Херсонської області про роботу окупаційного уряду Херсонської області;
і) здійснення інших повноважень, відповідно до федеральних законів та нормативних правових актів прийнятих окупаційними органами влади на території Херсонської області.
Після призначення на посаду голови окупаційного уряду Херсонської області ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки для національної безпеки України і бажаючи їх настання, які полягали у активній протиправній інформаційній діяльності у співпраці з державою-агресором та спрямованій на підтримку держави-агресора і окупаційної адміністрації держави-агресора, заподіяв шкоду державному суверенітету, територіальній цілісності, демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України у інформаційній сфері.
Так при виконанні організаційно-розпорядчих повноважень ОСОБА_6 ігноруючи норми міжнародних правових актів та вимоги національного законодавства України, зокрема Конституції України та Законів України «Про національну безпеку України», «Про інформацію», для оприлюднення діяльності окупаційного органу влади, не пізніше 4 січня 2023 року приймав участь у створенні інтерв'ю журналістів - пропагандистів підконтрольного державі - агресору телеканалу «Таврія» (автономна некомерційна організація Херсонської області Телерадіокомпанія «Таврия» зареєстрована «Едином государственном реестре юридичких лиц» за № 9500013340), де для не обмеженого кола осіб інформував про наміри окупаційного уряду Херсонської області щодо впровадження заходів по так званій інтеграції Херсонської області в російську федерацію.
У подальшому використовуючи особистий канал « ОСОБА_8 » в багатоплатформному месенджері «Telegram», з метою висвітлення своєї діяльності, як очільника окупаційного уряду Херсонської області та демонстрації виконання ним своїх службових обов'язків на вищевказаній посаді, умисно розпочав створювати та поширювати відомості пропагандиського характеру, які мали викликати схвалення дій російської федерації серед населення на тимчасово окупованій території, тим самим здійснювати інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором, спрямовану на підтримку окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема щодо виправдовування тимчасової окупації частини території України російською федерацією, пропагування ідей шовіністичного російського режиму, залучення невизначеного кола осіб до участі у незаконних виборах на тимчасово окупованій території Херсонської області та не офіційного збору інформації від тимчасово окупованого населення щодо їх реакції на роботу окупаційних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області і поширення позитивних здобутків у економічній та гуманітарній сфері при систематичній критиці та звинуваченнях в бездіяльності легітимних органів центральної і місцевої влади України на цій території у період з 1991 до 2022 року.
Так, ОСОБА_6 , переслідуючи прямий умисел на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямовану на підтримку окупаційної адміністрації держави-агресора, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 6 вересня 2023 року створив відеозапис із закликом до користувачів медіа платформи «Telegram» щодо їх участі у виборах депутатів так званої Херсонської обласної думи та депутатів так званих місцевих рад муніципальних утворень на окупованій території Херсонської області.
Вказаний відеозапис із власним виступом ОСОБА_6 поширив ІНФОРМАЦІЯ_2 на особистому каналі - « ОСОБА_8 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 (на момент проведення огляду вищевказаний пост мав 42.2 тисячі переглядів користувачів).
Продовжуючи протиправні дії ОСОБА_6 , переслідуючи прямий умисел, направлений на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, спрямовану на підтримку окупаційної адміністрації держави-агресора, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 4 листопада 2023 року створив відеозапис присвячений «дню народного единства», що є національним святом у російській федерації, у якому пропагує здобутки держави-агресора, які відбулись у Херсонської області після окупації частини її території російською федерацією.
Відеозапис із власним виступом ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 поширив на особистому каналі - « ОСОБА_8 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Далі, ОСОБА_6 , продовжуючи протиправну інформаційну діяльність, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 13 березня 2024 року поширив відеозапис у якому переконує у перевагах окупації частини Херсонської області російською федерацією та закликає необмежену кількість користувачів месенджера до участі у виборах президента російської федерації на окупованій території Херсонської області.
Вищевказаний відеозапис з виступом ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6 поширив на особистому каналі - « ОСОБА_8 » у пості під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 (на момент проведення огляду вищевказаний пост мав 16.6 тисяч переглядів користувачів).
Крім того, ОСОБА_7 публікував на своєму каналі « ОСОБА_8 » також й інші пости з відеозаписами, а також приймав участь у новинних сюжетах регіональних та федеральних каналів російської федерації, у яких маніпулював інформацією для населення, яке перебувало в умовах тимчасової окупації, перекручуючи визнані Україною та міжнародною спільнотою факти, висловлював належність території Херсонської області державі-агресору та поширював викривлену інформацію, що розповсюджуються в медійному просторі російської федерації.
Крім цього, ОСОБА_6 маючи на меті здійснення протиправної інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором спрямованій на підтримку держави-агресора з 7 травня 2023 року по 19 січня 2025 року запровадив та поширив у власному каналі « ОСОБА_8 » багатоплатформного месенджеру «Telegram», який є засобом масової інформації, 64 серії (у текстовому та відеоформаті) програми під назвою «Херсонский край России», де у № 61, № 60, № 59, № 58, № 56, №26, № 24 серіях наявні чисельні маніпуляції історичними фактами і контекстом, які мали вплинути на свідомість населення, що тимчасово перебуває на окупованій території та іншої аудиторії з переконанням їх у тривалій взаємопов'язаності Херсонської області із історичним минулим росії та є невід'ємною частиною її духовної, історичної, гуманітарної спадщини. Також текст відеосюжетів поширених ОСОБА_6 , крім маніпуляцій історичними фактами, мають ознаки розпалення релігійної ворожнечі, глузування над євроінтеграційними процесами в історії України та формування суспільної ідеї, що єдине вірне майбутнє для України - це союз із московією, містять суб'єктивні висновки, які не мають наукового підґрунтя і в конексті легітимізують перебування Росії на південному сході України, інші наративи російської інформаційної пропаганди щодо України та її державних символів.
Вказані дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.6 ст.111-1 КК України як колабораційна діяльність, а саме здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, при відсутності ознак державної зради та активною участю у таких заходах.
Крім того, ОСОБА_6 , під час здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, при відсутності ознак державної зради та активною участю у таких заходах, виготовив, тобто відзняв на технічні засоби відеофіксації та поширив матеріали, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, а саме 6 вересня 2023 року у невстановленому досудовим розслідуванні місці, умисно у багатоплатформному месенджері «Telegram» відкритому каналі « ОСОБА_8 », ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) висловив та поширив звернення наступного змісту (мовою оригіналу): «Это одна из 32 улиц, которые мы комплексно ремонтируем в этом году! Програма ремонта была сформирована по поручении губернатора, опраясь на мнения жсителей, на опросы жителей. И мы даже не ожидали какой высокий социальный оклик она получит. Именно поэтому в этом годумы планируем реализовать второй этап программы, этот ещё 9 населённых пунктов и целых 23 улицы. Так и должна работать власть, эффективно! За полгода россия в Херсонской области сделала больше чем прежний режим за 30 лет! Это ремонт улиц, это ремонт школ, детских садов, но ещё предстоит сделать очень много! Эфективная власть может работать только, опираясь на мнения жителей! И сейчас настал момент принять это решения Вам, уважаемые херсонцы. Выбрать во власть тех, кому вы доверяете! Тех людей, с кем вы будете принимать решения. И ремонтировать дороги, строит школы, детские сады, создавать рабочие места, благоустраивать парки. Только вместе мы сможем сделать Херсонскую область краем, где хочется жить! Где комфортно жсить, где мы хотим, чтобы росли наши дети и внуки!».
Висновком лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи встановлено, що у вищевказаному висловлювані ОСОБА_6 наявні ознаки виправдовування тимчасової окупації частини території України.
Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості людей на території усіх держав, де є доступ до всесвітньої мережі Інтернет, підписників і читачів «Telegram» каналу « ОСОБА_8 » та 28 липня 2024 року - на момент виявлення публікації з вищевказаним відеозаписом, остання мала 42.2 тисячі переглядів.
Вказані дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.3 ст.436-2 КК України як виправдовування та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, вчинене з використанням засобів масової інформації.
Далі 4 листопада 2023 року у невстановленому досудовим розслідуванні місці, умисно, у відкритому «Telegram» каналі « ОСОБА_8 », (ІНФОРМАЦІЯ_5 ) ОСОБА_6 , маючи злочинний умисел спрямований на виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, повторно, висловив та поширив відеозапис зі зверненням наступного змісту (мовою оригіналу): «День народного единства - праздник с глубоким историческим смыслом. Он напоминает нам о том времени, когда Россия стояла на пороге пропасти. В Москве и Киеве хозяйничали иностранные захватчики. И только всенародное ополчение при поддержке православной церкви смогло переломить ход смутного времени. Изгнать поляков из столици и начать обьединения страны. А спустя 40 лет русские войска и казаки Богдана Хмельницкого изгнали западных захватчиков уже из Киева. И завершилась воссоединение Русских земель. Очень символично, что 80 лет назад тоже в ноябре шло освобождения Херсонской земли от других западных захватчиков - немецких нацистов. За Советскую Украину отдали жсизни сотни тысяч солдат из всех областей и республик большой страны. Буквально недавно мы отмечали годовщину возвращения Херсонской области в состав России. Весь этот год мы строим дороги, ремонтируем школы больницы, детские сады. Россия за год вложила в развитие херсонских городов и сёл больше, чем украинский режим за ЗО лет безвременья. Главные стройки, события и планы ещё впереди! Мы обезательно победим, и будем строить мирную жизнь. Президент ОСОБА_9 поставил задачу всего за несколько лет поднять экономику и качество жизни людей в Херсонской области на уровень ведущих регионов страны. И мы обезательно это сделаем! Вместе! С тем единством, которое всегда отличало наш народ в трудные для Родины времена и которое помогало побеждать. Как в 1612-м, таки в 1945-м. С праздником, дорогие Херсонцы!».
Висновком лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи встановлено, що у вищевказаному висловлювані ОСОБА_6 наявні ознаки виправдовування тимчасової окупації частини території України.
Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості людей на території усіх держав, де є доступ до всесвітньої мережі Інтернет, підписників і читачів «Telegram» каналу « ОСОБА_8 ».
Вказані дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.3 ст.436-2 КК України як виправдовування та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, вчинене з використанням засобів масової інформації.
13 березня 2024 року у невстановленому досудовим розслідуванні місці, умисно у відкритому «Telegram» каналі « ОСОБА_8 », ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) ОСОБА_6 , маючи злочинний умисел спрямований на виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, повторно, висловив та поширив відеозапис зі зверненням наступного змісту (мовою оригіналу): «Херсонская область впервые, вместе со всей россией выбирает своего призедента! Почему это важно для каждой нашей семьи? В первый же год после возвращения домой в состав россии начат, в полном смысле “капитальный ремонт области"! В нашем общем доме ремонта не было больше 30-ти лет. Дороги, школы, больници, комунальные сети, почти все критически изношено! Всего за год россия отремонтировала рекордных 300 км. дорог. Регионы-шефы проводят капремонт десятков социальных обьектов. К первой же зиме отремонтировано отопления всех работающих школ и мед. учреждений. Страна вкладывает в модернизацшию Херсонской области десятки миллиардов рублей, но даже это только первые шаги к нормальной жизни! Яркий пример, что бы привезти в порядок основные дороги и улици области, нужно ремонтировать в таком темпе их ещё минимум 2-3 года Точно так же с медициной, образованием, жилищно-коммунальным хазяйством. Область только начинает жить по-челевочески после дисятилетия разрухи. И что-бы изминения к лучшему почуствувала каждая семья, нужна поддержка большой страны, нужно наше единство. И только вместе - мы сила! C I5 nо 17 марта нам предстоит решить какого будущего мы хотим для наших семей и нашей области»».
Висновком лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи встановлено, що у вищевказаному висловлювані ОСОБА_6 наявні ознаки виправдовування тимчасової окупації частини території України.
Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості людей на території усіх держав, де є доступ до всесвітньої мережі Інтернет, підписників і читачів «Telegram» каналу « ОСОБА_8 » та 16 липня 2024 року - на момент виявлення публікації з вищевказаним відеозаписом, остання мала 16,6 тисяч переглядів.
Вказані дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.3 ст.436-2 КК України виправдовування та поширенні матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, вчинене повторно, з використанням засобів масової інформації.
05.02.2025 ОСОБА_6 повідомленопро підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 6 ст. 111-1 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.
Підозрюваний ОСОБА_6 , відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликався 10,12,13 лютого 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Херсонській області. Підозрюваний жодного разу не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики слідчого не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим підозрюваний ОСОБА_6 14.02.2025 оголошений в розшук.
Посилаючись на те, що ОСОБА_6 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з'являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.
Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положення частини п'ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України, підтверджується даними:
-Протоколу огляду від 21.03.2023 публікацій на сторінці російського телеканалу «Краснодар» на сайті «RuTube», а саме відеозапису « ОСОБА_10 сложил полномочия главы Краснодара»;
-Протоколу огляду від 18.03.2023 сторінки херсонського телеканалу «Таврия» на сайті «RuТube» та публікації телеграм каналу «Кроваавая барыня»;
-Протоколу огляду від 17.05.2023 на сайтах Т.3В. «Администрации Херсонской области», федеральної податкової служби pф та Федерального казначейства pф;
-Протоколу огляду від 13.11.2023 публікацій офіційного телеграм-каналут. зв «Администрации Херсонской области»
-Протоколу огляду від 22.11.2023, а саме сторінки «РИА НОВОСТИ» зі статтею під назвою «Председателем правительствао Херсонской областич назначен Алексеенко»;
-Протоколу огляду від 23.11.2023, саме сторінки «Губернатор Херсонской области Правительство Херсонской области» зі статтею під назвою «Структура Правительства Херсонской области»;
-Протоколу огляду від 23.11.2023, а саме інтернет сторінки «ТЕЛЕКАНАЛ КРАСНОДАР» зі статтею під назвою « ОСОБА_8 : наша задача - выстраивать мирную жизнь на основе моральных принципов, которые нам органичны»;
-Протоколів оглядів (у кількості 15 шт.) телеграм-каналу « ОСОБА_8 (Председатель правительства Херсонской области, https://t.melaakherson/1307)
-Протоколу огляду інтернет сторінки російського пропагандистського видання «РИА Новости» із опублікованою статтею, під назвою « ОСОБА_8 : РФ уже вложила в Херсонскую область больше, чем Украина»;
-Протоколу огляду телеграм-каналу «Лента новостей Херсона Z» на якому опубліковано допис під назвою «В Геническе прошла встреча Председателя Правительства Херсонской области ОСОБА_11 с представителями СМИ»;
-Протоколу проведення НСРД від 14.11.2023;
-Протоколу проведення НСРД від 12.03.2024;
-Висновку експерта № 391/1 від 07.06.2023 за результатами проведення портретної експертизи;
-Висновку експерта № 185 від 18.03.2024 за результатами проведення портретної експертизи;
-Висновку експерта № 24 від 04.10.2024 за результатами проведення судово-лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи.
-Висновку експерта № СЕ-19/112-24/10691-ФП від 09.10.2024 за результатами проведення судової портретної експертизи.
Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України.
05.02.2025 ОСОБА_6 повідомленопро підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 6 ст. 111-1 та ч. 3 ст. 436-2 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.
Підозрюваний ОСОБА_6 , будучи викликаним до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 10,12,13 лютого 2025 рокудо слідчого не з'явився, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв'язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_6 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою слідчого від 14.02.2025 р. ОСОБА_6 оголошено у розшук.
Матеріалами клопотання підтверджується, що на даний час ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, переважно в окупованому м. Генічеськ Херсонської області, у тому числі з метою продовження своєї злочинної діяльності та ухилення від кримінальної відповідальності.
З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_6 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, та у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.436-2 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинені ним особливо тяжкий та тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність його прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з'явився, у зв'язку із чим був оголошений у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного, а відтак, і задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022230000000610 від 28.12.2022 відносно ОСОБА_6 (мовою оригіналу(російська) - ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст.111-1, ч.3 ст.436-2 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1