Постанова від 05.03.2025 по справі 160/21935/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/21935/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,

секретар Корсун Ю.В.

за участі представника позивача Пащенко В.І.

представника відповідача Гудкова А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року (суддя Ніколайчук С.В.) у справі №160/21935/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Марганецький рудоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Марганецький рудоремонтний завод» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15 березня 2024 року:

№ 0118000413 про накладення штрафу на підставі пункту 124.1 статі 124 Податкового кодексу України у розмірі 47 500,00 грн,

№ 0118020413 про накладення штрафу на підставі пункту 124.1 статі 124 Податкового кодексу України у розмірі 8 601,00 грн,

№ 0117990413 про накладення штрафу у розмірі 278 224,74 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення», статтею 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення», пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення форми «Ш» №0118000413 від 15.03.2024, форми «Ш» № 0118020413 від 15.03.2024, форми «Н» №0117990413 від 15.03.2024.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Звертає увагу, що на час проведення камеральної перевірки та прийняття спірних податкових повідомлень-рішень було відсутнє рішення контролюючого органу щодо неможливості ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» виконувати податкові обов'язки, а також судове рішення, що набрало законної сили, яким скасоване рішення щодо можливості позивача виконувати податкові обов'язки.

Також зазначає, що саме по собі впровадження правового режиму воєнного стану на території України та посилання на такі обставини як обставини непереборної сили не є підставою для звільнення платника від відповідальності за невиконання своїх податкових обов'язків. Платником належним чином не доведено, що саме ці обставини перешкодили виконати свій податковий обов'язок.

Стосовно відповідальності за порушення терміну реєстрації податкових накладних вказує, що в розглядуваному випадку оформлення податкових накладних стосуються періоду до набрання чинності (08 лютого 2023 року) Законом України № 2876-ІХ від 12 січня 2023 року «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», реєстрація спірних податкових накладних, що відображені в акті перевірки, не проводилася із дотриманням строків, визначених п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, оскільки граничний термін реєстрації таких ПН не припадав на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ.

Тому підстав для застосування змін, внесених згідно із Законом України № 2876-ІХ від 12 січня 2023 року «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», які набрали чинності з 08 лютого 2023 року, немає.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні просив в задоволення апеляційної скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача та представника позивача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга має бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» 15.02.2024 отримало акт про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» (код ЄДРПОУ 05448389) за вих. 5192/04-36-04-13/05448389 від 09.02.2024, у якому зазначено, що в результаті проведення камеральної перевірки ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» встановлено порушення підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а саме щодо: податкової декларації з податку на додану вартість № 9048616632 від 27.04.2022, граничний термін сплати якої 01.08.2022, а дата фактичної сплати 22.08.2022 (сума податкового боргу, що сплачена 936363,02 грн.); уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати якої 01.08.2022, а дата фактичної сплати 04.07.2023 (сума податкового боргу, що сплачена 85000,00 грн.); уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати якої 01.08.2022, а дата фактичної сплати 06.02.2023 (сума податкового боргу, що сплачена 1000,00 грн.); уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати якої 01.08.2022, а дата фактичної сплати 22.08.2022 (сума податкового боргу, що сплачена 13639,98 грн.); уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати якої 01.08.2022, а дата фактичної сплати 04.07.2023 (сума податкового боргу, що сплачена 10,00 грн.).

На підставі акту за вих. 5192/04-36-04-13/05448389 від 09.02.2024 відповідач виніс відносно позивача:

- податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0118000413 від 15.03.2024, яким на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» на підставі пункту 124.1 статі 124 Податкового кодексу України накладено штраф у розмірі 47500,00 грн. (5 % від 950 000,00 грн.);

- податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0118020413 від 15.03.2024, яким на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» на підставі пункту 124.1 статі 124 Податкового кодексу України накладено штраф у розмірі 8 601,00 грн. (10 % від 86 010,00 грн.).

Після адміністративного оскарження ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» 06.06.2024 отримало рішення про результати розгляду скарги за вих. 16336/6/9900-06-03-01-06 від 31.05.2024, яким залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 15.03.2024 за № 0118000413 та № 0118020413.

Крім того, ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» 15.02.2024 отримало акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» (код ЄДРПОУ 05448389) за вих. 5189/04-36-04-13/05448389 від 09.02.2024, у якому зазначено, що в результаті проведення камеральної перевірки ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» встановлено порушення граничних термінів реєстрації накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за січень 2022 р., лютий 2022 р« березень 2022 р., квітень 2022 р., травень 2022 р., червень 2022 р., жовтень 2022 р., грудень 2022 р., січень 2023 р., лютий 2023 р., серпень 2023 р., жовтень 2023 р., грудень 2023 р., за яке передбачена відповідальність:

«Абзац 1 пункту 120-1.1 статті 120-1 розділу II Податкового кодексу України. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної - 2 393 068,90 грн.

Абзац 2 пункту 120-1.2 статті 120-1 розділу II Податкового кодексу України, відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - Х.

Пункт 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідних положень» Податкового кодексу України. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - 1916364,10 грн.».

На підставі акту за вих. 5189/04-36-04-13/05448389 від 09.02.2024 відповідачем винесено відносно позивача податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0117990413 від 15.03.2024, яким на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» накладено штраф у розмірі 278 224,74 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень», статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень», пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних.

Після адміністративного оскарження ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» 11.06.2024 отримало рішення про результати розгляду скарги за вих. 16242/6/99-00-06-03-01-06 від 31.05.2024, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 15.03.2024 №0117990413.

Суд першої інстанції встановив, що місто Марганець, у якому розташоване підприємство позивача, включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309 (із змінами відповідно наказу 224 від 27.11.2023): як території активних бойових дій у період з 09.09.2022 по 31.05.2023; як території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, у період з 31.05.2023 і по 13.10.2023; як територія можливих бойових дій з 13.10.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі № 160/4185/24, яке залишено в силі постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024, задоволено позовну заяву ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області:

- визнано протиправним та скасовано рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 29.01.2024 за № 5915/6/04-36-04-04-12, яке винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області відносно Приватного акціонерного товариства «Марганецький рудоремонтний завод» (код ЄДРПОУ 05448389);

- зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків Приватним акціонерним товариством «Марганецький рудоремонтний завод» свого податкового обов'язку, на підставі заяви платника та відповідних документів від 28.09.2022 № 1/402 (вх.№66250/6/екпп від 28.09.2022), а також доповнень до них.

Судами у справі № 160/4185/24 ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» встановлено, що на підставі п. 1 розд. ІІ Порядку № 225, направило до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заяву про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань за вих. № 1/402 від 28.09.2022, у якій посилалось на наступне:

- підприємство розташоване на території Марганецької міської територіальної громади, що включена до Переліку;

- в результаті бойових дій пошкоджені будівлі побутового комбінату, конструкторського відділу, зокрема пошкоджені 42 вікна, посічені стіни. Біля будівлі центрального складу вибухом пошкоджено 8 дерев'яних вікон з рамами. В результаті розриву ворожої ракети біля будівлі складу моделей повністю пошкоджено 2 секції зовнішньої бетонної огорожі, також постраждали вікна будівлі, посічено осколками зовнішні стіни;

- в приміщенні центрального складу знаходились частина первинних документів, картки складського обліку, комп'ютерна техніка, що зазнала пошкоджень і не підлягає подальшому використанню, що призвело до втрати частини інформації;

- неможливість використання чи вивезення документів, комп'ютерного обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

- у зв'язку з веденням агресором активних бойових (військових) дій на території Марганецької громади та з метою збереження життів працівників підприємства будь-яка діяльність в тому числі і виробнича була майже припинена, на ПрАТ “Марганецький рудоремонтний завод» було прийнято наказ “Про призупинення трудового договору» від 18.07.2022 № 263/к;

- частина контрагентів не змогла своєчасно зареєструвати свої податкові накладні, що для ПрАТ “Марганецький рудоремонтний завод» є податковим кредитом, що призвело до збільшення наших податкових зобов'язань перед бюджетом;

- ПрАТ “Марганецький рудоремонтний завод» не отримує грошової виручки за реалізовану власну продукцію і не має фінансових ресурсів для виконання своїх податкових зобов'язань перед бюджетом по сплаті податків.

, ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» у визначеному законодавством України порядку є підприємством, яке не може своєчасно виконувати податкові обов'язки, тому в силу вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України такий платник податків звільняється від передбаченої Податковим кодексом України відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Зазначене свідчить, на думку суду першої інстанції, що щодо податкових накладних (в період з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року № 96 від 31.01.2022, яка була зареєстрована 06.02.2023, № 95 від 31.01.2022, яка була зареєстрована 13.07.2022, № 90 від 28.02.2022, яка була зареєстрована 06.02.2023, № 19 від 10.03.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 22 від 11.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 21 від 11.03.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 23 від 12.03.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 26 від 14.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 24 від 14.03.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 25 від 14.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 33 від 16.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 30 від 17.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 31 від 21.03.2022, яка була зареєстрована 18.07.2022, № 36 від 23.03.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 85 від 31.03.2022, яка була зареєстрована 06.02.2023, № 59 від 30.04.2022, яка була зареєстрована 06.02.2023, № 1від 04.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 2 від 04.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 6 від 11.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 10 від 12.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 9 від 12.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 13 від 13.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 14 від 16.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022, № 16 від 18.05.2022, яка була зареєстрована 22.07.2022), платник податків звільняється від відповідальності на підставі пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.Крім того, щодо ПН № 38 від 08.06.2022, яка була зареєстрована 15.07.2022, платник податків звільняється від відповідальності за невчасну реєстрацію?податкових накладних на підставі пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Тому суд першої інстанції дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення №0118000413, № 0118020413 і № 0117990413 від 15.03.2024 є протиправними та є такими, що? ?не базуються на законі.

Суд визнає приведені висновки необґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведена камеральна перевірка щодо своєчасності сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт перевірки від 09 лютого 2024 року №5192/04-36-04-13705448389.

Перевіркою встановлено порушення ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, а саме:

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9048616632 від 27.04.2022, граничний термін сплати - 01.08.2022, дата фактичної сплати - 22.08.2022 (сума податкового боргу, що сплачена, - 936363,02 грн);

за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати - 01.08.2022, дата фактичної сплати - 04.07.2023 (сума податкового боргу, що сплачена, - 85000,00 грн);

за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати - 01.08.2022, дата фактичної сплати - 06.02.2023 (сума податкового боргу, що сплачена, - 1000,00 грн);

за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати - 01.08.2022, дата фактичної сплати - 22.08.2022 (сума податкового боргу, що сплачена, - 13639,98 грн);

за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9054500458 від 30.05.2022, граничний термін сплати - 01.08.2022, дата фактичної сплати - 04.07.2023 (сума податкового боргу, що сплачена, - 10,00 грн.).

ГУ ДПС у Дніпропетровській області 15 березня 2024 року прийняті податкові повідомлення-рішення:

№ 0118000413 про застосування штрафу на підставі п. 124.1 ст. 124 ПК України в розмірі 47 500,00 грн (5% погашеної суми податкового боргу),

№ 0118000413 про застосування штрафу на підставі п. 124.1 ст. 124 ПК України в розмірі 8 600,00 грн (10% погашеної суми податкового боргу).

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги №16336/6/9900-06-03-01-06 від 31 травня 2024 року податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2024 року №0118000413 та № 0118020413 залишені без змін, скарга платника податку - без задоволення.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведена камеральна перевірка щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод», за результатами якої складено акт № 5189/04-36-04-13/05448389 від 09 лютого 2024 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за січень 2022 року, лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, жовтень 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, серпень 2023 року, жовтень 2023 року, грудень 2023 року, за яке передбачена відповідальність абзацом 1 пункту 120-1.1 статті 120-1 розділу II Податкового кодексу України - 2 393 068,90 грн, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України - 1 916 364,10 грн.

Актом перевірки встановлено таке: податкова накладна № 96 від 31 січня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року, податкова накладна № 95 від 31 січня 2022 року зареєстрована 13 липня 2022 року, податкова накладна № 90 від 28 лютого 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року, податкова накладна № 19 від 10 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 22 від 11 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 21 від 11 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 23 від 12 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 26 від 14 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 24 від 14 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 25 від 14 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 33 від 16 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 30 від 17 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 31 від 21 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року, податкова накладна № 36 від 23 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 85 від 31 березня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року, податкова накладна № 59 від 30 квітня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року, податкова накладна № 1 від 04 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 2 від 04 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 6 від 11 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 10 від 12 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 9 від 12 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 13 від 13 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 14 від 16 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року, податкова накладна № 16 від 18 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року.

ГУ ДПС 15 березня 2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0117990413, яким на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» накладено штраф у розмірі 278 224,74 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень», статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень», пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних.

Рішенням ДПС про результати розгляду скарги №16242/6/99-00-06-03-01-06 від 31 травня 2024 року податкове повідомлення-рішення від 15 березня 2024 року № 0117990413 залишено без змін, скарга платника податку - без задоволення.

Спірним в цій справі є питання наявності підстав для застосування до позивача штрафу за порушення терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань, а також питання правомірності застосування штрафу за порушення терміну реєстрації податкових накладних через неможливість платника податку виконувати податкові обов'язки.

Стосовно питання наявності підстав для застосування до позивача штрафу за порушення терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За положеннями пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Отже, податкові зобов'язання, які самостійно визначені платником у податкових деклараціях, є узгодженими.

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Спір у даній справі, зокрема, виник щодо наявності правових підстав для застосування до позивача санкції, встановленої пунктом 124.1 статті 124 ПК України, за порушення строків сплати узгодженого грошового зобов'язання.

З 1 січня 2021 року набрали чинності положення пункту 79 Закону України від 16 січня 2020 року №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (з урахуванням змін, внесених Законом України від 17 грудня 2020 року №1117-IX), якими статті 123, 124, 126 і 128 ПК України фактично викладено в нових редакціях.

За вказаними змінами відповідальність за порушення строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з 1 січня 2021 року регулюється статтею 124 ПК України.

Так, згідно з пунктом 124.1 цієї статті у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до пункту 124.2 статті 124 ПК України діяння, передбачені пунктом 124.1 цієї статті, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.

Слід зазначити, що відповідно до підпункту 109.1 статті 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктами 109.2, 109.3 статті 109 ПК України встановлено, що порушення податкового законодавства та вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України. У випадках, визначених пунктом 119.3 статті 119, пунктами 123.2-123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.

Стаття 112 ПК України визначає загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Зокрема, цієї нормою установлено, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом (пункт 112.1). Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності (пункт 112.2). У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків. Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством. Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи (пункт 112.7).

Також у пункті 112.8 визначено обставини, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а у статті 112-1 ПК України - обставини, що пом'якшують відповідальність особи.

У постановах від 3 серпня 2023 року у справі №520/22505/21, від 22 серпня 2023 року у справі №520/18519/21, від 5 жовтня 2023 року у справі №520/14773/21, від 16 листопада 2023 року у справі №160/24147/21 Верховний Суд сформулював висновки, які дають можливість розмежувати обставини, які утворюють склад правопорушення, за яке платник податків може бути притягнутий до відповідальності на підставі пунктів 124.1, 124.2 або 124.3 статті 124 ПК України.

Така позиція Верховного Суду, якщо її систематизувати, полягає в тому, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов'язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.

За позицією позивача він не може бути притягнутий до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв'язку з наявністю форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), а також доведеності неможливості позивачем виконувати податкові обов'язки.

При цьому позивач вважає, що підтвердженням наявності таких обставин є лист ТПП України від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1, яким ТПП засвідчила форс-мажорні обставини - військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою запровадження воєнного стану, а суд першої інстанції не спростував позицію позивача щодо прострочення орендної плати внаслідок впливу непередбачуваних та непереборних обставин (форс-мажор), які виключають його відповідальність, чим порушено вимоги пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України.

Законом України від 12 травня 2022 року №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного станув Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного станув Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного станув Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Крім того, Законом № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено положеннями наступного змісту: «У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.».

Загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, встановлені статтею 112 ПК України, відповідно до пункту 112.1 якої особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

За положеннями пункту 112.8 статі 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема, вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору) (підпункт 112.8.9).

Позивач посилається на лист ТПП України від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 як на підставу звільнення від відповідальності та доведеність настання форс-мажорних обставин.

ТПП України листом від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 засвідчила, що військова агресія Російської Федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану і це є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).

Цей лист адресований «Всім, кого це стосується», тобто необмеженому колу суб'єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні.

За визначенням, наведеним у частині другій статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР (далі - Закон № 671/97-ВП), форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Частиною першою статті 14-1 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

За усталеною позицією Верховного Суду, викладеної, зокрема, в постановах Верховного Суду від 16 липня 2019 року у справі №917/1053/18, від 25 січня 2022 року у справі №904/3886/21, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку.

У постановах від 05 грудня 2023 року у справі №917/1593/22, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, від 19 серпня 2022 року у справі №908/2287/17 Верховним Судом зазначено, що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об'єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов'язку.

За позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 05 жовтня 2023 року у справі №520/14773/21, від 19 серпня 2022 року у справі №818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі №812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі №805/1087/16, має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв'язку.

Як вказано вище, настання форс-мажорних обставин у контексті застосування підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України позивач обґрунтовує листом ТПП від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1.

Верховним Судом у постановах від 07 червня 2023 року у справі №912/750/22, від 15 червня 2023 року у справі №910/8580/22, від 29 червня 2023 року у справі №922/999/22, від 28 серпня 2023 року у справі №910/6234/22, від 16 вересня 2024 року у справі №520/6236/23 зазначено, що лист Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 не є ні сертифікатом у розумінні статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", ні документом, який був виданий за зверненням відповідного суб'єкта (відповідача), для якого могли настати певні форс-мажорні обставини, а також не містить ідентифікуючих ознак конкретного договору, виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин. Підстави вважати на підставі вказаного листа, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб'єктів, відсутні, тому кожен суб'єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов'язання за окремо визначеним договором, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.

Отже, лист ТПП від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 не підтверджує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для позивача у питанні звільнення від відповідальності за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання.

Позивачем не надано сертифікату ТПП, виданого у встановленому порядку відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», щодо неможливості виконання свого податкового обов'язку щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених ПК України.

Крім того, як на підставу для звільнення від відповідальності за порушення строків сплати узгоджених податкових зобов'язань позивач посилається на неврахування контролюючим органом факту звернення платника податків до контролюючого органу із заявою щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Судом встановлено, що ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» 28 вересня 2022 року звернулось до ГУ ДПС із заявою про в '.

Так, місто Марганець, у якому розташоване ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод», включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, як територія активних бойових дій у період з 09 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року; як територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, у період з 31 травня 2023 року по 13 жовтня 2023 року; як територія можливих бойових дій з 13 жовтня 2023 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі № 160/4185/24, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року, визнано протиправним та скасовано рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 29 січня 2024 року № 5915/6/04-36-04-04-12, яке винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області відносно ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» (код ЄДРПОУ 05448389); зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків Приватним акціонерним товариством «Марганецький рудоремонтний завод» свого податкового обов'язку на підставі заяви платника та відповідних документів від 28 вересня 2022 року № 1/402 (вх.№66250/6/екпп від 28.09.2022), а також доповнень до них.

Судовими рішення у справі № 160/4185/24, які набрали законної сили, встановлено, що ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» на підставі пункту 1 розділу ІІ Порядку №225 направило до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заяву про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань за вих. № 1/402 від 28.09.2022, у якій посилалось на наступне:

- підприємство розташоване на території Марганецької міської територіальної громади, що включена до Переліку;

- в результаті бойових дій пошкоджені будівлі побутового комбінату, конструкторського відділу, зокрема пошкоджені 42 вікна, посічені стіни. Біля будівлі центрального складу вибухом пошкоджено 8 дерев'яних вікон з рамами. В результаті розриву ворожої ракети біля будівлі складу моделей повністю пошкоджено 2 секції зовнішньої бетонної огорожі, також постраждали вікна будівлі, посічено осколками зовнішні стіни;

- в приміщенні центрального складу знаходились частина первинних документів, картки складського обліку, комп'ютерна техніка, що зазнала пошкоджень і не підлягає подальшому використанню, що призвело до втрати частини інформації;

- неможливість використання чи вивезення документів, комп'ютерного обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

- у зв'язку з веденням агресором активних бойових (військових) дій на території Марганецької громади та з метою збереження життів працівників підприємства будь-яка діяльність в тому числі і виробнича була майже припинена, на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» було прийнято наказ «Про призупинення трудового договору» від 18.07.2022 № 263/к;

- частина контрагентів не змогла своєчасно зареєструвати свої податкові накладні, що для ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» є податковим кредитом, що призвело до збільшення наших податкових зобов'язань перед бюджетом;

- ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» не отримує грошової виручки за реалізовану власну продукцію і не має фінансових ресурсів для виконання своїх податкових зобов'язань перед бюджетом по сплаті податків.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджено Порядок № 225. Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд визнає помилковим висновок суду першої інстанції про преюдиційність обставин, встановлених приведеними судовими рішеннями, для правовідносин, що є спірними в цій справі.

Частиною четвертою статті 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною сьомою статті 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

Виходячи з обставин, встановлених у приведених вище справах, ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» звернулось до ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою про неможливість виконання податкових обов'язків 28 вересня 2022 року, тобто майже через два місяці після спливу граничного строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість - 01 серпня 2022 року.

Матеріали справи не містять доказів стосовно того, що обставини, які зумовили звернення до контролюючого органу з питання неможливості виконання податкових обов'язків, виникли до 01 серпня 2022 року, тобто до настання граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Крім того, місто Марганець, у якому розташоване ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод», включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, як територія активних бойових дій з 09 вересня 2022 року.

Відтак, під час розгляду цієї справи не встановлено, що до 01 серпня 2022 року (граничний строк сплати узгоджених податкових зобов'язань) існували обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу сплатити суми самостійно узгоджених податкових зобов'язань.

Зважаючи на приведені обставини, суд визнає необґрунтованим висновок суду першої інстанції, що в силу вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України позивач не може нести фінансову відповідальність за порушення терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав 01 серпня 2022 року.

Враховуючи недоведеність існування обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу сплатити суми узгоджених податкових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав 01 серпня 2022 року, суд доходить до висновку про правомірність накладення на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» штрафу на підставі пункту 124.1 статі 124 Податкового кодексу України податковими повідомленнями-рішеннями №№ 0118000413, 0118020413.

Стосовно податкового повідомлення-рішення № 0117990413 про накладення штрафу у розмірі 278224,74 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення», статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення», пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абзацами 1, 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За змістом абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 ПК України.

За приписами пункту 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Станом на час виписки податкових накладних в Україні діяв карантин, установлений постановою Кабінету Міністрів України, дія якого закінчилась 01 липня 2023 року.

Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину, є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-ІХ (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Відповідно, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлена відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з ПК України та іншими законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому поновлено Законом № 2260-ІХ відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року по 27 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом № 2260-ІХ) за умови реєстрації такими платниками податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин, суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року, за умови реєстрації податкових накладних в ЄРПН до 15 липня 2022 року.

За правовим висновком, викладеним Верховним Судом в постанові від 30 січня 2024 року в справі № 280/4484/23, оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку, коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В цьому випадку, податкові накладні, виписані платником податку в період дії мораторію та зареєстровані таким чином:

податкова накладна № 96 від 31 січня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року,

податкова накладна № 95 від 31 січня 2022 року зареєстрована 13 липня 2022 року,

податкова накладна № 90 від 28 лютого 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року,

податкова накладна № 19 від 10 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 22 від 11 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 21 від 11 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 23 від 12 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 26 від 14 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 24 від 14 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 25 від 14 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 33 від 16 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 30 від 17 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 31 від 21 березня 2022 року зареєстрована 18 липня 2022 року,

податкова накладна № 36 від 23 березня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 85 від 31 березня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року,

податкова накладна № 59 від 30 квітня 2022 року зареєстрована 06 лютого 2023 року,

податкова накладна № 1 від 04 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 2 від 04 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 6 від 11 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 10 від 12 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 9 від 12 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 13 від 13 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 14 від 16 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року,

податкова накладна № 16 від 18 травня 2022 року зареєстрована 22 липня 2022 року.

Відтак, оскільки податкові накладні, виписані в період з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року мають бути зареєстровані в ЄРПН до 15 липня 2022 року, а приведені податкові накладні зареєстровані в ЄРПН після 15 липня 2022 року, тому вважається, що такі податкові накладні зареєстровані із порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Висновок суду першої інстанції, що платник податку звільняється від відповідальності на підставі пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, є цілком необґрунтованим та спростовується приведеними висновками суду.

Стосовно податкової накладної № 38 від 08 червня 2022 року, яка зареєстрована в ЄРПН 15 липня 2022 року суд зазначає таке.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію?податкових накладних на підставі пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, пославшись на підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у редакції Закону 2836-IX та вказавши, що оскільки ПН № 38 від 08.06.2022 зареєстрована 15.07.2022, платник податків звільняється від відповідальності за невчасну реєстрацію податкових накладних на підставі пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Разом з тим, пункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону 2836-IX має наступну редакцію: «Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року...».

Відтак, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платники податку щодо податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

В цьому випадку податкова накладна № 38 виписана 08 червня 2022 року, тобто після 31 травня 2022 року, а зареєстрована в ЄРПН 15 липня 2022 року, тому платник податків не звільняється в силу закону від фінансової відповідальності.

Зважаючи на приведені обставини, а також недоведеність існування обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу у строки, встановлені ПК України, зареєструвати податкові накладні, суд доходить до висновку про правомірність накладення на ПрАТ «Марганецький рудоремонтний завод» штрафу податковим повідомленням-рішенням №0117990413 у розмірі 278 224,74 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі № 160/21935/24 задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі № 160/21935/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Марганецький рудоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень скасувати.

Ухвалити в справі № 160/21935/24 нове рішення.

В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Марганецький рудоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 05 березня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 06 березня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов