Постанова від 27.02.2025 по справі 280/6245/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 року м.Дніпросправа № 280/6245/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2024 року у справі № 280/6245/24 (суддя Богатинський Б.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом в якому, просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області № 11217 від 01.07.2024 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позовних вимог зазначало, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості № 11217 від 01.07.2024, підлягає скасуванню, оскільки є безпідставним, та прийнятим не за наслідками подання на реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої податкової накладної. Крім того, зазначає, що позивач є підприємством реального сектору економіки, ні сам позивач, ні його господарські операції не мають ознак ризикових операцій. Позивач з додаванням первинних документів підтвердив відповідачу факт здійснення своєї господарської діяльності за основним видом діяльності, підтвердив наявність достатньої матеріально- технічної бази, основних засобів та трудових ресурсів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу. У скарзі, посилаючись на помилкове застосування судом норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, скаржник просить скасувати рішення суду першої інстанції у даній справі та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що з урахуванням отриманих від ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» інформації та копій документів які надано до Повідомлення № 2 від 24.06.2024, прийнято рішення № 11217 від 01.07.2024 щодо відповідності платника податку п.8 Критеріїв ризиковості. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ», є: 14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстрацiйного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарiв, не пов'язаних з господарською дiяльнiстю платника податку. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 16.12.2023 по 01.07.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925. Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: документи щодо відображення в податковій звітності актів на списання матеріальних цінностей, якими визнано їх непридатними та які належать списанню. Позивач не спростував у повному обсязі інформацію вказану у Рішенні №11217 від 01.07.2024 та надав до розгляду неповний пакет документів, що не відображає взаємовідносин з контрагентами за весь період здійснення операцій. ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» передчасно звернулося до суду, а належним було би надати оновлений пакет документів, який би спростував інформацію щодо повторного Рішення № 11217 від 01.07.2024, у якому зазначалось, які саме документи не були додані, а саме: документи щодо обліку та використання в господарській діяльності товарів придбаних у ТОВ «Південно-Східний Енергохолдінг».

Позивач своїм правом на подання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЕЛЕКТРОЩИТ», зареєстрований як юридична особа, основним видом діяльності якого є: 43.29 - Інші будівельно-монтажні роботи.

16.04.2024 рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області позивача включено до реєстру ризикових підприємств. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку є: 14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстраційного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 19.10.2023 по 16.04.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925.

Позивачем надано повідомлення № 1 від 05.06.2024 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та копії відповідних документів.

З урахуванням отриманих від позивача інформації та копій документів які надано до Повідомлення № 1 від 05.06.2024, ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення №10372 від 13.06.2024 року щодо відповідності платника податку п.8 Критеріїв ризиковості.

Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку є: 14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстрацiйного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарiв, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 19.10.2023 по 16.04.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925. Підставами віднесення позивача до підприємств, що відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку стало ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризикованості, а саме: документів щодо обліку та використання в господарській діяльності товарів, придбаних у ТОВ «ПІВДЕННО-СХІДНИЙ ЕНЕРГОХОЛДІНГ».

Позивачем надано Повідомлення № 2 від 24.06.2024 року про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та копій відповідних документів.

З урахуванням отриманих від позивача інформації та копій документів які надано до Повідомлення № 2 від 24.06.2024 року, ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення №11217 від 01.07.2024 року щодо відповідності платника податку п.8 Критеріїв ризиковості. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку є: 14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстраційного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарiв, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 16.12.2023 по 01.07.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925. Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: документи щодо відображення в податковій звітності актів на списання матеріальних цінностей, якими визнано їх непридатними та які належать списанню.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржене рішення комісії не відповідає вимогам та принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийняте необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, всупереч вимогам чинного законодавства.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Як встановлено пунктом 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Згідно положень додатку 1 Порядку №1165 «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість»:

1. Платника податку на додану вартість (далі платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 №17 затверджений довідник кодів податкової інформації (далі - Наказ № 17). Даний Наказ №17 містить 18 кодів: від придбання і постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання, до керівника та/або особи, яка має право підпису (посадова особа платника податку), є особою, яка займає аналогічну посаду більше ніж у п'яти (включно) платників податку.

Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку включає, зокрема:

14-постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку.

Саме такий код інформації зазначений контролюючим органом в оскарженому рішенні.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням №11217 від 01.07.2024 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Однак, відповідач не надав жодних підтверджуючих доказів наявності у Головного управління ДПС в Запорізькій області податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій позивачем, та яка стала підставою для прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку.

Слід звернути увагу, що відповідачем не надано відповідних протоколів, які б свідчили про проведення комісією Головного управління ДПС в Запорізькій області, як комісією регіонального рівня, засідань щодо розгляду питання про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а також про наявність у контролюючого органу податкової інформації, яка б свідчила про ризик порушення позивачем норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкових накладних та розрахунків коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням норм Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Крім того, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.

У постановах від 23.06.2022 у справі №640/6130/20, від 14.03.2023 року у справі №908/41/22 Верховний Суд вказав, що питання відповідності підприємства критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Судом встановлено, що позивач включений до переліку ризикових відповідно до рішень про відповідність платника податків критеріям ризикованості №5430 від 16.04.2024, № 10372 від 13.06.2024 та №11217 від 01.07.2024.

Так, згідно рішення №5430 від 16.04.2024 позивача включено до реєстру ризикових підприємств у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, а не за наслідками подання позивачем податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що суперечить положенням Порядку №1165. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 19.10.2023 по 16.04.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925.

Рішення про відповідність платника податків критеріям ризикованості № 10372 від 13.06.2024 прийнято з урахуванням отриманих від ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» інформації та копій документів які надано до Повідомлення № 1 від 05.06.2024. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 19.10.2023 по 16.04.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925. Підставами віднесення позивача до підприємств, що відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку стало ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризикованості, а саме: документів щодо обліку та використання в господарській діяльності товарів, придбаних у ТОВ «ПІВДЕННО-СХІДНИЙ ЕНЕРГОХОЛДІНГ».

Рішення про відповідність платника податків критеріям ризикованості № 11217 від 01.07.2024 прийнято з урахуванням отриманих від ТОВ «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» інформації та копій документів які надано до Повідомлення № 2 від 24.06.2024. Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції - придбання за період з 16.12.2023 по 01.07.2024 за кодом 3923 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 37087925. Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: документи щодо відображення в податковій звітності актів на списання матеріальних цінностей, якими визнано їх непридатними та які належать списанню.

В даному випадку, з огляду на раніше прийняті Комісією рішення №5430 від 16.04.2024 та № 10372 від 13.06.2024, позивачем подані документи на підтвердження реальності операцій з TOB «ПІВДЕННО-СХІДНИЙ ЕНЕРГОХОЛДІНГ».

З матеріалів справи судом встановлено, що TOB "ПІВДЕННО-СХІДНИЙ ЕНЕРГОХОЛДІНГ" є постачальником ящиків та контейнерів пластикових. Господарські операції проводяться на постійній основі з 2014 року. Взаєморозрахунки ведуться виключно у безготівковій формі на основі договору поставки №02/01 від 02.01.2023.

Так, за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 TOB «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» закуповувало ящики та контейнери з кодом УКТВЕД « 3923» згідно видаткових накладних: №РН-0000166 від 04.10.2023, №РН-0000186 від 02.11.2023, №РН-0000212 від 27.12.2023, №РН-0000211 від 26.12.2023, №РН-0000017 від 06.02.2024, №РН-0000035 від 11.03.2024, №РН-0000057 від 05.04.2024. На підтвердження здійснення зазначеної господарської операції позивачем надано: видаткові накладні, податкові накладні, рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.10.2023 - 30.04.2023.

Контейнери TOB «УКРЕЛЕКТРОЩИТ» використовувало у своїй господарській діяльності, при виконанні договорів: № 20-000522-23 від 09.06.2023, № 20-011918-23 від 21.08.2023 та №20-018964-23 від 22.11.2023 з ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО", а саме:

- при ремонті стійок порталів застосовувались матеріали SIKA, а саме матеріалів Sika МопоТор-412 (-723, -910). Ці матеріли мають «строк придатності» 40 хвилин з моменту замішування (інструкції з застосування додавалися). Отримані на TOB «Південно-східний енергохолдинг» контейнери використовуються позивачем зокрема як тара для замішування ремонтної суміші. Факт завезення контейнерів на об'єкти будівництва підтверджувався підприємством при наданні пояснень. В подальшому, після використання, контейнери зазвичай не придатні для подальшого використання через що списуються позивачем з складського обліку;

- при зберіганні інструменту та обладнання, деяких матеріалів тощо;

- при виконанні аварійно - відновлювальних робот з ремонту будівель (внутрішніх приміщень та зовнішніх робот) контейнера також використовуються як знаряддя для виконання робіт під розмішування фарби, її колірування; приготування шпаклівок, розчинів, замазок та інше; зберігання витратних матеріалів як шурупи, цвяхи, болти, шайби та інше.

У свою чергу, будь-якої оцінки наданим позивачем документам, на предмет їх достатності/недостатності для вирішення питання щодо виключення позивача з переліку ризикових платників податку, контролюючим органом надано не було, така інформація в оскарженому рішенні відсутня.

Натомість, розглядаючи подані позивачем документи, що зазначено в оскарженому рішенні як підстава для вирішення питання щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості, контролюючий орган вже визначив нові підстави для визнання позивача таким, що відповідає п.8 Критерію ризиковості платника податку, а саме: ненадання платником податку копій документів, щодо відображення в податковій звітності актів на списання матеріальних цінностей, якими визнано їх непридатними та які належать списанню. Крім того, зазначено також інший період здійснення господарської операції, а саме з 16.12.2023 по 01.07.2024.

У свою чергу, визначення нових підстав для віднесення платника до переліку ризикових, в межах визначеної процедури виключення платника з такого переліку контролюючим органом, нівелює саму таку можливість, оскільки у такому випадку, не дивлячись на подані платником документи, що спростовують інформацію, яка стала фактичною підставою для віднесення його до переліку ризикових, контролюючий орган буде визначати нові підстави, стосовно яких платник не надавав документи з огляду на необізнаність визначення таких підстав контролюючим органом.

Таким чином, проаналізувавши підстави прийняття оскарженого рішення, останнє не можливо визнати обґрунтованим, а отже таке рішення не відповідає критеріям правомірності, які пред'являються до суб'єктів владних повноважень та які визначені ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

У даному випадку, відповідачем, не доведено правомірність прийнятого рішення, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги позивача підлягали задоволенню.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні. Апеляційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення.

Розподіл судового збору не здійснюється у відповідності до норм ст.139 КАС України.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2024 року у справі № 280/6245/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.\

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак