печерський районний суд міста києва
Справа № 757/38583/24-п
10 лютого 2025 року cуддя Печерського районного суду м. Києва Смик С.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ААД №854179, 09.08.2024 року о 22:45 год. ОСОБА_1 керувала автомобілем «VOLKSWAGEN» д.н. НОМЕР_1 на вул. Алмазова, 2, у стані алкогольного сп'яніння, чим порушила вимоги п. 2.9а ПДР.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася.
ЇЇ захисник-адвокат Гавриш С.О. просив про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, посилаючись на порушення патрульним проведення огляду на стан сп'яніння, а саме не роз'яснення належним чином права проходження огляду у лікаря-нарколога та наслідки та його наслідки. Окрім того, захисник звертає увагу, що зовнішній вигляд водія на відео не викликає підозри вживання нею спиртних напоїв. Сторона захисту вважає, що дії інспектора щодо порядку, процедури проведення огляду на стан сп'яніння та складання адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП є не законними, а направлення проходження огляду на стан сп'яніння до медичної установи, є неналежним та не допустимим доказом, оскільки фактично такого права їй ніхто не роз'яснив.
Вивчивши пояснення сторони захисту, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водієві відповідно до п. 2.9 а ПДР забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебувати під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 3 розділу Х Інструкції передбачає, що направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюється відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі за змістом - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103(зі змінами).
Відповідно до вказаного Порядку та Інструкції огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС України.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Відповідно до п. 4 розділу II вищевказаної Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
До протоколу про адміністративне правопорушення, було додано тест зі спеціального технічного засобу «Драгер» (газоаналізатор «Alcotest 7510») із серійним номером ARLМ-0292, відповідно до якого результат огляду ОСОБА_1 становить 0,50 ‰. Огляд проведений 09.08.2024 о 22:53. Крім того, до протоколу додано акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого вбачається, що огляд на стан сп'яніння не проводився.
Відповідно до частин 2, 3 статті 266КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згадані в нормативно-правових актах приписи містять два альтернативних способи огляду водіїв з метою виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
- лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (розділ 3 Порядку).
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З відеозапису, долученого до адміністративного матеріалу на компакт-диску, судом вбачається, що інспектор поліції попрохав водія пред'явити посвідчення водія та реєстраційні документи на авто. Перевіривши документи ОСОБА_1 , повідомляє про те, що чутно запах алкоголю та питає від кого такий запах, на що вона повідомляє, що її чоловік, який сидить поруч вживав алкоголь, після чого патрульний пропонує пройти їй огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою технічних засобів, на що водій погоджується.
ОСОБА_1 продуває в трубку «Драгер», потім поліцейський повідомляє, що результат огляду становить 0,50‰ та починає імпульсивно реагувати, при цьому вести полеміку із чоловіком водійки, який візуально перебував у стані алкогольного сп'яніння, та пояснюючи обурення тим, що у водійки в автомобілі була дитина, на що ОСОБА_1 повідомила, що не сіла б у стані алкогольного сп'яніння за кермо через те, що пасажир - її дитина, на що поліцейський запитав чи не погоджується вона з результатами огляду та може хоче до лікаря. ОСОБА_1 в черговий раз не погодилася, зазначивши при цьому, що спиртні напої не вживала.
Так, порядок вчинення дій співробітниками поліції досить чітко унормовано чинним законодавством, поліцейський в свою чергу не виконав вимоги ст. 266 КУпАП та відомчих інструкцій і не запропонував ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння у найближчій медичній установі, відповідно до вимог чинного законодавства, шляхом роз'яснення водійці унормовану процедуру проходження такого огляду після висловлення її незгоди із результатами огляду та її наслідки. Неналежне роз'яснення зазначеної вище процедури стороннім спостерігачем сприймається як законна альтернатива та не усвідомлюється протиправність таких дій.
Дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що було порушено встановлену законом процедуру огляду особи на стан алкогольного сп'яніння, відтак, наданими доказами не підтверджено вину ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, не доведено поза розумним сумнівом, що мали місце події, які викладені в протоколі про адмінпорушення, а тому суд всі сумніви з цього приводу тлумачить на користь особи, яка притягається до відповідальності.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення
Зважаючи на викладене вище, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 283-284 КпАП України, на підставі ст. 247 КпАП України,
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд м. Києва, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя: С.І. Смик