06 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/2018/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши виконання вимог ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України при поданні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, в якому оспорює розмір виплаченої йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2022 роки.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, в тому числі, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У свою чергу, абзацом 1 ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує, що відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20) встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: особа має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат); предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423, якою затверджено Положення про Міністерство соціальної політики України, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій, ветеранам війни - інвалідам війни.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відтак, суд звертає увагу позивача на те, що разова грошова допомога отримується особами щороку до 5 травня, а у разі неотримання такої грошової допомоги або отримання її у меншому розмірі особа має знати або повинна дізнатися про порушення своїх прав та інтересів, що надавало такій особі право на звернення, у строк до 30 вересня, до відповідача для виплати такої допомоги у повному розмірі.
При цьому, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати саме з цієї дати.
Таким чином, строк звернення до суду з даною позовною заявою закінчився 30.03.2021 та 30.03.2023 відповідно, а позовна заява подана до суду 20.02.2025, що свідчить про пропуск встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду.
У позовній заяві позивач зазначає, що хоча нею і пропущено строк звернення до адміністративного суду, проте причини, що цьому слугували є поважними. Так, позивач отримувала спірні виплати разом з грошовим забезпеченням від В/Ч НОМЕР_1 одним єдиним платежем без розшифрування суми виплати, що підтверджується розрахунковими листами. Окрім цього, позивач проходила військову службу до 12 грудня 2024 року та була звільнена наказом від 14 грудня 2024 року. Лише при ознайомленні з сумами виплаченого грошового забезпечення позивачем було встановлено точні суми, які відповідач перераховував В/Ч НОМЕР_1 , тому до ознайомлення з вказаними розрахунками позивач взагалі не знала і не могла знати про суми виплаченої допомоги. Зазначене вказує на поважні причини пропуску строку звернення до суду.
Проте, наведені позивачем доводи щодо пропуску строку звернення до суду, суд вважає неповажними, оскільки щорічна разова грошова допомога до 05 травня не є складовою грошового забезпечення, а її виплата ставиться в залежність виключно від наявності у особи статусу учасника бойових дій. Тобто, особа яка її отримує, не обов'язково має проходити військову службу в момент отримання зазначеної допомоги.
Таким чином, отримання грошового забезпечення єдиним платежем без розшифрування суми виплати не впливає на факт обізнаності особи про нарахування щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, а отримання розрахункових листів від відповідача не змінює часу, з якого позивач повинен був або міг дізнатись про порушення своїх прав, так як відповідальною за нарахування учасникам бойових дій щорічної допомоги до 05 травня є органи праці та соціального захисту.
У відповідності до вимог ч.1 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання позовної заяви особою після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Наведене свідчить про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху відповідно до вимог статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вказаний судом строк позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали суду надіслати позивачу для виконання.
Відповідно до ч.2 ст.256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Житняк