06 березня 2025 року м.Чернігів Справа № 620/13539/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яка полягає у порушенні законодавства про звернення громадян та у відмові розглянути заяву про надання інформації, яка була підписана 04 вересня 2024 року та зареєстрована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області 05 вересня 2024 року за № 12737/К-2500-24.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області розглянути заяву, яка була підписана 04 вересня 2024 року та зареєстрована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області 05 вересня 2024 року за № 12737/К-2500-24 та надати:
- копію документа, на підставі якого було ініційовано процедуру припинення виплат мені індексації за 2022 рік;
- висновки структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у тому числі юридичного, якими було узгоджено рішення про припинення виплат мені індексації за 2022 рік;
- копію рішення, на підставі якого було припинено виплату мені індексації за 2022 рік, із зазначенням прізвищ, імен та по-батькові посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, які затвердили це рішення.
Позов мотивовано тим, що не надання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповіді на заяву ОСОБА_1 про надання інформації, яка була підписана 04 вересня 2024 року та зареєстрована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області 05 вересня 2024 року за № 12737/К-2500-24 є протиправним та порушує його права і охоронювані законом інтереси.
Ухвалою судді від 15.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
05.09.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з проханням надати копію документа, на підставі якого було ініційовано процедуру припинення виплат індексації за 2022 рік, висновки структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у тому числі юридичного, якими було узгоджено рішення про припинення виплат індексації за 2022 рік, копію рішення, на підставі якого було припинено виплату індексації за 2022 рік, із зазначенням прізвищ, імен та по-батькові посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, які затвердили це рішення.
11.09.2024 позивач знов звернувся до відповідача з іншою заявою.
Листом від 26.09.2024 за вих. №13876-12737/К-02/8-2500/24 відповідачем було надано відповідь на обі вказані заяви.
Вважаючи, що його звернення від 5.09.2024 не розглянуте, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон № 393/96-ВР. Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Частиною першою статті 5 Закону № 393/96-ВР передбачено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Відповідно до статті 15 цього Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно ст. 18 Закону України «Про звернення громадян», громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги та вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, відповідно до статті 19 Закону України «Про звернення громадян», зобов'язані:
об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина.
Згідно із частиною першою статті 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
У відповідності до ст. 24 Закону України «Про звернення громадян», особи, винні у порушенні цього Закону, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України.
Судом установлено, що листом від 26.09.2024 за вих. №13876-12737/К-02/8-2500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надано відповідь на заяви позивача від 5.09.2024 та 11.09.2024.
Така відповідь була направлена позивачу у встановлений Законом України «Про звернення громадян» строк.
Відтак судом не встановлено факту протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яка полягає у відмові розглянути заяву про надання інформації, яка була підписана позивачем 04 вересня 2024 року та зареєстрована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області 05 вересня 2024 року за № 12737/К-2500-24.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 14005) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 06 березня 2025 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ