05 березня 2025 р. № 400/10298/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Устинова І.А. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до о ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання позивачу у визначений п. 60 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 строк повідомлень про прийняті рішення відносно заяв позивача від 27.05.2024 і від 30.08.2024 та необґрунтованого цього виклику повісткою від 13.10.2024 з метою "уточнення даних" протиправними та зобов'язати утриматися від таких дій.
Ухвалою від 05.11.2024 суд відмовив у відкритті в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виклику позивача повісткою від 13.10.2024 з метою "уточнення даних" протиправними та зобов'язання утриматися від таких дій.
Відтак, предметом розгляду у даній справі є вимога позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо ненадання позивачу у визначений п. 60 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 строк повідомлень про прийняті рішення відносно заяв позивача від 27.05.2024 і від 30.08.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звертався до відповідача з заявою від 27.05.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку направив поштою, що підтверджується копією заяви та накладною від 28.05.2024. Також, позивач звертався до відповідача з заявою від 30.08.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку направив поштою, що підтверджується копією заяви та накладною від 03.09.2024. При цьому, на вимогу відповідача позивач додатково направляв заяви та витребувані документи на адресу відповідача 05.06.2024, 12.06.2024. Однак, станом на 22.10.2024 позивач в порушення своїх прав, зазначених в п. 60 постанови Кабінетк Міністрів України від 16.05.2024 № 560 не отримав повідомлень комісії про прийняті рішення щодо заяв позивача від 27.05.2024 і 30.08.2024. натомість позивачу було видано повістку для уточнення даних від 13.10.2024 з датою прибуття 24.10.2024 об 11:00 год. Тому, позивач вважає дії відповідача протиправними.
Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 05.11.2024.
Суд ухвалою від 11.11.2024 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що Гр. ОСОБА_1 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання відстрочки від призову під час мобілізації, яка була подана поштою. Заява зареєстрована 06.09.2024 року. Заява про надання відстрочки була розглянута комісією відповідно до норм п. 60 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Гр. ОСОБА_1 отримав довідку про надання відстрочки від призову 24.10.2024 року, яка дійсна до 09.11.2024 року. Також отримав повістку про виклик для уточнення військово-облікових даних 20.12.2024 року. Крім того, відповідач зазначив, що від гр. ОСОБА_1 15.11.2024 року надійшла заява про продовження строку дії відстрочки, яка буде розглянута комісією відповідно до п. 60 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Також зазначив, що всі заяви гр. ОСОБА_1 не відповідають встановленому шаблону заяви, який врегульований вказаною вище Постановою Кабінету Міністрів.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій заперечив обґрунтування відповідача, вказав на недостовірність інформації, зазначеної відповідачем у відзиві, надав додаткові докази щодо надсилання своїх заяв поштою та підтримав позовні вимоги.
Від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що у відзиві повністю було зазначено про порядок отримання довідки, затверджений постановою КМУ.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд дослідив матеріали справи та встановив наступне.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 27.05.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку направив поштою, що підтверджується копією заяви та накладною АТ «Укрпошта» від 28.05.2024.
З пояснень позивача в позовній заяві вбачається, що ним на вимогу відповідача надсилались заяви з витребуваними відповідачем документами 05.06.2024 та 12.06.2024.
Також, позивач звертався до відповідача з заявою від 30.08.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку направив поштою, що підтверджується копією заяви та накладною АТ «Укрпошта» від 03.09.2024.
Позивач не отримавши належної відповіді на свої заяви звернувся до суду з даним позовом.
При розгляді цієї справи суд враховує наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні на території України введено воєнний стан, який існує станом на дату розгляду цієї справи.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Воєнний стан та загальну мобілізацію було продовжено, воєнний стан діє і на час розгляду даної справи.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон №2232-XII).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «;Про Збройні Сили України», «;Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
Пунктом 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.
За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Так відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина третя статті 22 Закону №3543-XII).
Згідно з частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Цей Порядок визначає: зокрема
-процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;
У цьому Порядку у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином, вищезазначеним порядком передбачено, що при зверненні до відповідача комісія на підставі розгляду отриманих документів ухвалює рішення:
- про надання або відмову у наданні відстрочки на підставі ст. 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,
- а у разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову, ТЦК та СП повідомляє про необхідність надання підтвердних документів ( в редакції станом на момент прийняття спірного рішення).
Позивач звертався до відповідача з заявами від 27.05.2024 та 30.08.2024, в яких просив надати йому відстрочку від призову на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 ст. 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зазначені заяви позивачем надсилались поштою, що підтверджується накладними АТ «Укрпошта» від 28.05.2024 та 03.09.2024 відповідно.
Відповідач у відзиві зазначив, що отимав від позивача заяву, яка зареєстрована 03.09.2024. Також, у відзиві відповідач зазанчив, що ОСОБА_1 отримав довідку про надання відстрочки від призову 24.10.2024 року, яка дійсна до 09.11.2024 року. При цьому, до відзиву відповідачем надано копію з журналу, в якій під номером 809 зазначено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 отримав під підпис 11.09.2024 документ за № 809/24.
Однак, з наданих пояснень відповідача та доказів не можливо встановити, що відповідач належним чином розглянув саме заяви позивача від 27.05.2024 та 30.08.2024. Так, відповідач у відзиві зазначає лише про одну з заяв, зареєстровану ним 03.09.2024. На думку суду, надана копія з журналу не є доказом належного розгляду заяв позивача ні від 27.05.2024, ні від 30.08.2024, оскільки з неї неможливо встановити, який саме документ було видано позивачу 11.09.2024, при тому, що у графі «дата та номер довідки/повідомлення» не уточнено, що саме отримав позивач, а також до суду не надано жодного документу, у тому числі того, що відповідав номеру 809/24. До того ж, судом встановлено розбіжності щодо дати розгляду однієї з заяв позивача, а саме у відзиві відповідач ззаначає, що ОСОБА_1 отримав довідку про надання відстрочки від призову 24.10.2024 року, яка дійсна до 09.11.2024 року. А в копії з журналу зазначено дату 11.09.2024.
З огляду на зазначене, враховуючи відсутність належних доказів щодо розгляду відповідачем заяв позивача від 27.05.2024 та 30.08.2024, суд доходить висновку про протиправність бездіяльності відповідача, що полягає у нерозгляді заяв позивача від 27.05.2024 і від 30.08.2024 та ненаданні позивачу у визначений п. 60 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 строк повідомлень про прийняті рішення відносно заяв позивача від 27.05.2024 і від 30.08.2024.
Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин може зобов'язати відповідача розглянути по суті заяви позивача, за результатами розгляду яких відповідачу необхідно прийняти відповідне рішення.
Отже, для захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяви позивача від 27.05.2024 і від 30.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та прийняти відповідні рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо нерозгляду заяв ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.05.2024 і 30.08.2024 та ненадання у визначений п. 60 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 строк повідомлень про прийняті рішення відносно цих заяв.
3. Зобов'зяти ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.05.2024 і 30.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та прийняти відповідні рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов