Рішення від 06.03.2025 по справі 380/24863/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 рокусправа № 380/24863/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді за участю:Морської Галини Михайлівни

секретаря судового засідання представників позивача представника відповідачаСенчука Л.Ю, Сардярян В.С., Симотюк М.А., Стецюренко І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Галнафтохім" до Львівська митниця про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Галнафтохім" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Львівська митниця (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Львівської митниці від 05.09.2024 №UA209000202467.

Ухвалою від 16.12.2024 відкрите загальне провадження у справі, підготовче засідання призначено на 15.01.2025.

Протокольною ухвалою від 15.01.2025 підготовче засідання відкладено до 12.02.2025.

Ухвалою від 12.02.2025 закрите підготовче провадження, судовий розгляд справи призначений на 26.02.2025.

У судовому засіданні 26.02.2025 суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення.

Вступна і резолютивна частини рішення проголошені 06.03.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне ППР прийняте за результатами документальної невиїзної перевірки ПрАТ «Галнафтохім» встановлено порушення вимог частини першої статті 257, статті 292, частини першої статті 297 Митного кодексу України, пункту 206.1, підпункту 206.2.1 пункту 206.2 статті 206 Податкового кодексу України в результаті чого занижене податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митними деклараціями МД №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022; МД №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022; МД №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022; МД №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022; МД №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022 на загальну суму 949742,26 гривень.

ПрАТ «Галнафтохім» дотрималось вимог законодавства України з питань митної справи та обґрунтовано та законно отримало пільги і звільнення від оподаткування при переміщенні через митний кордон України товарів за митними деклараціями типу «ЕА» (попередня митна декларація): №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022; №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022; №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022; №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022; №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022, а саме: - по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022 митне оформлення розпочалось 25.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. - по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022 митне оформлення розпочалось 28.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. - по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022 митне оформлення розпочалось 28.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. - по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022 митне оформлення розпочалось 30.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. - по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022 митне оформлення розпочалось 30.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення.

Стверджує: «…у всіх вищевказаних митних деклараціях ЕА у графі «Результат» ПМК «Під митним контролем» - тобто відмітка митного органу яка проставляється під час прийняття МД до оформлення, вказано дати з 25.06.2022 по 30.06.2022, то відповідно митне оформлення по таких деклараціях розпочалось до 01.07.2022, а відповідно задекларований за даними митними деклараціями товар підпадає під дію Закону №2142-IX…»

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що при проведенні перевірки обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товарів за митними деклараціями №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022, №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022, №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022, №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022, №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022, встановлено, що товари декларувалися платником податків із застосуванням пільги за кодом “224» і, як наслідок, з нарахуванням та звільненням від сплати податку на додану вартість в рамках дії пункту 69.23 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Проте звільнення від сплати податку на додану вартість в рамках дії пункту 69.23 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України з 00 годин 01.07.2022 року не застосовується.

Згідно статті 289 Митного кодексу України обов'язок із сплати митних платежів виникає, зокрема, у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.

Стверджує: «… Враховуючи те, що у разі ввезення товарів на митну територію України обов'язок зі сплати митних платежів виникає з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України, сума грошового забезпечення розраховується з огляду на розмір податків, які підлягають сплаті при випуску товарів у вільний обіг. При цьому нормами Закону України від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було визначено перелік випадків звільнення від оподаткування митними платежами товарів при їх ввезенні на митну територію України, які повинні застосовуватися виключно у період дії такого звільнення. З огляду на зазначене, митне оформлення товарів та транспортних засобів, ввезення яких на митну територію України відбулося після набрання чинності Законом від 21.06.2022 № 2325-IX, має здійснюватися на загальних підставах… пропуск транспортних засобів на митну територію України та митне оформлення товарів, ввезених за вказаними вище МД, були здійснені після припинення строку дії пільги «224»….».

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач надіслав суду відповідь на відзив, у якій зазначив: «…Так, згідно Пункту 187.8 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення. На дану норму також посилається Львівська митниця на сторінці 9 Акту. Аналогічна позиція викладена у Рішенні №1/10-06/13/8047 Державної митної служби України від 25.11.2024, де Державна митна служба України по результатах розгляду скарги ПрАТ «Галнафтохім» зазначає, що згідно ч.3. ст. 295 Митного Кодексу України для цілей нарахування митних платежів застосовуються ставки, що діють на день подання митному органу митної декларації на товари, а в разі якщо митне оформлення здійснюється без подання митної декларації, - на день його здійснення. Отже, зважаючи на вимоги пункту 187.8 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у ПрАТ «Галнафтохім» є дата подання для митного оформлення вищевказаних митних декларацій типу «ЕА», які були подані до 01.07.2022р…».

Також позивач надав суду додаткові пояснення, де зазначив: «…Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у Постанові Верховного суду від 28.06.2023р. у справі №160/11478/22 адміністративне провадження № К/990/8984/23. Так у Постанові Верховного суду від 28.06.2023р. у справі №160/11478/22 зазначено наступне: «За позицією позивача, оскільки Закон №2142-IX не містить часового (темпорального) обмеження щодо дати ввезення товару, а виникнення податкових зобов'язань закон пов'язує саме з датою подання митної декларації, то визначальним (ключовим) аспектом у його застосуванні є саме дата подання митної декларації. Відтак, на думку позивача, заявлений 29 червня 2022 року до митного оформлення товар за митною декларацією №UA110130/2022/009954 підпадає під дію Закону №2142-ІХ. Колегія суддів КАС ВС поділяє вищевказані міркування позивача…» …».

Просив суд задовольнити позов.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з Витягом №10818 з реєстру платників єдиного податку від 06.04.2022, Приватне акціонерне товариство «Галнафтохім» (код за ЄДРПОУ: 23958622; адреса місцезнаходження: Україна, 79032, Львівська область, м. Львів, Сихівський район, вул. Пасічна, буд. 167) з 01.04.2022 стало платником єдиного податку третьої груп із встановленим податком у розмірі 2 відсотки.

Згідно з статтею 336, статтею 345, пунктом 1 частини 2 статті 351, підпункту 1 пункту 912 та з урахуванням пункту 934 розділу ХХІ Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ (із змінами та доповненнями) відповідно до наказу Львівської митниці від 26.07.2024 № 249 проведено документальну невиїзну перевірку ПрАТ “ГАЛНАФТОХІМ» (ЄДРПОУ 23958622, 79032, м. Львів, вул. Пасічна, буд. 167) дотримання законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за митними деклараціями №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022, №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022, №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022, №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022, №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022.

За результатами перевірки складений Акт перевірки №22/24/7.4-19/23958622 від 07.08.2024.

У висновку акту перевірки зазначено, що за результатами документальної невиїзної перевірки ПрАТ «Галнафтохім» встановлено порушення вимог частини першої статті 257, статті 292, частини першої статті 297 Митного кодексу України, пункту 206.1, підпункту 206.2.1 пункту 206.2 статті 206 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митними деклараціями МД №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022; МД №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022; МД №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022; МД №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022; МД №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022 на загальну суму 949742,26 гривень.

ПрАТ «Галнафтохім» подало заперечення від 23.08.2024 вих. № 23/08-1 на акт документальної невиїзної перевірки від 07.08.2024 № 22/24/7.4-19/23958622.

Львівська митниця прийняла податкове повідомлення-рішення №UA209000202467 від 05.09.2024.

ПрАТ «Галнафтохім» скористалося процедурою досудового врегулювання спору шляхом подання до Державної митної служби України скарги вих. № 19/09-2 від 19.09.2024 на податкове повідомлення - рішення Львівської митниці від 05.09.2024 № UA209000202467.

Державна митна служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги від 25.11.2024 №1/10-06/13/8047, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Львівської митниці від 05.09.2024 № UA209000202467.

Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.

Спір між сторонами стосується застосування підпункту 69.23 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України у період 25.06.2022 - 02.07.2022.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 №2142-IX, серед іншого, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено підпунктом 69.23 “Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб'єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу».

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 21.06.2022 № 2325-IX пункт 69.23 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України виключено.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ цього Закону дана норма набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Закон опублікований в газеті “Голос України» від 30.06.2022 № 135, тобто пункт 69.23 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України виключений з 00 годин 01.07.2022 року.

Таким чином, звільнення від сплати податку на додану вартість в рамках дії пункту 69.23 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України з 00 годин 01.07.2022 не застосовується.

Судом встановлено, що поставка товарів «Добрива мінеральні азотно-фосфорно-калійні комплексні» на митну територію України здійснювалась на підставі Контракту №PL/831220876/22- 0291, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сяркополь» (Польща) та Приватним акціонерним товариством «Галнафтохім» від 29.12.2021р. та Замовлення №7 від 07.06.2022, Додаток №8 до Контракту №PL/831220876/22-0291 від 29.12.2021.

Із метою митного оформлення товарів позивач подав попередні митні декларації до фактичного ввезення товарів на митну територію України:

- по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003438 від 01.07.2022 митне оформлення розпочалось 25.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. Транспортний засіб (вагон № 52526258), який переміщував товар, оформлений за МД № UA205080/2022/003438 від 01.07.2022, пропущений на в'їзд в Україну через пункт пропуску “Володимир-Волинський - Хрубешув» відділ митного оформлення № 2 митного поста “Володимир-Волинський» Волинської митниці о 19:23 годин 01.07.2022;

- по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003546 від 02.07.2022 митне оформлення розпочалось 28.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. Транспортний засіб (вагон № 63834741), який переміщував товар, оформлений за МД № UA205080/2022/003546 від 02.07.2022, пропущений на в'їзд в Україну через пункт пропуску “Володимир-Волинський - Хрубешув» відділ митного оформлення № 2 митного поста “Володимир-Волинський» Волинської митниці о 03:25 годин 02.07.2022;

- по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003547 від 01.07.2022 митне оформлення розпочалось 28.06.2022р., що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. Транспортний засіб (вагон № 60220746), який переміщував товар, оформлений за МД № UA205080/2022/003547 від 01.07.2022, пропущений на в'їзд в Україну через пункт пропуску “Володимир-Волинський - Хрубешув» відділ митного оформлення № 2 митного поста “Володимир-Волинський» Волинської митниці о 19:33 годин 01.07.2022;

- по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003673 від 04.07.2022 митне оформлення розпочалось 30.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. Транспортний засіб (вагон № 60504560), який переміщував товар, оформлений за МД № UA205080/2022/003673 від 04.07.2022, пропущений на в'їзд в Україну через пункт пропуску “Володимир-Волинський - Хрубешув» відділ митного оформлення № 2 митного поста “Володимир-Волинський» Волинської митниці о 21:53 годин 02.07.2022;

- по митній декларації ЕА №UA205080/2022/003674 від 04.07.2022 митне оформлення розпочалось 30.06.2022, що підтверджується відмітками митного органу відправлення призначення. Транспортний засіб (вагон № 68535327), який переміщував товар, оформлений за МД № UA205080/2022/003674 від 04.07.2022, пропущений на в'їзд в Україну через пункт пропуску “Володимир-Волинський - Хрубешув» відділ митного оформлення № 2 митного поста “Володимир-Волинський» Волинської митниці о 21:48 годин 02.07.2022.

Дані обставини визнаються сторонами та підтверджуються матеріалами справи.

Позивач стверджує, що він правомірно застосував пільгу із оподаткування ПДВ на підставі підпункту 69.23 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки подав попередні митні декларації у період дії вказаної пільги.

Відповідач зазначає, що позивач не має права на застосування такої пільги, оскільки фактичне ввезення товару позивачем на митну територію України відбулось після скасування пільги, тому згідно статті 289 Митного кодексу України обов'язок із сплати митних платежів виникає, зокрема, у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі суд застосовує наступні правові норми.

Особливості застосування законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи визначені ст. 3 Митного Кодексу України.

При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

У разі якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.

Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 МК України митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Попередня митна декларація подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України (ч. 1 ст. 259 МК України).

Попередня митна декларація, за якою митним органом здійснено випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму без пред'явлення їх цьому митному органу відповідно до частини п'ятої цієї статті, або попередня митна декларація разом з додатковою декларацією, поданою відповідно до частини тринадцятої цієї статті, становлять митну декларацію, заповнену в звичайному порядку (ч. 14 ст. 259 МК України).

Митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій (ч. 6 ст. 264 МК України).

З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч. 8 ст. 264 МК України).

У разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою митного органу заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Один примірник зазначеної картки невідкладно вручається (надсилається) декларанту або уповноваженій ним особі. Інформація про відмову у прийнятті для оформлення електронної митної декларації надсилається декларанту електронним повідомленням, засвідченим електронним цифровим підписом посадової особи митного органу (ч. 12 ст. 264 МК України).

Митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на митні органи (ч. 1 ст. 295 МК України).

Нарахування сум митних платежів здійснюється у валюті України (ч. 2 ст. 295 МК України).

Для цілей нарахування митних платежів застосовуються ставки, що діють на день подання митному органу митної декларації на товари, а в разі якщо митне оформлення здійснюється без подання митної декларації, - на день його здійснення (ч. 3 ст. 295 МК України).

Датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України чи вивезення товарів з митної території України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у випадках, визначених цим Кодексом та законами України (ст. 278 МК України).

Відповідно до п. 187.8. ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Разом із тим суд зауважує, що у Постанові Верховного суду від 28.06.2023 у справі №160/11478/22 зазначено наступне: «… під ввезенням товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезенням товарів, транспортних засобів за межі митної території України Митний кодекс України має на увазі сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України. Статтею 74 МК України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим (частина перша статті 258 МК України). З наведеного висновується, що ввезення товару на митну територію України як операція, з якою в даному випадку законодавець пов'язує звільнення від обов'язку сплати митних платежів, не обмежується лише фактичним (фізичним) перетином товару через митний кордон України, натомість, така являє собою певний алгоритм дій, який складається з виконання низки необхідних митних формальностей. Таким чином, враховуючи, що подана позивачем з метою митного оформлення ввезеного товару митна декларація №UA110130/2022/009954 датована 29 червня 2022 року (тобто, у період з 01 квітня по 01 липня 2022 року), задекларований за цією митною декларацією товар підпадає під дію Закону №2142-IX, оскільки в даному випадку виконуються законодавчо встановлені умови для звільнення від сплати ввізного мита та податку на додану вартість…».

Так відповідно до ч. 1, 2 ст.248 МК України Митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 255 МК України митне оформлення завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж чотири робочих години з моменту пред'явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред'явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу. Митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.

Суд зауважує, що товари позивачем ввезені на митну територію України, починаючи із 01.07.2022, тобто у період, коли пільга на оподаткування ПДВ таких операцій була скасована.

Зазначена обставина не заперечується позивачем.

За правилами ст. 289 Податкового кодексу України, який є спеціальною нормою з оподаткування ПДВ, порівняно із Митним кодексом України, обов'язок із сплати митних платежів виникає: 1) у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.

Відтак суд приходить до висновку, що факт подання попередньої митної декларації у період дії пільгового режиму не звільняє суб'єкта господарювання від обов'язку нарахувати і сплатити ПДВ за фактом увезення таким суб'єктом на митну територію України товарів у період скасування пільгового режиму із їх оподаткування .

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення складено 06 березня 2025 року.

СуддяМорська Галина Михайлівна