05 березня 2025 рокуСправа № 280/1016/25 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали позовної заяви
ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до 1. ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); 2. ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - відповідач-2), в якому позивач просить суд: 1) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних на підставі довідки військово-лікарської комісії №105 від 24.05.2023; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військовозо обліку військовозобов'язаних на підставі довідки військово-лікарської комісії №105 від 24.05.2023.
Також, позивачем до суду подано заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій він просить суд: "1.Прийняти клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення обов'язків, що належать військовозобов'язаним. 2.Забезпечити позов ОСОБА_1 до Відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_6 та до відповідача-2: ІНФОРМАЦІЯ_7 та до Відповідача-2: ІНФОРМАЦІЯ_8 шляхом зупинення дій обов'язків військовозобов'язаних.".
Заява вмотивована позивачем наступним: "... Я, ОСОБА_1 , перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 в АДРЕСА_4 . У зв'язку зі зброєною агресією російської федерації проти України, я був змушений переїхати з сім'єю до Хмельницької області де 10.09.2022 року став на облік в першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_10 про що містяться записи у військовому квитку. Після проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 , мене було виключено з військового обліку на піставі статті 40А графи ІІ Розладу хвороб про що свідчить довідка №105 від 24.05.2023 року та відповідна відмітка у військово-обліковому документі. Проте, після оновлення застосутнку Резерв+ було виявлено розбіжності, а саме, що я, ОСОБА_1 , перебуваю на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 ,
24.09.2024 року я звернувся з відповідною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_12 про виключення з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, резервістів та призовників (Оберіг). Проте відповідь мною не було отримано. Так, мною було відправлено скаргу до Міністерства оборони України на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_13 в АДРЕСА_4 . В отриманій відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_6 було описано, що до відсутності підстав внесення відомостей до ЄДР призовників, військовозабов'язаних та резервістів та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_14 . Звернувшись до ІНФОРМАЦІЯ_10 відповідь на звернення я так і не отримав, тому був змушений звернутись за правовою допомогою до АО "Захист". Так, Начальником першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_15 було направлено лист в якому зазначалось що я, ОСОБА_1 , на обліку не перебував і не перебуваю та довідку ВЛК №105 від 24.05.2023 року не видавалась. Проте, прошу зауважити, що під час перебування на обліку в першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_15 я не одноразово перебував у приміщенні даного ТЦК в період з 10.04.2022 по 24.05.2023 рік, про що вносились відомості до журналу відвідувань, є відповідні відмітки у військовообліковому документі, а також є оригінал довідки ВЛК. ... Отже, можна шдсумувати, що відповідно до наведених положень законодавства, особа яка була виключена з військового обліку звільняється від військового обов'язку та не несе відповідальність у разі неявки по повісті. Обов'язок ведення військового обліку та внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників і резервістів покладається на Тєриторіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). У Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобовязані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляд (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни. У зв'язку з ознаками протиправності дії та бездіяльності Відповідачів, порушенням моїх прав, свобод або інтересів, є необхідність у забезпєченні позову шляхом зупинення обов'язків, що належать військовозабов'язаним. Прошу зазначити, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити виконання рішення суду, унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних моїх прав та інтересів, за захистом яких я звернувся до суду. В тому числі у випадку не вжиття заходів забезпечення може призвезти до подальних порушень з боку відповідачів мої прав, саме: незаконним накладенням арешту на рахунки та майну, накладення штрафних санкцій, поданням в адиміністративний розшук, примусова мобілізація без подальшого звільшення. Тому зупинення дій щодо мене обов'язків військовозобов'язаних осіб на період розгляду справи є дуже важливим так як захистить мої права та безперешкодне виконання рішення суду. ...".
Дослідивши матеріали заяви суд вважає, що заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Як зазначено у ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Суд зазначає, що доводи позивача, які, на його переконання, вказують на очевидні ознаки протиправності дій та бездіяльності вчинених відповідачем-1,2, можуть бути підтвердженні виключно під час розгляду справи, на підставі з'ясування фактичних обставин справи та оцінки доказів.
З матеріалів заяви про забезпечення позову не вбачається, що ОСОБА_1 призвано для проходження військової служби, вручено повістку про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тощо.
Отже, позивачем в обґрунтування заяви про забезпечення позову не наведено та не надано доказів у підтвердження того, що: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням.
Також, при відсутності у матеріалах заяви про забезпечення позову документів (доказів), які свідчать про здійснення відповідачем-1,2 очевидно протиправних дій, суд вважає заяву про забезпечення позову позивача не обґрунтованою.
Приймаючи до уваги викладене, суд відмовляє у задоволенні заяви про забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суд,
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Прасов