05 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/1087/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нарахування та виплати Позивачу щорічної разової грошової допомоги до Дня незалежності України за 2024 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ".
3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області КОД ЄДРПО 20453063 нарахувати та виплатити Позивачу недоплачену щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України, як особі з інвалідністю III групи внаслідок війни.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі по тексту - Закон № 3551-XII). Зазначив, що відповідач виплатив грошову допомогу до Дня Незалежності за 2024 рік у розмірі, що не відповідає нормам закону, а саме 2700,00 грн. Водночас, така допомога мала би бути виплачена мені у розмірі, визначеному ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .Водночас, така допомога мала би бути виплачена у розмірі, визначеному ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження та зобов'язано позивача строк протягом 7 днів з дня отримання даної ухвали надати суду: докази отримання грошової допомоги до Дня Незалежності у 2024 р. ( банківська роздруківка, тощо).
04 березня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позов.
04 березня 2025 року від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі №2601087/25, яким просить:
1. Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити.
2. Провадження у справі №260/1087/25 зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Обґрунтовуючи вказане вище клопотання, зазначив, що ухвалою Верховного Суду від 22.11.2023 відкрито провадження у зразковій справі №440/14216/23. Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 440/14216/23 та №260/1087/25 свідчить, що остання є подібною зразковій адміністративній справі № 440/14216/23.Тому суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, суд керується такими мотивами.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до інформації, наявної на сайті "Судова влада", ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/14216/23 за позовом особи до ГУ ПФ України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В ухвалі від 08.11.23 року Полтавський окружний адміністративний суд, направляючи справу №440/14216/23 до ВС для відкриття зразкової справи в ухвалі зазначив:
У всіх вищевказаних адміністративних справах:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань";
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2023 році разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-XIV)).
Верховний Суд в ухвалі від 22 листопада 2023 року визначив такі ознаки типової справи:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме:
ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",
постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 21.07.2023р. "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань";
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Пунктом 21 статті 4 КАС України визначено, що типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
У справі за позовом ОСОБА_1 у цій справі спірні правовідносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2024 року № 369 "Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, у 2024 році".
Таким чином, адміністративна справа №260/1087/25 не відповідає всім ознакам типової справи по відношенню до зразкової справи №440/14216/23, яка розглядається Верховним судом.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зупинення провадження у справі №260/1087/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №440/14216/23 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
СуддяЗ.Б.Плеханова