Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 березня 2025 року Справа№200/8882/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) засобами поштового зв'язку надіслала на адресу Донецького окружного адміністративного суду позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ. Площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 15.03.2023; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 15.03.2023 перерахунок та виплату її пенсії в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (з урахуванням раніше виплачених сум. В обґрунтування позову вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує з 15.03.2023 пенсію в разі втрати годувальника. 31.10.2024 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок з 15.03.2023 пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623, проте отримала відмову. Вказану бездіяльність відповідача рахує протиправною та такою, що порушує її законні права на пенсійну виплату.
24 грудня 2024 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем надано відзив, у якому зазначено, що законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Міністерства оборони, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії у разів втрати годувальника.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 як матері загиблого солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 - 01.12.2015) з 15.03.2023 призначена пенсія в разі втрати годувальника. Із протоколу про призначення вбачається, що пенсія обрахована виходячи із 70% грошового забезпечення у сумі 4189,50 грн, в т.ч. посадовий оклад - 2820, оклад за військовим званням - 530 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 837,50 грн.
22 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 видана довідка №ФС-99149/09/01/3623 на ім'я « ОСОБА_2 » про те, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019 за посадою кулеметник механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону, яку він обіймав на день звільнення зі служби для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії складає 10377,98 грн, в т.ч. посадовий оклад - 2820 грн, оклад за військовим званням - 530 грн, надбавка за вислугу років 25% - 837,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 65% - 2721,88 грн, премія 123% - 3468,60 грн.
ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 17.10.2025 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 із визначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019.
В листі від 22.10.2024 №09/01/3624 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про виготовлення оновленої довідки та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за вих.№09/01/3623 від 22.10.2024.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 22.10.2024 №ФС-99149/09/01/3623, що видана ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В листі від 15.11.2024 №31293-29080/М-02/8-0500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії виходячи із грошового забезпечення зазначеного у довідці від 22.10.2024 №ФС-99149/09/01/3623, що видана ІНФОРМАЦІЯ_1 . Така відмова обумовлена відсутністю порядку, що регулює такі правовідносини.
На погоджуючись із діями управління позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Згідно п.а ст. 36 Закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Згідно ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
З аналізу наведених норм вбачається, що пенсія з втрати годувальника призначається у відповідному процентному розмірі грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника, а зміна розмірів (хоча б одного) видів грошового забезпечення що мала місце на момент призначення пенсії є підставою для невідкладного перерахунку пенсії.
Суд також враховує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Тобто зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-XIIдо 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Частиною 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачу з 15.03.2023 призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, при цьому розмір пенсії обраховано із грошового забезпечення у розмірі 4189,50 грн. Разом цим, ІНФОРМАЦІЯ_1 видано оновлену довідку про те, що станом на 05.03.2019 грошове забезпечення військовослужбовця за останньою займаною посадою складає 10377,98 грн, що в свою чергу збільшує розмір вже призначеної пенсії, яка прямо залежить від розміру грошового забезпечення.
Суд, на підставі аналізу норм чинного законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин справи, перевірених письмовими доказами, дійшов висновку, що відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця, діяв не на підставі закону, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно.
Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та прирівняних до них осіб, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 15.03.2023 (тобто з моменту призначення).
З урахуванням наведеного позов підлягає задоволенню у спосіб визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 15.03.2023 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623, із врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.
З урахуванням наведеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.7,9,139,241-246,250,255,262,295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ. Площа Соборна, буд. 3) провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 15 березня 2023 року перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2024 № ФС-99149/09/01/3623, із врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош