06 березня 2025 р. Справа № 120/15155/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
12.11.2024 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Чайки Р.О., подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ? ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про видачу військово-облікового документа на бланку.
Ухвалою суду від 18.11.2024 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав, хоча отримав копію ухвали про відкриття провадження у справі через електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" 20.11.2024, що підтверджується документально.
Відтак, беручи до уваги положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оцінивши наведені позивачем доводи на підтримку заявлених позовних вимог та надані ним докази, суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку за місцем реєстрації ? у п'ятому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 .
14.08.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу військово-облікового документа на бланку з додатками, утім відповіді на заяву не отримав.
16.09.2024 на адресу відповідача було направлено адвокатський запит щодо стану розгляду 5-м відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви позивача про видачу військово-облікового документу на бланку з додатками.
21.10.2024 від відповідача надійшла відповідь (01.10.2024 № 5/4960/1) на зазначений адвокатський запит, до якої додано відповідь на заяву ОСОБА_1 за вих. № 5/4464/1 від 03.09.2024. У відповіді йдеться про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 559 від 16.05.2024 про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово облікового документа (далі ? ВОД) для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа", а саме пункту 8 додатку 1 до Постанови, у графі 6 ВОД зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення. Військово-лікарську комісію при п'ятому відділі ОСОБА_1 пройшов 23.07.2024, протокол № 144, де вказано постанову ВЛК "На підставі ст. 13б, 23в, 41в, 26в гр.ІІ розладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони". Водночас в заключній частині відповіді відповідач зазначив, що виготовити ОСОБА_1 ВОД не має можливості, оскільки рішення ВЛК ним оскаржується, а, відповідно, його медична справа знаходиться у розгляді.
Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо видачі йому ВОД на бланку, а тому вирішив звернутися до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу, суд виходить з наступного.
Процедура оформлення і видачі військово-облікового документа регламентується Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Порядок № 559).
Згідно з пунктами 1, 2, 5 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форму якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Із процитованого видно, що військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється) в електронній формі або у паперовій формі.
Пункти 6, 7 Порядку № 559 визначають, що військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:
Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (у разі технічної реалізації).
Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Відповідно до пунктів 13, 14 Порядку № 559 бланк військово-облікового документа у паперовій формі виготовляється самостійно районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки або їх відділами (відповідними органами СБУ, підрозділами розвідувальних органів) згідно з вимогами, зазначеними у додатку 1.
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або їх відділи (відповідні органи СБУ, підрозділи розвідувальних органів) можуть роздруковувати бланк військово-облікового документа, який формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Бланк військово-облікового документа виготовляється з паперу і має розмір 148 х 210 міліметрів (формат А5). Зміст пунктів 1-8 друкується (заповнюється) на лицьовому боці військово-облікового документа, пунктів 9-15 - на його зворотному боці. У верхній лівій частині лицьового боку документа вклеюється кольорова фотокартка його власника розміром 35 х 45 міліметрів, яка засвідчується гербовою мастиковою печаткою районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного органу СБУ, розвідувального органу).
Підпис керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, підрозділу розвідувального органу) засвідчується гербовою мастиковою печаткою.
Номер військово-облікового документа на бланку і дата його видачі вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день видачі.
Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
- взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;
- якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
- зміни категорії щодо військового обов'язку;
- відсутності місця для внесення змін;
- невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;
- втрати (зіпсування);
- виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.
Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.
Положеннями пунктів 17-20 Порядку № 559 визначено, що для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Якщо громадянин України за станом здоров'я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.
Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).
Зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви, поданої громадянином України, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині (установі) або архівній установі.
Військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.
Відомості видачі військово-облікових документів на бланку разом із заявами та документами (копіями документів), що були підставою для видачі військово-облікових документів, та роздрукованими картками з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зшиваються в окрему справу та зберігаються протягом 10 років.
Отже, за змістом наведених нормативних положень, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та вручений особі під особистий підпис з одночасним доведенням правил військового обліку.
Відповідач обґрунтовує неможливість виготовлення позивачу ВОД з посиланням на оскарження ним рішення ВЛК і на те, що у зв'язку з цим його медична справа знаходиться у розгляді.
В цьому контексті суд зазначає, що бланк військово-облікового документа у паперовій формі виготовляється самостійно районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки або їх відділами згідно з вимогами, зазначеними у додатку № 1.
Додатком № 1 визначено наступні вимоги щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку:
1. Штрихкод зазначається тільки для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають або були виключені (зняті) з військового обліку Збройних Сил.
2. Номер військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають або були виключені (зняті) з військового обліку, відповідає окремому номеру запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До впровадження порядку ведення та адміністрування Реєстру, в якому встановлюються процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах, номери військово-облікових документів для військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів визначаються рішенням керівника відповідного органу СБУ, підрозділу розвідувального органу.
3. У графі 1 зазначається належність до військового обов'язку (призовник, військовозобов'язаний, резервіст). У разі коли громадянин України виключений з військового обліку, зазначається категорія військового обліку, з якої він був виключений.
4. У графі 2 зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, у разі його відсутності ? серія та номер паспорта громадянина України.
5. У графі 3 для військовозобов'язаних та резервістів зазначається склад відповідно до положень статті 5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський), для призовників ? не заповнюється.
6. У графі 4 для військовозобов'язаних та резервістів зазначається військове звання (для громадян, виключених з військового обліку, зазначається військове звання на дату виключення з військового обліку), для призовників ? не заповнюється.
7. У графі 5 цифрами зазначається військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ зазначається профіль відповідно до переліку, затвердженого СБУ).
8. У графі 6 зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення.
9. У графі 7 зазначається дата проходження повторного огляду, якщо це передбачено нормативно-правовими актами.
10. У графі 8 зазначається підстава (за наявності), за якою військовозобов'язаний або резервіст має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, а призовник ? від направлення для проходження базової військової служби, відповідно до законів України.
11. У графі 9 у разі прийняття громадянином Військової присяги на вірність народу України зазначаються дата і місце її прийняття.
12. У графі 10 у разі проходження військової служби зазначаються вид та загальний період її проходження, а також вид та період проходження зборів. Якщо громадянин не проходив військову службу або збори, робиться запис "Не проходив".
13. У графі 11 у разі видачі мобілізаційного розпорядження проставляється штамп про його видачу (вилучення) із зазначенням дати видачі (вилучення).
14. У графі 12 зазначаються додаткові відомості, визначені Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, розвідувальним органом).
15. У графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
16. Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у разі:
- зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань;
- виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.
Аналізуючи наведені вище положення, суд звертає увагу на те, що в графі 6 зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення.
Тобто пунктом 8 Порядку № 559 прямо передбачено, що у графі 6 військово-облікового документа зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення. Жодних застережень щодо вимоги завершення процедури оскарження висновку ВЛК чи перебування медичної справи на розгляді ця норма не містить.
Відтак, на думку суду, відповідач не має дискреційних повноважень щодо того, вносити чи не вносити зазначені відомості, а повинен був діяти виключно з дотриманням визначеної процедури та вчинити дії, передбачені чинними нормативно-правовими актами.
З матеріалів справи убачається, що позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 і відповідач володіє всією необхідною інформацією для заповнення графи 6 військово-облікового документа. Водночас у такій графі має бути зазначена назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення. Факт проходження ВЛК є належним і достатнім для внесення відповідних відомостей до військово-облікового документа та його видачі.
Мотивуючи свою бездіяльність, відповідач у своїй відповіді також послався на те, що рішення ВЛК оскаржується, а медична справа позивача перебуває на розгляді.
Утім, суд зауважує, що згідно з нормативними приписами оскарження рішення ВЛК, навіть якщо воно перебуває у процесі перегляду, не є перешкодою для фіксації останнього офіційного висновку ВЛК у військово-обліковому документі. Законодавство не містить жодних норм, які б передбачали можливість відмови у внесенні відповідної інформації чи видачі документа в подібних випадках. Навпаки, обов'язок відповідача полягає у забезпеченні достовірності даних, що містяться у військово-обліковому документі, та видачі його в строки, визначені законом.
Таким чином, твердження відповідача про неможливість видачі військово-облікового документа у зв'язку з оскарженням рішення ВЛК та перебуванням медичної справи на розгляді є безпідставними і такими, що не відповідають вимогам Порядку № 559. Відповідач зобов'язаний видати військово-обліковий документ із внесенням до нього відповідних даних про останнє проходження позивачем ВЛК, незалежно від того, чи триває оскарження цього рішення.
У свою чергу, невидача військово-облікового документа у встановлений законодавством строк є проявом неправомірної бездіяльності та суперечать спеціально-дозвільному принципу, який передбачає, що органи державної влади повинні діяти виключно у межах своїх повноважень, на підстав та у спосіб, що передбачені законом.
При цьому суд враховує, що під час розгляду справи відповідач доводів позивача не спростував та відзиву на позовну заяву не подав, тобто не виконав свого обов'язку щодо доведення правомірності оскаржуваних дій/бездіяльності.
За нормами п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів позивача, враховуючи неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд приходить до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору за подання позову у розмірі 968,96 грн стягуються на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу військово-облікового документа на бланку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 з урахуванням правової оцінки, наданої у судовому рішенні, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо видачі військово-облікового документа на бланку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) представник позивача: адвокат Чайка Роман Олегович (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса для листування: АДРЕСА_2 );
3) відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ).
Повне судове рішення складено 06.03.2025.
Суддя Сало Павло Ігорович