Справа № 674/1773/24
2/680/98/25
про зупинення провадження у справі
"06" березня 2025 р. селище Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в склад судді Олійник А.О.,
з участю секретаря судового засідання Максимчука С.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Алексєєвої М.А.,
представника відповідача - адвоката Наталюка Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу,
установив:
У провадженні суду перебуває дана справа.
Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Наталюк Н.М. надіслав до суду клопотання про зупинення провадження у справі на час перебування відповідача у складі Збройних сил України. Клопотання мотивував тим, що відповідача 15 лютого 2025 року призвано на військову службу до в/ч НОМЕР_1 у Дніпропетровській області, при цьому останній виявляє бажання брати у судових засіданнях та розгляді справи, а тому із врахуванням імперативних вимог статті п.2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України просить зупинити провадження у справі.
У підготовчому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 клопотання підтримав, зазначив, що на даний час зв'язку із відповідачем не має, а він висловив своє бажання брати безпосередню участь у цій справі.
Позивач ОСОБА_1 , думку якої підтримала її представник адвокат Алексєєва М.А., заперечила проти клопотання, вважала за необхідне продовжувати розгляд справи.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 251 Цивільного процесуального кодексу України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжений і діє на даний час.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 01 березня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України», введеним у дію Указом Президента України № 189/2014 від 02 березня 2014 року, вирішено Начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, керівникам інших військових формувань невідкладно привести Збройні Сили України та відповідні військові формування у бойову готовність ПОВНА згідно з уточненими планами приведення військ (сил) у бойову готовність.
Бойова готовність «ПОВНА» - це стан найвищого ступеня бойової готовності військ, при якій вони здатні приступити до виконання бойових завдань.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Воєнні дії - це організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України. Бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння) (стаття 1 Закону України «Про оборону України»).
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, з підстав передбачених пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України, суд виходив з того, що відповідно до військового квитка та довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 28 лютого 2025 року № 540 ОСОБА_2 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації з 15 лютого 2025 року у військовій частині НОМЕР_1 у Дніпропетровській області, відтак немає можливості брати участь у справі та наполягає на безпосередній участі.
Вказана обставина, на переконання суду, перешкоджає відповідачу у повній мірі реалізовувати свої процесуальні права при розгляді даної справи, незважаючи на наявність представника.
Виходячи з вищевказаного, суд вважає, що наявні правові підстави для зупинення провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України.
Подібні висновки висловленні у постановах Верховного Суду від 29 лютого 2024 року у справі № 149/9/23 (провадження № 61-10894св23), від 05 червня 2024 року у справі № 317/3364/21 (провадження № 61-6041св24), від 29 лютого 2024 року у справі № 149/9/23 (провадження № 61-10894св23), від 17 липня 2024 року у справі № 439/1518/23 (провадження № 61-7319св24).
Керуючись ст. ст. 251, 253, 258-261 ЦПК України, суд
постановив:
Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 задовольнити.
Зупинити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу до припинення перебування відповідача у складі Збройних сил України.
Зобов'язати відповідача повідомити суд про припинення обставин, які були підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту оголошення.
Суддя А. О. Олійник