Справа №523/3291/25
Провадження №1-кс/523/767/25
28 лютого 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 , яке погоджене начальником Подільського відділу Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону " Про арешт майна" ,-
28.02.2025 року до суду надійшло клопотання про арешт з забороною розпорядження, відчуження та користування на речі вилучені 27.02.2025 в ході затримання ОСОБА_4 , а саме: - Мобільний телефон Apple Iphone 13 Pro, зі встановленим номером мобільного телефону НОМЕР_1 , який поміщено та упаковано в сейф-пакет № S001241.
Прокурор та захисник підозрюваного просили розглянути клопотання в їх відсутність.
У зв'язку із викладеним, з метою дотримання строку, передбаченого ч.1 ст.172 КПК України, слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність зазначених осіб.
Дослідивши клопотання, додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного.
З клопотання вбачається, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні
№ 62025150020000832 від 18.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється Одеською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону.
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 62025150020000832 від 18.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів відділу Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Наказом начальника 2 прикордонного загону ДПСУ № 40-ОС від 25.01.2025 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ.
Крім того, наказом голови ДПСУ від 14.02.2025 № 2-ОС ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділення внутрішньої безпеки (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки «Південь» ДПСУ.
Відповідно до ст. ст. 2, 10 Закону України «Про державну прикордонну службу України», основними функціями Державної прикордонної служби України окрім іншого є: охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму; здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення. Органи охорони державного кордону безпосередньо виконують поставлені перед Державною прикордонною службою України завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України. Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю. Окремий контрольно-пропускний пункт є оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладається здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу окремого контрольно-пропускного пункту можуть входити інші підпорядковані йому контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю і контролерські пости.
Пунктами 4, 5, 6, 8 ст. 19 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань зокрема покладаються: участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану; організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами; здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю; запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.
Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків є представниками влади.
У відповідності до посадової інструкції ОСОБА_4 повинен у своїй діяльності керуватися: Конституцією України, Законами України «Про державний кордон України», «Про державну прикордонну службу України», указами Президента України, постанови Верховної Ради України, прийнятими відповідно до них актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, міжнародними договорами з прикордонних питань, даною посадовою інструкцією та іншими нормативно-правовими та розпорядчими актами.
До основних завдань та обов'язків ОСОБА_4 входить: безпосередньо охорона державного кордону, здійснення прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, протидія правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції ДПСУ; підтримування взаємодії в інтересах охорони державного кордону з працівниками підрозділів органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів; здійснення перевірку у осіб, які прямують через державний кордон України, документів на право в'їзду та виїзду з України, здійснення в них відповідних відміток і у випадках, передбачених законодавством, тимчасове їх затримання або вилучення; здійснення контролю виконання режиму в пунктах пропуску через державний кордон; з'ясування підстав в'їзду та виїзду з України у осіб, які перетинають державний кордон, та інші завдавання та обов'язки покладені посадовою інструкцією та визначені Статутами ЗСУ, іншими законами та підзаконними нормативно-правовими актами.
Крім того, ОСОБА_4 зобов'язаний: не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших; здійснювати прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна; запобігати злочинам та адміністративних правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції ДПСУ; здійснювати процесуальне оформлення правопорушень, віднесених до компетенції ДПСУ; виявляти та затримувати осіб, які скоїли злочини та адміністративні правопорушення, протидія яких віднесено до компетенції ДПСУ та інші обов'язки покладені посадової інструкцією.
Згідно з посадовою інструкцією начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ, він відповідає за:
-охорону визначеної ділянки;
-організацію та результати оперативно-службової діяльності відділення.
Відповідно до вказаної Інструкції начальник відділення інспекторів прикордонної служби зобов'язаний:
-організовувати оперативно-службову діяльність на ділянці відділення відповідного визначених завдань;
-володіти обстановкою на ділянці відповідальності та вчасно реагувати на її зміни, приймати рішення, визначати завдання підлеглим та вимагати їх неухильного виконання, постійно здійснювати управління відділенням та керувати його оперативно-службовою діяльністю службовою;
-знати тактику дій правопорушників та організовувати запобігання правопорушенням, протидії які законодавством України віднесено до компетенції Держприкордонслужби;
Відповідно до вказаної Інструкції начальник відділення інспекторів прикордонної служби має право:
-віддавати накази й визначати задання з усіх питань оперативно-службової діяльності підпорядкованому особовому складу;
-визначати порядок виконання завдань відділенням в межах наданих повноважень.
Приміткою 1 до ст. 364 КК України визначено, що службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
За таких обставин, під час проходження служби та безпосереднього виконання обов'язків начальник відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ старший лейтенант ОСОБА_4 , відповідно до приписів та повноважень визначених ст. ст. 19, 20, 23, 24 Закону України «Про державну прикордонну службу України» є представником влади, законні вимоги і розпорядження якого є обов'язковими для виконання громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, посадовими і службовими особами, тобто відповідно до примітки 1 ст. 364 КК України є службовою особою - представником влади, який наділений правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.
Законом України «Про державний кордон України» встановлено, що Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 1, 2), а перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку (ст. 9).
Крім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, термін дії воєнного стану Указами Президента України № 133, 259, 341, 573 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022
№ 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (зокрема командирам військових частин Державної прикордонної служби України,) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема передбачені статтею 33 Конституції України, тобто право кожному хто на законних підставах перебуває на території України, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Статтею 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» визначено, що правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1997 затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами (далі за текстом - Постанова КМУ № 57).
Відповідно до Постанови КМУ № 57 (зі змінами внесеними після запровадження воєнного стану), право перетинання державного кордону України військовозобов'язаними надано особам лише з окремих документально підтверджених підстав.
Так, згідно з листом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 23-6122/0/6-22-вих від 24.02.2022, з метою забезпечення оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, проведення своєчасної та повної мобілізації, на період дії правового режиму воєнного стану виїзд за межі України громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонений (за виключеннями).
Частиною 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовозобов'язані це - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Таким чином, з моменту введення на території України воєнного стану, тобто з 24.02.2022, в силу приписів визначених постановою КМУ № 57 та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні введені додаткові обмеження щодо перетинання державного кордону на виїзд з України громадянами України, які перебувають на обліку військовозобов'язаних.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділення внутрішньої безпеки (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДПСУ, він серед іншого відповідає за:
-своєчасне виявлення, припинення та профілактику корупційних та інших кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності особового складу підрозділів органу Держприкордонслужби (далі - підрозділів), що знаходяться в оперативному забезпеченні та викриття причин і умов, які сприяють їх вчиненню;
-своєчасне виявлення та припинення у підрозділах, що знаходяться в оперативному забезпеченні, явищам, що негативно впливають на стан оперативно-службової діяльності;
-своєчасне виявлення та вжиття необхідних заходів щодо недопущення залучення особового складу підрозділів, що знаходяться в оперативному забезпеченні, у протиправну діяльність.
Об'єктом оперативного забезпечення начальника відділення є відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 », відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби України.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_4 всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з метою уникнення відповідальності за вчиненні протиправні дії став на шлях злочинної діяльності за наступних обставин.
Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, у невстановленому місці ОСОБА_4 познайомився із невстановленими особами та вирішив вчиняти протиправні дії пов'язані із незаконним переправленням через державний кордон України.
Крім того, ОСОБА_4 будучі службовою особою ДПСУ та достовірно обізнаним з діяльністю відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДПСУ , усвідомлюючи, що його незаконна діяльність може бути викрита службовою особою відділу, які здійснює свою діяльність по місцю несення служби ОСОБА_4 , у нього та інших невстановлених в ході досудового розслідування осіб, залучених до протиправної діяльності, в невстановлений в ході досудового розслідування час виник злочинний умисел по наданню неправомірної вигоди начальнику відділення внутрішньої безпеки (з місцем дислокації н.п. Окни) відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДПСУ ОСОБА_5 з метою невжиття останнім заходів реагування по викриттю та припинення неправомірної діяльності ОСОБА_4 та інших невстановлених в ході досудового розслідування осіб.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 16.02.2025 приблизно о 21:00 перебуваючи у м. Подільськ Одеської області, усвідомлюючи коло службових обов'язків начальника відділення внутрішньої безпеки (з місцем дислокації н.п. Окни) відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДПСУ ОСОБА_5 та його реальну можливість завадити його протиправній діяльності, за погодженням з іншими невстановленими в ході досудового розслідування особами, які залучені до протиправної діяльності, запропонував останньому грошові кошти у розмірі від 1500 до 3000 доларів США за невжиття ОСОБА_5 заходів реагування направлених на припинення протиправної діяльності ОСОБА_4 , яка полягає у незаконному переправленні через державний кордон України на територію Республіки Молдова (т.з. ПМР) громадян України чоловічої статі, виїзд яких обмежений у зв'язку із веденням на території України воєнного стану.
В подальшому, ОСОБА_4 у період з 16:55 24.02.2025 по 05:01 25.02.2025 реалізуючи свій злочинний намір, використовуючи месенджер «Watsapp» з належного йому номеру мобільного телефону НОМЕР_3 надіслав ОСОБА_5 на його номер мобільного телефону НОМЕР_4 повідомлення з метою упевнитись у його згоді на покриття його незаконної діяльності та продовжити здійснювати протиправні дії без ризику бути викритим ОСОБА_5 .
Крім того, 26.02.2025 ОСОБА_4 перебуваючи поблизу м. Подільськ Одеської області в ході розмови, яка тривала у період часу з 09:00 по 11:00 повідомив ОСОБА_5 про те, що він здійснює свою протиправну діяльність на території державного кордону, де здійснює свою службову діяльність НОМЕР_2 прикордонний загін ДПСУ та організовую незаконне переміщення через державний кордон України на територію Республіки Молдова (т.з. ПМР) громадян України чоловічої статі, виїзд яких обмежений у зв'язку із веденням на території України воєнного стану та узгодив деталі передачі неправомірної вигоди ОСОБА_5 з розрахунку 900 доларів США за кожну незаконно переправлену особу.
Продовжуючи свою неправомірну діяльність ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з іншими не встановленими в ході досудового розслідування особами, які залучені до неправомірної діяльності пов'язаної з незаконним переправленням осіб через державний кордон України з метою уникнення відповідальності за свої протиправні дії, 27.02.2022 приблизно о 17 годині 30 хвилин, перебуваючи біля будинку за адресою: Одеська обл.,
м. Подільск, пр-т, Шевченко, 20, дотримуючись засобів, конспірації, не бажаючи бути викритим поклав до бардачку автомобіля «Renault Duster» д.н.з. НОМЕР_5 на якому пересувається ОСОБА_5 неправомірну вигоду в розмірі 2000 (дві тисячі) доларів США, який відповідно до курсу НБУ станом на 27.02.2025 складає 83 020 (вісімдесят три тисячі двадцять) гривень, чим саме надав начальнику відділення внутрішньої безпеки (з місцем дислокації н.п. Окни) відділу внутрішньої та власної безпеки по 2 прикордонному загону Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДПСУ ОСОБА_5 , неправомірну вигоду, після чого неправомірні дії ОСОБА_4 було викрито службовими особами правоохоронного органу, а його затримано у порядку передбаченому ст. 208 КПК України.
Так, 27.02.2025 об 17:23 затримано у порядку ст. 208 КПК України на проїзджій частині біля будинку за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_4 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Так, в ході затримання вилучено належний ОСОБА_4 мобільний телефон Apple Iphone 13 Pro, зі встановленим номером мобільного телефону НОМЕР_1 , який поміщено та упаковано в сейф-пакет № S001241.
Того ж дня вищевказані речі визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження №62025150020000832 від 18.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Метою арешту вказаного майна є збереження речових доказів у кримінальному провадженні.
Підставою для арешту вказаного майна є сукупність підстав та розумних підозр вважати, що вилучене в ході обшуку є доказами злочину.
Майно зазначене в ухвалі вилучене 27.02.2025 в ході затримання ОСОБА_4 , може зберігати на собі сліди вчинення кримінального правопорушення, може бути використане як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, що свідчить про те, що воно є речовим доказом по справі, тому вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 32, 110, 131, 132, 167, 170-175, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
1.Клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 - задовольнити.
2.Накласти арешт з забороною розпорядження, відчуження та користування на речі вилучені 27.02.2025 в ході затримання ОСОБА_4 , а саме:
-Мобільний телефон Apple Iphone 13 Pro, зі встановленим номером мобільного телефону НОМЕР_1 , який поміщено та упаковано в сейф-пакет № S001241.
3. Місце зберігання вищевказаних предметів визначити матеріали кримінального провадження № 62025150020000832 від 18.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, камеру зберігання речових доказів Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, за адресою: м. Миколаїв, вул. Спаська, 18 та спеціальну банківську скриньку визначену для зберігання грошових коштів.
4.Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Слідчий суддя : ОСОБА_1