Рішення від 06.03.2025 по справі 522/4377/25

Справа № 522/4377/25

Провадження № 2-а/522/220/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,

за участі секретаря Лахматової С.В.,

представника позивача Саркісяна А.Р.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представник відповідача - адвоката Зозулянського Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

06.03.2025 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, в якому просить: затримати громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців по 04.09.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Позовна заява обґрунтована тим, що 04.03.2025 співробітниками Управління міграційного контролю протидії нелегальної міграції та реадмісії ГУ ДМС в Одеській області, на блокпосту Клеверний міст (Конюшинний), розташований на перетині Київської траси та Об'їзної дороги, виявлено особу, який назвався громадянином Республіки Узбекистану ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідача затримано відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення. В результаті проведеної перевірки, щодо законності перебування на території України встановлено, що ОСОБА_4 , зі слів, прибув на територію України легально в 2014 році, через контрольно-пропускний пункт в'їзду - виїзду (КПВВ) «Чонгар», по паспортному документу громадянина Республіки Узбекистану для виїзду за кордон на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 , строк дії якого скінчився на території України. Дозволений строк перебування на території України у відповідача закінчився та він перебуває на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні. ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що відповідач на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування немає. ОСОБА_4 не має дійсного паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, відсутні документи на проживання в Україні. Він не може бути працевлаштований, та мати законного, постійного джерела доходів згідно чинного законодавства, не зможе забезпечувати власні потреби, через що, з метою отримання грошових коштів, може вчиняти злочини проти власності, чим завдати істотної шкоди охоронюваним інтересам держави та окремих громадян. 04.03.2025 за порушення правил перебування іноземців в Україні стосовно відповідача також складено протокол про адміністративне правопорушення та постановою про накладення адміністративного стягнення від 04.03.2025 відповідач притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень. Штраф відповідачем добровільно не сплачено. Враховуючи те, що у відповідача відсутні документи, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України в силу вимоги ч. 8 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення до нього не застосовувалося.

Ухвалою суду від 06.03.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач, який приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, проти задоволення позову заперечував. Суду пояснив, що його сім'я є кримськими татарами, які були депортовані до Республіки Узбекистан. В 2012 році він, разом з тіткою і її дітьми приїхав та територію України для проживання в АРК Крим. Проте, у 2014 році був депортований оскільки відмовився від паспорта громадянина російської федерації. З метою оформлення легального статусу перебування на території України звертався до міграційного органу у м. Львові, проте його документи, зокрема паспорт громадянина Республіки Узбекистан був втрачений вказаним органом, тому має лише його копію. Також зазначив, що в м. Одесі проживає з цивільною дружиною, з якою мав намір зареєструвати шлюб та виїхати за межі території України, однак не встиг.

Представник відповідача - адвокат Зозулянський Д.О. у судовому засіданні пояснив, що відповідач в м. Одесі має постійне місце проживання, цивільну дружину - громадянку України з якою веде спільне господарство. Має намір зареєструвати шлюб в органах РАЦС. Просив врахувати, що відповідач характеризується позитивно, в разі його затримання не зможе звернутися ні до міграційного органу для легалізації перебування на території України, ні до органів РАЦС для офіційного оформлення шлюбних відносин, а також сплатити штраф перебуваючи в ПТПІ.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснила, що з відповідачем проживає біля 4х місяців за адресою: АДРЕСА_1 , в орендованій квартирі, як чоловік та дружина, ведуть спільне господарство. Бажає з відповідачем оформити відносити.

Заслухавши пояснення сторін, свідка ОСОБА_5 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що 04.03.2025 співробітниками Управління міграційного контролю протидії нелегальної міграції та реадмісії ГУ ДМС в Одеській області, на блокпосту Клеверний міст (Конюшинний), розташований на перетині Київської траси та Об'їзної дороги, виявлено особу, який назвався громадянином Республіки Узбекистану ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 та запрошено останнього за адресою: АДРЕСА_2 .

В результаті проведеної перевірки, щодо законності перебування на території України встановлено, що громадянин Республіки Узбекистану ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за слів прибув на територію України, легально, у 2014 році, через контрольно-пропускний пункт в'їзду - виїзду (КПВВ) «Чонгар», по паспортному документу громадянина Республіки Узбекистану для виїзду за кордон на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 , строк дії якого скінчився на території України. За оформленням нового паспортного документу для виїзду за кордон ОСОБА_4 до Посольства Республіки Узбекистану в Україні, не звертався.

04.03.2025 о 17.40 годині, відповідача - громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання № МОД 000302 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення.

За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилося у проживанні на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області 04.03.2025 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення серія та номер ПР МОД 011782.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 04.03.2025 серія та номер ПН МОД 011880 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 гривень за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні.

04.03.2025 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 5101100100000309 про примусове видворення з України громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

04.03.2025 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою з'ясування обставин правопорушення.

Головне управління ДМС в Одеській області 05.03.2025 за вих. № 5100.20.2-2130/51.1-25 звернулися до Посольства Узбекистану в Україні з листом щодо підтвердження чи спростування громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), а у разі підтвердження - документувати свідоцтвом на повернення без плати консульського збору.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України (далі - Закон).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

За змістом ч. 1 ст. 30 цього ж Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Статтею 31 Закону визначено перелік обставин, за наявності яких забороняється примусове повернення чи примусове видворення іноземця або особи без громадянства.

Порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також під час прийняття рішень про продовження строку затримання визначається Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23 квітня 2012 року № 353/271/150 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України 22.01.2018 року № 38/77).

Розділом VI Інструкції визначено порядок дій з ідентифікації та документування іноземців.

Якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.

У разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС.

Якщо від компетентних органів країни походження іноземця не надходить відповідь, запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

Проаналізувавши дані норми спеціального законодавства можна дійти висновку, що ідентифікація органами міграційної служби відносно іноземців здійснюється з обов'язковим урахуванням запитів до відповідних дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця та відповідей на них.

На момент виявлення та затримання іноземця документ, що посвідчує особу іноземця та дає йому право на виїзд за територію України іноземцем надано не було.

Відповідно до абз. 2 п. 7 Розділу III Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України 29 лютого 2016 року № 141, у разі надходження від іноземців або осіб без громадянства звернень щодо надання ними сприяння в забезпеченні їх ідентифікації та (або) видворення (реадмісії) чи придбання іноземцями або особами без громадянства проїзних квитків для виїзду з України адміністрація ПТПІ невідкладно інформує про це відповідний заінтересований орган.

Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Оскільки відповідач допустив порушення вимог міграційного законодавства України, будь-яких дій для легалізації свого перебування на території України не вчинив, в останнього відсутній документ, що дає право на виїзд з України, у суду наявні підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, позовні вимоги про затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців, підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців по 04.09.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Юлія КОВТУН