Справа № 522/4997/24 Провадження 3/522/1380/25
06 березня 2025 року м.Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Кічмаренко С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- в скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом серії ААД №852602 від 09.03.2024 року у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 09.03.2024 року о 21:10 годині у м. Одесі, вул. Новощіпний Ряд 5, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Peugeot» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 а ПДР, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Судовий розгляд проведено за відсутності ОСОБА_1 та його захисника, які в судове засідання не з'явилась, будучи повідомленими про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку.
Так, з метою повідомлення особи про час і місце розгляду справи, а також дотримання строків розгляду справи, ОСОБА_1 було направлене смс-сповіщення, яке згідно довідки про доставку, доставлене на його номер.
Водночас про обізнаність сторони захисту про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 свідчать наступні обставини.
Так, у судове засідання призначені 22.05.2024 року, 11.07.2024 року, 01.10.2024 року, 19.11.2024 року, 13.12.2024 року, 13.01.2025 року, 10.02.2025 року, 28.02.2025 року, 05.03.2025 року притягуваний не з'явився. Разом з цим його захисник Слідзюк В.В. не з'явившись в судові засідання, подавав до суду клопотання від 11.07.2024 року, 01.10.2024 року, 16.12.2024 року, про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 перебував у службовому відрядженні.
Таким чином, суд вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 та його захисник Слідзюк В.В. будучи повідомленими про дату та час розгляду справи в суді, не з'явились, суд оцінює таку поведінку, як небажання особисто прийняти участь в розгляді справи в суді.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, дослідив зібрані у справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, з огляду на наступне.
Обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення підтверджуються даними протоколу про адміністративне правопорушення, згідно з якими 09.03.2024 року о 21:10 годині у м. Одесі, вул. Новощіпний Ряд 5, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Peugeot» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, Направленням водія на огляд на стан алкогольного сп'яніння та відеозаписами з місця події.
Суд визнає зазначені докази допустимими, оскільки вони зібрані з дотриманням вимог ст.266 КУпАП, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року №1103, а також Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Як було вище наведено, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 керував автомобілем «Peugeot» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 а ПДР, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
З викладеного слідує, що ОСОБА_1 , порушив вимоги п./п. «а» п. 2.5 ПДР, який передбачає відповідальність за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Разом з цим, 13.01.2025 року на адресу Приморського районного суду м.Одеси надійшло клопотання захисника Слідзюка В.В. в інтересах притягуваного ОСОБА_1 про повернення справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП для належного оформлення. В обґрунтування заявленого клопотання, захисник зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення не містить анкетних даних та підписів свідків.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно п.2 ст.278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення, а в разі неправильного його складення повернути матеріали справи органу, який його склав, для належного оформлення (доопрацювання).
Згідно з наведеною нормою, вирішення питання про правильність складання протоколу про адміністративне правопорушення покладається на орган (посадову особу), при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення (в даному випадку суд). Сам суд має право лише у разі неправильного складення протоколу, якщо він порушує положення статті 256 КУпАП, повернути справу органу, що його склав, для виправлення (доопрацювання).
Так, з цього можна зробити висновок, що КУпАП не дає учасникам адміністративного провадження права перевіряти правильність складання протоколу про адміністративне правопорушення та наявність підстав для направлення справи на належне оформлення. Це право наділене лише судом, який може повернути справу органу, що склав протокол, для його виправлення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 під час підготовки справи до судового розгляду перевірений судом на предмет його відповідності вимогам ст.256 КУпАП, тому справу призначено до судового розгляду.
Таким чином з викладеного слідує, що вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повністю доведена зібраними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Судом враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Суд враховує те, що ОСОБА_1 вчинив умисне правопорушення, характер якого вказує на те, що воно є грубим адміністративним правопорушенням.
Обставин, які відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , за вчинене нею адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Отже, враховуючи зазначені обставини справи, беручи до увагу особу ОСОБА_1 , а також безальтернативну санкцію ч.1 ст.130 КУпАП, суд дійшов висновку, що з метою його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню ним нових правопорушень на неї необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладання на правопорушника адміністративного стягнення з ОСОБА_2 підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст.ст.283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати виним в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративних правопорушення і застосувати до нього адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 /однієї тисячі/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 /один/ рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок /шістсот п'ять/ гривень 60 копійок на користь держави.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги або протесту прокурора до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту прокурора без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси С.М. Кічмаренко