03.03.2025 Справа №607/3737/25 Провадження №1-кс/607/1161/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, -
Старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження, внесеного в ЄРДР під № 42024210000000088 від 09.07.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 240 КК України, звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до документів податкової звітності, поданої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 за період з 01.01.2022 по 20.02.2025, яка знаходиться ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучити належним чином завірені копії даних документів.
Клопотання мотивоване тим, що групою слідчих у складі слідчих слідчого управління ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000088 від 09.07.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 240 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_7 (далі - ФОП ОСОБА_7 ), діючи за попередньою змовою із директором Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (далі - ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») ОСОБА_8 , здійснює незаконне видобування та реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення - підземних вод, на території Тернопільської області.
З'ясовано, що ФОП ОСОБА_7 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 (одним із основних видів діяльності якого є виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки), здійснює реалізацію бутильованої води на території Тернопільської області під торгівельною маркою « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Також встановлено, що за юридичною адресою АДРЕСА_3 , зареєстровано ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », директором якого є ОСОБА_8 , який обіймає на вказаному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, отже є службовою особою в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до статті 364 КК України.
Так, 20.05.2022 ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » отримано дозвіл на спеціальне водокористування № 35/ТП/49д-22, відповідно до якого метою водокористування є - питні і санітарно-гігієнічні потреби; виробничі потреби; передача води вторинним водокористувачам, із строком дії до 20.05.2025.
Надалі, 01.01.2024 між ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (орендодавець) в особі директора ОСОБА_8 та ФОП ОСОБА_7 (орендар) укладено договір оренди нежитлових приміщень, із строком дії до 30.11.2028.
Відповідно до п. 1.1 вказаного договору орендодавець зобов'язується передати орендареві в строкове платне користування нежитлове приміщення по АДРЕСА_3 , площею 95 кв. м., а орендар зобов'язується прийняти це майно, своєчасно сплачувати орендну плату та відповідно до цього договору повернути орендоване майно орендодавцеві в належному стані.
Пунктом 1.3 вказаного договору передбачено, що приміщення надається для використання орендарем підприємницької діяльності щодо розливу та фасування в тару питної води та використання водних ресурсів з свердловини ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на підставі Дозволу на спеціальне водокористування № 35/ТП/49д-22 від 20.05.2022.
Досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж 2024 року (точної дати та часу на даний час не встановлено) ОСОБА_7 , завідомо розуміючи протиправність своїх дій, діючи незаконно, умисно, протиправно, з корисливих мотивів, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, за попередньою змовою із ОСОБА_8 обладнав орендоване приміщення по АДРЕСА_3 для здійснення діяльності, пов'язаної з незаконним видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення - «підземних вод», їх очисткою та подальшого виробництва фасованої питної води під торгівельною маркою «Секвана», яка реалізовувалася на території Тернопільської області.
Унаслідок незаконних умисних дій ОСОБА_7 та директора ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_8 , які діяли за попередньою змовою, не маючи спеціального дозволу на користування надрами, в порушення вимог ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 19, 23, 24 Кодексу України про надра та ст. ст. 16, 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», незаконно видобуто понад 28 метрів кубічних «підземних вод», які відносяться до корисних копалини загальнодержавного значення, які після проведення очистки розфасовано в тару різного об'єму під торговою маркою «Секвана».
Згідно із ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 5 Кодексу України про надра, родовища корисних копалин - це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання.
Згідно ст. 6 Кодексу України про надра, корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Статтею 19 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра, землевласники і землекористувачі в межах земельних ділянок, які перебувають у їх власності або користуванні, мають право без спеціального дозволу та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб, не пов'язаних із відчуженням видобутих корисних копалин, корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до 2 метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу.
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України.
Статтею 56 Кодексу України про надра серед основних вимог в галузі охорони надр визначено додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» фасована питна вода - питна вода підземних джерел питного водопостачання або питна вода централізованого питного водопостачання, додатково оброблена з метою поліпшення її якості, у герметичній тарі.
Статтею 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання. Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами.
Згідно ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Слідчий вказує, що в ході досудового розслідуванням ОСОБА_7 подав документи, що воду він купував у фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 та фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Враховуючи вище викладене, з метою розкриття вказаного злочину, швидкого, повного та неупередженого дослідження усіх обставин вчиненого кримінального правопорушення у слідчого виникла необхідність у встановленні та подальшому відпрацюванні контрагентів, із якими ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 перебував у фінансово-господарських відносинах, для чого необхідно провести тимчасовий доступ до податкової звітності, поданої вказаним товариством та фізичними особами в період з 01.01.2022 по теперішній час, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що відомості щодо податкової звітності, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні та нададуть можливість встановити інформацію щодо доходів та витрат даного товариства та осіб в ході здійснення господарської діяльності, інформацію щодо відвантаження, зберігання, приймання та реалізації готової продукції та закупівлю сировини для її виготовлення, контрагентів фінансово-господарських відносин, дат та сум проведених господарських операцій, а також в подальшому дана інформація буде використана як доказ у кримінальному провадженні, слідчий просить клопотання задовольнити.
В судове засідання старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 не з'явився, проте подав клопотання про розгляд справи без його участі, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином, що відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Враховуючи вимоги ст.ст. 28 та 163 КПК України, приймаючи до уваги розумні строки кримінального провадження, слідчий суддя вважає за можливе проводити розгляд клопотання за відсутності осіб, які не з'явились.
Згідно з ч.4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно із загальними правилами застосування заходів забезпечення кримінального провадження, встановлених ч. 3, 6 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження, звертаючись до слідчого судді під час досудового розслідування, із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, повинен зазначити у клопотання, серед іншого, речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати, підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, а також значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні, можливість використання як доказів відомостей в речах і документах, обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів документів.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 5, ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні
За наслідками судового розгляду слідчий суддя дійшов висновку, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звернувся із цим клопотанням.
На думку слідчого судді у клопотанні слідчим доведено, що документи податкової звітності, поданої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 за період з 01.01.2022 по 20.02.2025, які знаходяться ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42024210000000088 від 09.07.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 240 КК України. Вказане підтверджується доданими до клопотання матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
З урахуванням того, що у матеріалах клопотання є достатні підстави вважати, що вищевказані документи, що наявні в ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, зокрема, для встановлення осіб, які вчинили дане кримінальне правопорушення, отримання доказів тощо для встановлення обставин, передбачених ст. 91 КПК України, необхідні для проведення слідчих (процесуальних) дій, та беручи до уваги неможливість отримання відомостей в інший спосіб, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити
Надати дозвіл заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_10 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_11 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_12 , т.в.о. слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_13 на тимчасовий доступ до документів податкової звітності, поданої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 за період з 01.01.2022 по 20.02.2025, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Надати можливість вилучити належним чином завірені копії вказаної інформації.
Строк дії ухвали встановити протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1