Справа № 595/285/25
Провадження № 3/595/145/2025
06.03.2025 м. Бучач
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Созанська Л.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли із відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої, маючої на утриманні двоє неповнолітніх дітей,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
21 лютого 2025 року близько 14 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялась від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України батьківських обов'язків щодо належного навчання своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2011 року народження, та ОСОБА_3 , 2012 року народження.
Такі дії ОСОБА_1 при складанні протоколу кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, з невідомої суду причини, однак про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 423389 від 21 лютого 2025 року слідує, що ОСОБА_1 повідомлялася про те, що розгляд справи відбудеться 06 березня 2025 року в Бучацькому районному суді, що підтверджує факт обізнаності ОСОБА_1 про наявність вказаного провадження. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду вона не направляла, тому, на підставі ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вирішив розглядати справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, доведена наступними матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 423389 від 21 лютого 2025 року; письмовими поясненнями заступника директора Костільницької гімназії ОСОБА_4 від 21 лютого 2025 року, з яких слідує, що з 09 січня 2025 року ОСОБА_2 , учениця 8-го класу, та ОСОБА_3 , учениця 7-го класу, не відвідують навчальний заклад, будь-яких поважних причин матір не повідомляла, на неодноразові дзвінки не відповідала; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 21 лютого 2025 року, згідно яких вона вину у вчинені правопорушення визнала, пояснила, що її неповнолітні діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не відвідували навчальний заклад, оскільки знаходилися на лікуванні, обіцяє, що 24 лютого 2025 року її діти підуть до навчального закладу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно характеристики № 71, виданої 25 лютого 2025 року Золотопотіцькою селищною радою Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 по місцю проживання характеризується з позитивної сторони, виховує двох дітей, до адміністративної відповідальності щодо невиконання своїх батьківських обов'язків попередньо не притягувалась.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Згідно положень ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи, зокрема, при оголошенні усного зауваження.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , те, що раніше до адміністративної відповідальності вона не притягувалася, ступінь її вини, відсутність обтяжуючих обставин та малозначність вчиненого, оскільки таке не завдало значної шкоди державним чи суспільним інтересам, беручи до уваги принцип розумності призначення покарання, приходжу до висновку, що дане правопорушення слід вважати малозначним, відтак є можливим застосувати до ОСОБА_1 ст. 22 КУпАП, звільнивши її від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи, що п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому враховуючи той факт, що усне зауваження, виходячи з норм ст. ст. 22, ч. 3 ст. 284 КУпАП, не відноситься до видів адміністративних стягнень, тому немає підстав для стягнення судового збору з ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 40-1, 184, 283, 284, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та звільнити її від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л. І. Созанська