Справа № 453/316/25
№ провадження 2-о/453/40/25
про відмову у відкритті провадження
05 березня 2025 року суддя Сколівського районного суду Львівської області Брона А.Л., розглянувши заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб - ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , про визнання особи безвісно відсутньою,-
28.02.2025 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Сколівського районного суду Львівської області із заявою в порядку окремого провадження про визнання особи безвісно відсутньою, за участю заінтересованих осіб - ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 .
Просить визнати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Орява Сколівського району Львівської області, - безвісно відсутнім у зв'язку зі здійсненням заходів із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федарації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану (зниклим безвісти за особливих обставин 27 лютого 2023 року під час виконання бойового завдання з відбиття збройної (військової) агресії Російської Федерації проти України в районі північної околиці населеного пункту Бахмут Бахмутського району Донецької області).
На обґрунтування заяви зазначено про те, що заявник є рідним братом ОСОБА_2 , який 01 березня 2022 року був призваний на військову службу під час мобілізації з резерву військовою частиною НОМЕР_3 , а згодом зарахований до списків військової частини НОМЕР_1 наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по строковій частині) від 21 вересня 2022 року № 254, після чого, згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19 лютого 2023 року №53Ю прибув у район виконання бойових завдань до населеного пункту Бахмут Бахмутського району Донецької області. Далі, під час виконання бойового завдання в районі північної околиці населеного пункту Бахмут, 27 лютого 2023 року у вечірній час (темну пору доби) молодший сержант ОСОБА_2 у складі групи військовослужбовців вів стрілецький бій з противником, у ході якого отримав поранення. Після відходу групи військовослужбовців, які перебували разом з ним на бойовій позиції, до українських рубежів, було виявлено відсутність ОСОБА_2 серед особового складу. З того часу жодних відомостей про місце перебування військовослужбовця ОСОБА_2 отримати не вдалося. У подальщому за фактом зникнення безвісти молодшого сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта розвідувального взводу НОМЕР_5 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 , військовою частиною НОМЕР_1 було проведено службове розслідування, що підтверджується рапортом від 01 березня 2023 командира 3 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 , майора ОСОБА_3 , витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01 березня 2023 року №372 про призначення службового розслідування за фактом зникнення безвісті молодшого сержанта ОСОБА_2 , актом службового розслідування, витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01 березня 2023 року №63, витягом від 21 березня 2023 року №1387 з журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 за 27 лютого 2023 року. 13 березня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено ОСОБА_4 про зникнення безвісти сина, ОСОБА_2 , що підтверджується сповіщенням від 14 березня 2023 року №174 та сповіщення сім'ї (близьких родичів) про зниклого безвісти від 14 березня 2023 року №1025. Того ж дня, відділенням поліції №3 (м. Сколе) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області за заявою №993 ОСОБА_4 розпочато досудове розслідування в окремому кримінальному провадженні за фактом зникнення безвісти ОСОБА_2 з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу України, а військовослужбовцем набуто статус зниклого безвісти за особливих обставин, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, від 04 липня 2023 року №20230704-370.
Заявник пов'язує мету підтвердження у судовому порядку наявності юридичного факту (визнання особи безвісно відсутньою), що має правове значення, з можливістю отримання у майбутньому належних йому соціальних допомог у формі грошових виплат, пільг, одноразових грошових виплат, які призначаються близьким родичам та членам сім'ї зниклого безвісти військовослужбовця під час виконання конституційного обов'язку із захисту Батьківщини, а також інших видів допомоги, які передбачаються національними нормативно-правовими актами, внутрішніми документами міжнародних організацій, вітчизняних благодійних та громадських організацій або ж які (види допомоги) можуть надаватися за вільним волевиявленням останніх.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 15 ЦК України, визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Так, відповідно до частини першої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із частиною другою статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Так, 14 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла в цілому проект Закону про внесення змін до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», реєстр. № 7244, назву якого змінено на «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». Законом, зокрема, передбачено діяльність Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, функціонування реєстру таких осіб, уточнення їх правового статусу, обліку та розшуку, а також соціального захисту їх близьких родичів та членів сім'ї. Закон набув чинності 27 квітня 2022 року.
Особа, зникла безвісти, - це фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук.
Особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
З моменту набрання чинності новою редакцією Закону він регулює питання правового статусу осіб, зниклих саме за перелічених вище обставин.
Особа набуває статусу зниклої безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (далі - Реєстр), на підставі заяви про факт зникнення особи.
Заява подається до відповідного територіального органу Національної поліції України. Подати заяву мають право родичі зниклої безвісти особи, представник військового формування, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, громадське об'єднання або будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення.
У заяві необхідно зазначити всю відому інформацію про зниклу особу та обставини її зникнення, а також особливі прикмети особи тощо.
Закон також встановлює, що заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, якщо до нього звернулися з повідомленням про зникнення особи.
Особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин до моменту припинення її розшуку.
Заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження про встановлення юридичного факту, що ОСОБА_2 є особою, яка зникла безвісті за особливих обставин, що на відміну від визнання фізичної особи безвісно відсутньою, не є можливим у порядку окремого провадження, оскільки правовий механізм надання особі статусу зниклої безвісти регулюється Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» та не передбачений нормами Глави 4 Розділу IV ЦПК України.
Таким чином, правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин не є тотожним правовому статусу фізичної особи, визнаної в судовому порядку безвісно відсутньою, існують істотні відмінності у вказаних правових статусах. Зокрема, законодавством визначені різні способи їх набуття. Так, фізичну особу може бути визнано безвісно відсутньою лише у судовому порядку. В свою чергу, особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до відповідного Реєстру.
Тобто, законом визначено позасудовий порядок визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Оскільки правовий механізм надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин регулюється Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», тобто законом визначено позасудовий порядок визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин, а тому заява ОСОБА_1 про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин не підлягає розгляду в порядку окремого провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, наявні підстави для відмови у відкритті провадження в справі за даною заявою.
Керуючись ст.ст. 13, 186, 260, 261, 315, 353, 354 ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб - ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , про визнання особи безвісно відсутньою.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя