Постанова від 04.03.2025 по справі 758/10932/24

Справа № 758/10932/24

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді -Войтенко Т. В. ,

при секретарі -Волошина А. М.,

представників Енергетичної митниці - Швед А.О., Бузюн Є.Г.,

захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвоката Кононенко О.С.,

розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної митної служби України, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи: ТОВ «ВРС Ракета Груп», директор, код ЄДРПОУ 44667369,

до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Подільського районного суду міста Києва від Енергетичної митниці надійшли протоколи про порушення митних правил №0354/90300/24, №0353/90300/24, №0352/90300/24, №0356/90300/24, №0355/90300/24, №0357/90300/24 (справи №758/10932/24, №758/10933/24, №758/10934/24, №758/10940/24, №758/10941/24, №758/10942/24), складені стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України.

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024 про порушення митних правил №0354/90300/24 (далі - протокол 1) 29.04.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369), директором якого є ОСОБА_1 , ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,757 тон, 30,762 тис. л при 15° С, вартістю 20,090 тис. Євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митної декларації типу «IM 40 EA», поданої до митного оформлення 28.04.2023 №23UA903070004388U9;

- товаротранспортної накладної CMR від 27.04.2023 №727;

- рахунку (invoice) від 27.04.2023 №EKO 7501;

- сертифікату якості від 27.04.2023 N? 164324_5027420;

- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

29.04.2023 зазначений товар був випущений у вільний обіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» №23UA903070004388U9.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 27.04.2023 №164324_5027420.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості копії яких були направлені 20.02.2024 зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 27.04.2023 №164324_5027420.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324__5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,757 тон, 30,762 тис. л при 15° С, вартістю 20 090,46 Євро або 810 571,71 грн. (станом на 29.04.2023 курс становив 1 Євро = 40,3461 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0354/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 10 год. 51 хв. 29.04.2023 (перетин митного кордону України).

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024р. про порушення митних правил №0353/90300/24 (далі - протокол 2) 01.04.2023 та 13.04.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038) та А09610H0/А08332ХР, підприємство перевізник ТОВ « 0-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 51,542 тон, 61,875 тис. л при 15° С, вартістю 42,906 тис. Євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митних декларацій типу «IM ЕЕ» від 31.03.2023 №23UA903000906364U0, типу «М 40 ЕА», поданої до митного оформлення 12.04.2023 №23UA903070003767U6;

- товаротранспортних накладних CMR від 30.03.2023 №683, від 11.04.2023 №703;

- рахунків (invoice) від 30.03.2023 №ЕКО 7423, від 11.04.2023 №EKO 7464;

- сертифікату якості від 30.03.2023 №163653;

- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

01.04.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим за митною декларацією типу «ІМ 40 ТФ» №23UA903070003432US та в подальшому випущений у вільний оббіг на митній території України за митними деклараціями типу «ІМ 40 ДТ» від 02.05.2023 №23UA903070004493US та 13.04.2023 типу «IM 40 ЕА» №23UA903070003767U6 відповідно.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 N? 163653, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 30.03.2023 №163653.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 30.03.2023 №163653.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт із зазначеної цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номеру рахунку-фактури.

Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу партію товару.

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 51,542 тон, 61,875 тис. л при 15° С, вартістю 42 905,85 Євро або 1 710 236,40 грн. (станом на 01.04.2023 курс становив 1 Євро = 39,7812 грн., станом на 13.04.2023 курс становив 1 Євро = 39,9421 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0353/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 06 год. 46 хв. 01.04.2023; 08 год.17 хв. 13.04.2023 (перетин митного кордону України).

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024р. про порушення митних правил №0352/90300/24 (далі - протокол 3) 11.03.2023 та 16.03.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишне Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038) та А09610H0/А08332ХР, підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 52,857 тон, 63,187 тис. л при 15° С, вартістю 46,406 тис. Євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митних декларацій типу «ІМ ЕЕ» від 10.03.2023 №23UA903000905348U3, від 15.03.2023 N? 23UA903000905538U3;

- товаротранспортних накладних CMR від 09.03.2023 №621, від 14.03.2023 №636;

- рахунків (invoice) від 09.03.2023 №EKO 7343, від 14.03.2023 № ЕКО 7362;

- сертифікату якості від 03.03.2023 №163169;

- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

11.03.2023 та 16.03.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим та за митними деклараціями типу «ІМ 40ТФ» №№ 23UA903070002628U6, 23UA903070002797U6,відповідно та в подальшому випущений у вільний обіг на митній території України за митними деклараціями типу «ІМ 40 ДТ» від 02.05.2023 NN? 23UA903070004490U8, 23UA903070004492U6.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 N? 163653, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 03.03.2023 №163169.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 03.03.2023 №163169.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», та є внутрішнім документом компанії в не призначений для зовнішнього використання. Крім того, зазначений сертифікат відрізняється від оригінального, а саме індекс 3 сертифікату (густина за температури 15 С, кг/м3, у межах) були змінені та видалено підпис співробітника.

Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, який є внутрішнім документом компанії та не призначений для зовнішнього використання, а саме при продажу товару третім особам.

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості52,857 тон, 63,187 тис. л при 15° С, вартістю 46 405,91 Євро або 1 792 160,02 грн. (станом на 11.03.2023 курс становив 1 Євро = 38,6201 грн., станом на 16.03.2023 курс становив 1 Євро = 38,6183 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0352/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 07 год. 20 хв. 11.03.2023; 06 год.30 хв. 16.03.2023 (перетин митного кордону України).

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024р. про порушення митних правил №0356/90300/24 (далі - протокол 4) 24.03.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишне Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_8 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,809 тон, 30,836 тис. л при 15° С, вартістю 20,647 тис. євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митної декларації типу «IM ЕЕ» від 23.03.2023 №23UA903000905884U1;

- товаротранспортної накладної CMR від 23.03.2023 № 662;

- рахунку (invoice) від 23.03.2023 №EKO 7396;

- сертифікату якості від 20.03.2023 №163461;

- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

24.03.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим за митною декларацією типу «ІМ 40 ТФ» №23UA903070003093U2 та в подальшому випущений у вільний оббіг на митній території України за митною декларацією типу «М 40 ДТ» від 02 05.2023 №23UA903070004491U7.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 20.03.2023 №163461.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 20.03.2023 №163461.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт із зазначеної цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номеру рахунку-фактури.

Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу партію товару.

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,809 тон, 30,836 тис. л при 15° С, вартістю 20 647,20 Євро або 821 066,88 грн. (станом на 24.03.2023 курс становив 1 Євро. = 39,7665 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0356/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 14 год. 34 хв. 24.03.2023 (перетин митного кордону України).

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024р. про порушення митних правил №0356/90300/24 (далі - протокол 5) 05.05.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_9 / НОМЕР_10 , підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,772 тон, 30,757 тис. л при 15° С, вартістю 18,556 тис. Євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митної декларації типу «IM 40 EA» поданої до митного оформлення 03.05.2023 №23UA903070004549U4;

- товаротранспортної накладної CMR від 03.05.2023 №740;

- рахунку (invoice) від 03.05.2023 №EKO 7521;

- сертифікату якості від 02.05.2023 №164418_5027420;

- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

05.05.2023 зазначений товар був випущений у вільний оббіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» N? 23UA903070004549U4.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 02.05.2023 №164418_5027420.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 02.05.2023 №164418_5027420.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався.

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався.

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,772 тон, 30,757 тис. л при 15° С, вартістю 18 555,84 Євро або 751 403,90 грн. (станом на 05.05.2023 курс становив 1 Євро = 40,4942 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0355/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 04 год. 51 хв. 05.05.2023 (перетин митного кордону України).

Як зазначено в протоколі від 08.08.2024р. про порушення митних правил №0356/90300/24 (далі - протокол 6) 29.04.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_11 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, кодЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,627 тон, 30,662 тис.л при 15° С, вартістю 19,989 тис. євро.

Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митної декларації типу «IM 40 ЕА» поданої до митного оформлення 27.04.2023 № 23UA903070004371U0;

- товаротранспортної накладної CMR від 27.04.2023 №726;

- рахунку (invoice) від 27.04.2023 №ЕКО 7498;

- сертифікату якості від 21.04.2023 №164191_5027420;

- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

29.04.2023 зазначений товар був випущений у вільний обіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» N? 23UA903070004371U0.

З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.

Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 21.04.2023 №164191_5027420.

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 21.04.2023 №164191_5027420.

За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався. (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).

Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався.

Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон у країни товару «паливо дизельне» у кількості 35,627 тон, 30,662 тис. л при 15° С, вартістю 19 989, 06 Євро або 806 480,61 грн. (станом на 29.04.2023 курс становив 1 Євро = 40,3461 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0357/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 04 год. 02 хв. 29.04.2023 (перетин митного кордону України).

Постановою Подільського районного суду міста Києва від 09.08.2024 вказані справи за протоколами 1-6 об'єднані в одне провадження, об'єднаним справам присвоєно №758/10932/24.

В судовому засіданні представники Енергетичної митниці вважали обставини, викладені в протоколах про порушення митних правил, доведеними.

Так, представник Енергетичної митниці Швед А.О. у судовому засіданні надала додаткові пояснення, згідно яких ОСОБА_1 як директор ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП», яке є імпортером палива, вчиняла активні дії щодо ввезення товару «паливо дизельне» та його подальшого введення в обіг на ринку України, а тому є суб'єктом відповідальності за ст. 483 МК України, тобто повинна нести відповідальність за відповідність продукції вимогам Технічного регламенту.

Звертала увагу суду на те, що положеннями пункту 8, 9 Розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту передбачено, що кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, який повинен містити: назву, марку палив, позначення палива - для автомобільного бензину та дизельного палива; назву та адресу підприємства - виробника; дату виготовлення палива; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам Технічного регламенту; посилання на нормативні документи, методи випробування згідно з нормативним документом на паливо. Викладене свідчить, що саме паспорт якості є тим документом, що згідно з нормами статті 198 МК України містить відомості про товар, достатні для його ідентифікації при здійсненні його пропуску у пункті пропуску через державний кордон України.

Втім, суть підстав для складання 6 протоколів відносно ОСОБА_1 зводиться до того, що ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів з метою підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандарту EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, подало сертифікати якості від 03.03.2023 №163169, від 30.03.2023 №163653, від 27.04.2023 №164324_5027420, від 02.05.2023 № 164418_5027420, від 20.02.2023 №163461, від 21.04.2023 № 164191_5027420 зі штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva», які мають «дефекти» (див. лист «Orlen Lietuva» від 13.03.2024 №D2(12/11-9)-555): сертифікати або не видавалися компанією, або не передбачені для зовнішнього використання, або є модифікованими первинними сертифікатами.

Саме у тому, що директор ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» ОСОБА_1 подала до митного органу як підставу для переміщення товару документи, одержані незаконним шляхом (усі 6 сертифікатів якості з «дефекти»), полягає об'єктивна сторона складу правопорушення - переміщення через митний кордон України товару «Паливо дизельне» з приховуванням від митного контролю.

Відтак, просила суд визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, накласти штраф у розмірі 1 792 160,02 грн. як найбільша вартість палива за 6 протоколами, та застосувати конфіскацію шляхом стягнення вартості товару - 6 691 919,52 грн.

Письмово таку позицію представника Енергетичної митниці викладено в Запереченнях від 04.03.2025 на письмові пояснення адвоката Кононенко О.С.

Представник Енергетичної митниці Бузюн Є.Г. у судовому засіданні звертав увагу суду на те, що саме паспорт (сертифікат) якості, виданий на партію нафтопродуктів, що містить відомості, достатні для їх ідентифікації, слугує підставою для їх ввезення на митну територію України та є обов'язковим документом для переміщення такого товару як паливо через митний кордон України (п.9 Технічного регламенту та ст.198 МК України).

Зазначив, що надані ОСОБА_1 сертифікати якості не можна вважати дійсними, адже виробник «Orlen Lietuva» їх справжність заперечує. Вважав, що ОСОБА_1 намагається уникнути відповідальності, прикриваючись листом від продавця - компанії UAB Ekoenergija, яка купує нафтопродукти у «Orlen Lietuva» та стверджує, що товар має походження з Литви, адже ніякі листи не спростовують той факт, що сертифікати якості не можна вважати дійсними.

Вказував на те, що за ст.483 МК України ОСОБА_1 повинна бути притягнута до відповідальності саме за переміщення товару з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, отриманих незаконним способом, або таких, що містять неправдиві відомості.

У судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Кононенко О.С. просила закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Вважала, що ОСОБА_1 не може нести відповідальність за «якість» документів, які надав продавець - компанія UAB Ekoenergija для супроводу товару.

Звертала увагу суду на те, що сертифікати якості не були документами, необхідними для митного оформлення та не надавалися на Закарпатській митниці, про що є відповідний лист останньої.

Саме UAB Ekoenergija здійснювала митне оформлення експорту та надала сертифікати якості для подальшого митного оформлення. ОСОБА_1 не має ніякого відношення до видачі сертифікатів, не могла контролювати, які саме документи формуються для супроводу товару, адже компанія покупець - ТОВ «ВРС Ракета Груп», очолювана ОСОБА_1 , є лише покупцем та не може впливати на «якість» товаросупроводжуючих документів, підготовлених продавцем UAB Ekoenergija. Якщо продавець UAB Ekoenergija допустив якісь порушення, то за його дії не може нести відповідальність покупець - ТОВ «ВРС Ракета Груп» в особі ОСОБА_1 .

Заслухавши пояснення представників митного органу та захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 29.04.2023 (протокол 1), 01.04.2023 та 13.04.2023 (протокол 2), 11.03.2023 та 16.03.2023 (протокол 3), 24.03.2023 (протокол 4), 05.05.2023 (протокол 5) та 29.04.2023 (протокол 6) через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами підприємств перевізників на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп», директором якого є ОСОБА_1 , було ввезено товар «паливо дизельне» у різній кількості різною вартістю.

В усіх випадках переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:

- митної декларації типу «IM 40 EA»;

- товаротранспортної накладної CMR;

- рахунку (invoice);

- сертифікату якості;

- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.

Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».

У кожному випадку поставки палива під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надавався сертифікат (паспорт), який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з Російської Федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

Технічним регламентом визначено, що імпортер - це будь-яка фізична чи юридична особа, яка є резидентом України і вводить в обіг на ринку України продукцію походженням з іншої держави та несе відповідальність за її відповідність вимогам цього Технічного регламенту, а обіг палива на ринку це є переміщення (транспортування) виробника (імпортера, постачальника) до споживача або будь-які дії, пов'язані з транспортуванням, зберіганням, продажем.

ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП», яке є імпортером дизельного палива на митну територію України та пред'являє документи митним органам.

01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».

З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.

12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості, виданих компанією «Orlen Lietuva».

З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 стосовно дійсності (чинності) сертифікатів (паспортів) якості, наданих під час митного оформлення товариством ТОВ «ВРС Ракета Груп».

14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» - Лист від 13.03.2024 №D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, згідно якого:

1) сертифікат якості від 03.03.2023 №163169 є внутрішнім документом компанії і не призначений для зовнішнього використання. Цей сертифікат якості від 03.03.2023 №163169 є модифікованим первинним сертифікатом якості Компанії, в якому крім видаленого підпису співробітника Компанії, змінено індекс 3.

2) сертифікат якості від 30.03.2023 №163653 є модифікованою версією оригінального сертифікату якості Компанії, який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Також повідомлено, що коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт після змішування із своєї цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номер рахунку-фактури.

3) сертифікат якості від 27.04.2023 №164324_5027420 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які б відповідали наданому номеру).

4) сертифікат якості від 02.05.2023 N? 164418_5027420 Литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданому номеру).

5) сертифікат якості від 20.02.2023 №163461 є модифікованою версією оригінального сертифікату якості Компанії, який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Також повідомлено, що коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт після змішування із своєї цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номер рахунку-фактури.

6) сертифікат якості від 21.04.2023 №164191_5027420 Литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які б відповідали наданому номеру).

З посиланням на те, що імпортер ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» надав до митних органів як підставу для переміщення товарів Сертифікати, які одержані незаконним шляхом або які містять неправдиві дані, Енергетичною митницею було складено 6 протоколів відносно ОСОБА_1 .

Втім, судом встановлені такі обставини, які вказують на відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, а саме:

1. Поставка товару «паливо дизельне» в усіх випадках здійснювалась на виконання умов Контракту від 13.09.2023 №2022/09/13, укладеного між ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» в особі директора ОСОБА_1 (Покупець) та литовським підприємством UAB EKOENERGIJA (Granito 11, Vilnius 02241, Lithuania) в особі директора Julijus Srage (Продавець). Відповідно до підпункту 4.1.2. пункту 4.1. Контракту, Продавець зобов'язаний одночасно з передачею Товару передати Покупцю наступні документи: міжнародну товаро- транспортну накладну (CMR); AAD документ; паспорти якості/сертифікати відповідності Товару, що постачається; інвойс (рахунок-фактура).

Отже, відповідно до умов Контракту обов'язок надати сертифікат якості та інвойс на партію товару покладений саме на компанію UAB EKOENERGIJA, як продавця товару.

ОСОБА_1 як керівник компанії-покупця або як фізична особа 6 сертифікатів якості в компетентних органах/організаціях не отримувала та не мала права/обов'язку їх отримувати. Недостовірність сертифікатів, наданих для митного оформлення експорту, що доводиться листом виробника Public Company «Orlen Lietuva», не може ставитися у винуватість імпортера - покупця ОСОБА_1 .

2. Крім того, як вбачається з копій міжнародних автотранспортних накладних (CMR), поставки товару «паливо дизельне» здійснювались на підставі міжнародних автотранспортних накладних (CMR) від 09.03.2023 №621, від 14.03.2023 №636, від 30.03.2023 №683, від 23.03.2023 №662, від 11.04.2023 № 703, від 27.04.2023 №727, від 03.05.2023 №740, від 27.04.2023 №726.

Кожна міжнародна автотранспортна накладна (CMR) у графі «5» містила відомості про сертифікат якості.

Міжнародна автотранспортна накладна (CMR) надавалася перевізнику продавцем товару - компанією відправника, якою в усіх випадках виступала компанія UAB EKOENERGIJ. Тобто, ОСОБА_1 на стадії передачі товару перевізнику не формувала документи, а відтак, не може нести відповідальність за їх достовірність.

3. Захисником ОСОБА_1 з метою встановлення обставин митного оформлення пропуску товару на митну територію України та обсягу документів, на підставі яких Закарпатською митницею здійснено пропуск товарів на митну територію України, до Закарпатської митниці був направлений адвокатський запит №3/48 від 14.09.2024 року.

У відповідь на адвокатський запит Закарпатською митницею Листом надано копії документів, що слугували підставою для пропуску 11.03.2023, 16.03.2023, 24.03.2023, 01.04.2023, 13.04.2023, 29.04.2023, 05.05.2023 року на митну територію України через пункт пропуску «Ужгород-Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці товару, який слідував на адресу ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП», а саме: копії інвойсів та міжнародних автотранспортних накладних (CMR). Згідно Листа Закарпатської митниці сертифікати якості на товар не подавалися у пункті пропуску на кордоні - пункті пропуску «Ужгород-Вишнє Немецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці як підстава для переміщення товарів через митний кордон України.

Посилання на такі сертифікати в міжнародних автотранспортних накладних (CMR) не свідчить про те, що такі сертифікати були підставою для ввезення товару на митну територію, та недостовірність відомостей в них може вказувати на склад правопорушення за ч.1 ст. 483 МК України.

4. Крім того, захистом надано листа компанії UAB EKOENERGIJ від 03.12.2024 №20241203 (т.3, а.с. 77), відповідно до якого дана компанія купує продукцію лище в компанії «Orlen Lietuva» (Литва) та потім перепродує її третім особам. У листі компанія UAB EKOENERGIJ підтвердила, що вона надала 6 сертифікатів якості, до яких є претензії у Митниці.

Даний лист спростовує доводи Енергетичної митниці, що було ввезено паливо з Російської Федерації, а ОСОБА_1 надала сертифікати якості невідомого змісту, на підставі яких було неможливо встановити походження товару.

Таким чином, при переміщенні товарів через митний кордон ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» надало усі документи, необхідні для ввезення на митну територію України палива, а отже, переміщення товарів здійснювалось у відповідності до вимог чинного митного законодавства України, з наданням митному органу належних документів про товар, який ввозиться.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари для митного контролю і митного оформлення, надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього Кодексу.

Згідно ч. 5. ст. 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені. У відповідності до ч. 4 та 5 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозицією ч.1 статті 483 МК України встановлено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною даного правопорушення є безпосередньо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи. Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).

Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів, тобто ті документи, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.

Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена статтею 352 МК України (в редакції, чинній станом на час прийняття відповідної постанови; наразі 483 МК України встановлено відповідальність за аналогічні дії), може бути вчинене лише умисно.

У конкретній справі відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 вчиняла активні дії, передбачені диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, тобто подавала митному органу будь-які документи, як підставу для переміщення товарів через митний кордон України, які були одержані незаконним шляхом.

Власник чи представник власника товару підлягає відповідальності лише у тому випадку, коли він здійснював декларування товару або з метою приховування від митного контролю особисто вчиняв будь-які дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. При цьому таке діяння за суб'єктивною стороною характеризується прямим умислом.

За відсутності зазначених умов само по собі зайняття особою керівної посади на підприємстві - власника товару, не утворює в її діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МУ України.

Таким чином, особа підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України лише у тому випадку, коли вона з метою приховування від митного контролю особисто вчиняла дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. Матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 вчиняла будь-яку із дій, передбачених диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 39 Постанови Верховного Суду від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

За змістом ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні від 10.02.1995 у справі «Аллене де Рібемон проти Франції», Європейський Суд з прав людини зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширше, ніж це передбачають: презумпція невинності обов'язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.

У справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) ЄСПЛ, зазначено, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.

Отже, вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом не доведена, що свідчить про відсутність суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушенням.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що існують всі підстави для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9-11, 221, 247, 252, 256, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 483, 486, 489, 494-496, 527, 528, 529 Митного кодексу України,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи: ТОВ «ВРС Ракета Груп», директор, код ЄДРПОУ 44667369) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва.

Суддя Т. В. Войтенко