Справа № 331/924/25
Провадження № 1-кп/331/467/2025
05 березня 2025 року Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
особи, відносно якої розглядається клопотання, ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції у залі суду у м. Запоріжжі клопотання у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024001310000043 від 13.08.2024, про звільнення від кримінальної відповідальності
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Артемівську Донецької області, українця, громадянина України, одруженого, директора ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , і проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,
13 лютого 2025 року до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024001310000043 від 13.08.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 212 КК України, та закриття кримінального провадження.
Відповідно до змісту даного клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , з 09 лютого 2024 року згідно із рішенням № 09/02/2024 учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «АКВІ-БУД» (далі - ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД») (код ЄДРПОУ 41400018) від 08 лютого 2024 року, обраний директором ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД», яке перебуває на загальній системі оподаткування.
Рішенням учасника ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» № 1 від 14 лютого 2020 року затверджено проект Статуту ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код ЄДРПОУ 41400018).
Місце ведення фінансово-господарської діяльності ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» зареєстроване за адресою: м. Запоріжжя, Олександрівський район, вул. Поштова, буд. 27/29, квартира (офіс) 49.
Відповідно до Статуту ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» 2020 року (нова редакція), затвердженого Рішенням єдиного учасника ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» № 23/06 від 09 лютого 2024 року, Товариство має права і несе обов'язки, передбачені чинним законодавством України (п.3.14) та несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном (п.3.9). Органами Товариства є загальні збори учасників та виконавчий орган (п.12.1). Виконавчий орган Товариства здійснює управління поточною діяльністю Товариства (п. 12.52). Виконавчий орган Товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є «Директор» (п. 12.55). Одноосібний виконавчий орган Товариства може діяти від імені товариства без довіреності (12.56). Директор здійснює організаційно-розпорядче керівництво Товариством, безпосередньо несе відповідальність за виробничу, господарську, фінансову діяльність Товариства (п. 12.61). Порядок ведення бухгалтерського, податкового обліку та статистичної звітності визначається відповідним законодавством (п.13.2).
Наказом ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» від 09 лютого 2024 року № 1/2ПД/24 ОСОБА_4 призначено на посаду директора ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД».
Таким чином, ОСОБА_4 , рішенням власника призначений на посаду директора ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код ЄДРПОУ 41400018), відповідно до посадових обов'язків став наділений правами та обов'язками, в тому числі виконувати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції з організації керівництва та ведення фінансово-господарської діяльності підприємства, нести відповідальність за дотримання вимог законодавства України, внаслідок чого згідно умов статті 18 Кримінального кодексу України набув статус службової особи підприємства.
Зокрема, згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №966-ХІУ від 16.07.1999 (зі змінами та доповненнями) зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. Виходячи з вимог частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
У відповідності до частині 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідно до частини 6 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
У частині 8 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зазначено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
У статті 16 Податкового Кодексу України (зі змінами та доповненнями) передбачено обов'язки платника податків, в тому числі:
-стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;
-вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
-подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
-сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Податкового кодексу України доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.
Будучи службовою особою ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД», ОСОБА_4 у відповідності до вимог законодавчих актів, що регулюють питання оподаткування господарської діяльності в Україні, несе відповідальність за правильне ведення бухгалтерської та податкової звітності товариства та результатів його роботи, а також за своєчасне нарахування та сплату в повному обсязі податків, зборів та обов'язкових зборів до державного бюджету України.
Однак, ОСОБА_4 в період з 09.02.2024 до 13.03.2024, будучи службовою особою та обіймаючи посаду директора ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код ЄДРПОУ 41400018), у місті Запоріжжі за місцем ведення фінансово-господарської діяльності, всупереч як нормативним актам, що визначають правильність ведення бухгалтерського та податкового обліків, так і своїм обов'язкам як службової особи товариства, діючи умисно, прийняв рішення умисно ухилятись від сплати податку на додану вартість (далі - ПДВ) у великих розмірах, за наступних обставин.
Так, Законами України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зі змінами, постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1415 «Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2024 року «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів, пов'язаних із зміцненням обороноздатності держави» та наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2012 року № 1407 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 130/22662, зі змінами, розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 №37-р та №287-р від 02.04.2024 виділено кошти з резервного фонду Державного бюджету України для здійснення заходів, пов'язаних із зміцненням обороноздатності держави, в тому числі на території Запорізької області.
У період з 14.02.2024 по 16.04.2024 Мелітопольською районною державною адміністрацією Запорізької області та Управлінням капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації із ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код ЄДРІЮУ 41400018) як розпорядниками бюджетних коштів та директором ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» ОСОБА_4 як генпідрядником укладено договори про закупівлю робіт за бюджетні кошти з будівництва для потреб оборони на об'єктах «Нове будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд на території Запорізької області», на підставі яких у період з 20.02.2024 по 16.04.2024 за рахунками №1 від 20.02.2024, №3 від 21.02.2024, №2 від 21.02.2024, №6 від 01.03.2024, №9 від 01.03.2024, № 5 від 01.03.2024, №7 від 01.03.2024, №8 від 01.03.2024, №САБ-0321/02 від 21.03.2024, №1 від 12.04.2024, №2 від 12.04.2024, №15 від 15.04.2024, №14 від 15.04.2024, №12 від 15.04.2024, №11 від 15.04.2024, №13 від 15.04.2024, №19 від 16.04.2024, №17 від 16.04.2024, №18 від 16.04.2024 з резервного фонду Державного бюджету України від розпорядників - управління капітального будівництва (УКБ) Запорізької обласної державної адміністрації та Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області на казначейські рахунки ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код ЄДРПОУ 41400018) перераховано бюджетні кошти на суму 265 063 241 грн. з призначенням платежу «Попередня оплата по об'єкту: «Нове будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд на території Запорозької області», в яких включено податок на додану вартість.
При цьому, ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» використовувало для здійснення розрахунків у фінансово-господарській діяльності рахунки, відкриті у Державній казначейській службі України, АТ «ТАСКОМБАНК», АТ КБ «ПРИВАТБАНК».
Відповідно до вимог пункту 187.7 статті 187 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
При цьому, ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД», на дату виникнення податкових зобов'язань як платник ПДВ зобов'язаний скласти податкову накладну (далі - ПН) в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платника ПДВ ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» з постачання товарів/послуг. Якщо платник ПДВ ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» фактично постачає покупцю замовнику (розпоряднику бюджетних коштів) послуги (роботи), у т. ч. і у межах виконання відповідних бюджетних програм, то операція з постачання таких послуг (робіт) є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за відповідною ставкою. За такою операцією ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» як платник ПДВ зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти на покупця/замовника (розрядника бюджетних коштів) ПН і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Заниженням об'єктів оподаткування є умисне неправильне обчислення бази оподаткування, зменшення його бази шляхом невідображення у поданих до податкових органів деклараціях чи інших звітних документах повного обсягу об'єктів оподаткування тощо, внаслідок чого податки, збори, інші обов'язкові платежі сплачуються платником не в повному обсязі. Зокрема, заниження оподатковуваного прибутку може полягати в частковому чи повному невключені до нього коштів, одержаних від виконання певних робіт, надання послуг.
Під заниженням сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів слід розуміти умисне неправильне обчислення (у тому числі шляхом умисного заниження податкової ставки) тих їх сум, що підлягають сплаті до бюджетів чи державних цільових фондів при правильному відображенні об'єктів оподаткування (без заниження чи приховування останніх)».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічної вигоди у майбутньому, в свою чергу, потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання його активів це - економічна вигода.
Статтями 62 та 65 Господарського кодексу України передбачено, що підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Відповідно до пункту 20 «Порядку заповнення податкових накладних», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», податкові накладні скріплюються кваліфікованими електронними підписами посадових осіб платника податку та кваліфікованим електронним підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється кваліфікованими електронними підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг. Накладання кваліфікованих електронних підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно ст. 2 Бюджетного кодексу:
- бюджетний процес - регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства;
- управління бюджетними коштами - сукупність дій учасника бюджетного процесу відповідно до його повноважень, пов'язаних з формуванням та використанням бюджетних коштів, здійсненням контролю за дотриманням бюджетного законодавства, які спрямовані на досягнення цілей, завдань і конкретних результатів своєї діяльності та забезпечення ефективного, результативного і цільового використання бюджетних коштів;
- бюджетне призначення - це повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане БК, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;
- одержувач бюджетних коштів - це суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів здійснювати заходи, які передбачає бюджетна програма, та отримує на їх виконання кошти бюджету;
- бюджетне асигнування - це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження;
- розпорядник бюджетних коштів складає та затверджує у встановленому порядку кошторис - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Статтею 49 ПКУ, а саме: п. 49.2 визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Водночас, відповідно до п.п 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 ПКУ платники податку на прибуток є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами.
Об'єктом оподаткування згідно із п.п 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно із нормами п. 3 розділу 1 Національного положення (стандарту) 1 «Звіт про фінансові результати» (Наказ Мінфіну від 07.02.2013 № 73 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»):
«Доходи - збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу крім зростання капіталу за рахунок внесків власників);
Прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати».
Відповідно до норм Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» (Наказ МФУ від 29 листопада 1999 року № 290 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку»):
- «п. 5 Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена;
- п. 7. Визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.
До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.
До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).
До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства;
- п. 21. Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню».
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV (із змінами та доповненнями, далі Закон від 16.07.1999 №996-ХІV) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Базою оподаткування відповідно до п. 135.1 ст. 135 ПКУ є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу.
Згідно із п. 137.1 ст. 137 ПКУ податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.
Відповідно до п. 137.4. ст. 137 ПКУ податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Згідно із п. 201.1 ст. 201 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно із п. 201.10 ст. 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуваннямграничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 будучи обізнаним про необхідність неухильного дотримання вимог податкового законодавства, діючи умисно, систематично, в період з 20.02.2024 по 30.04.2024 включно, будучи службовою особою ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД»(код ЄДРПОУ 41400018), за адресою ведення фінансово-господарської діяльності у м. Запоріжжі, по вул. Поштова, буд. 27/29, кв. 49, при проведенні фінансово-господарських операцій з Мелітопольською районною державною адміністрацією Запорізької обласної та Управлінням капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, які як розпорядники бюджетних коштів, згідно укладених договорів про закупівлю робіт за бюджетні кошти з будівництва для потреб оборони на об'єктах «Нове будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд на території Запорізької області» та додаткових угод до них, за рахунками №1 від 20.02.2024, №3 від 21.02.2024, №2 від 21.02.2024, №6 від 01.03.2024, №9 від 01.03.2024, № 5 від 01.03.2024, №7 від 01.03.2024, №8 від 01.03.2024, №САБ-0321/02 від 21.03.2024, №1 від 12.04.2024, №2 від 12.04.2024, №15 від 15.04.2024, №14 від 15.04.2024, №12 від 15.04.2024, №11 від 15.04.2024, №13 від 15.04.2024, №19 від 16.04.2024, №17 від 16.04.2024, №18 від 16.04.2024 з резервного фонду Державного бюджету України перерахували на рахунок ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» бюджетні кошти на суму 265 063 241 грн. з призначенням платежу «Попередня оплата по об'єкту: «Нове будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд на території Запорозької області», в яких включено податок на додану вартість, але ОСОБА_4 , умисно порушуючи обов'язки, закріплені за платником податків, встановлені ст.ст. 16, 36, п. 187.7 ст. 187, п. 201.7, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, достовірно знаючи про податкові зобов'язання за першою подією - надходження грошових коштів на рахунок ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, не маючи права на бюджетне відшкодування, шляхом заниження значення об'єкту оподаткування, подавав у податковій звітності значення ПДВ «0», внаслідок чого не сплатив до Державного бюджету України ПДВ за квітень 2024 року у сумі 9 484 000 грн., чим умисно ухилився від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, у великих розмірах, оскільки вони в п'ять тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212 КК України, а саме: умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою організації незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у великих розмірах.
У підготовчому судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити, а також просив вирішити питання про витрати на залучення експерта.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник у підготовчому судовому засіданні підтримали клопотання прокурора, просили звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, закрити кримінальне провадження і віднести витрати на залучення експерта на рахунок держави. Також підозрюваний вказав, що йому повністю зрозуміла суть підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України і він погоджується з обставинами, викладеними у клопотанні. Крім того, він додав, що повністю відшкодував шкоду, завдану державі, розуміє підставу звільнення від кримінальної відповідальності - у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків, та наслідки закриття провадження у справі, та не заперечує проти звільнення його від кримінальної відповідальності з цієї підстави.
Заслухавши учасників підготовчого судового засідання, а також дослідивши долучені до клопотання докази, суд дійшов висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, зокрема, у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Крім того, статтею 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування в повному обсязі надсилає його до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Як встановлено судом, ОСОБА_4 05 лютого 2025 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України. При цьому, на момент повідомлення про підозру, шкода вже була відшкодована у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією в національній валюті від 28 листопада 2024 року № 435 на загальну суму 9 484 000,00 грн., призначення платежу: 101; відшкодування шкоди у кримінальному провадженні №72024001310000043 від 13.08.2024 (платник: ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (код платника 41400018), надавач платіжних послуг платника АТ «ТАСКОМБАНК»). Вказане також підтверджується листом Головного управління ДПС у Запорізькій області №13361/5/08-01-19-02-14 від 03.12.2024 року.
За таких обставин враховуючи, що до моменту притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності ним було сплачено у повному обсязі податки, збори (обов'язкові платежі), що входять у систему оподаткування, а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою, а також те, що підозрюваний надав згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Крім того, судом було з'ясовано, що під час проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні було проведено судово-економічну експертизу, результати якої відображено у Висновку експерта №931 від 21.10.2024.
Проте, оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та для закриття кримінального провадження з цієї підстави, витрати на залучення експерта слід віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 284-286, 288, 314, 369-372 КПК України, ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України, суд
Клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024001310000043 від 13.08.2024, задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, з підстав, передбачених ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024001310000043 від 13.08.2024 відносно ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, закрити.
Витрати на залучення експерта у даному кримінальному провадженні віднести на рахунок держави.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя протягом 7 днів з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та оголошені у судовому засіданні 05 березня 2025 року.
Повний текст ухвали складено і оголошено 06 березня 2025 року.
Суддя ОСОБА_6