Справа № 127/3966/25
Провадження № 3/127/862/25
05 березня 2025 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ ВМУ України у Вінницькій області 28.05.2009, РНОКПП: НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, суд
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 155000 від 25.01.2025, ОСОБА_1 неналежним чином виконувала батьківські обов'язки по вихованню та навчанню свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , унаслідок чого останній з 24.01.2025 по 24.01.2025 прогулював навчання у КЗ «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 ім. М.І. Пирогова» за адресою: м. Вінниця, вул. Маліновського, 7, без поважних причин.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що такі дії її син вчинив через те, що класний керівник класу, у якому навчалася дитина, вчинила відносо нього булінг. Наразі, ОСОБА_1 перевела свого сина ОСОБА_2 до іншого навчального закладу.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП проявляється у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку потерпілого без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т. ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям); незабезпечення потерпілим безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно, не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Згідно з ст. 150 СК України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, батьки зобов'язані поважати дитину, передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї, забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Таким чином, ухилення від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а саме невиконання обов'язків чітко передбачених законодавством.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 155000 від 25.01.2025, ОСОБА_1 неналежним чином виконувала батьківські обов'язки по вихованню та навчанню свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , унаслідок чого останній з 24.01.2025 по 24.01.2025 прогулював навчання у КЗ «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 ім. М.І. Пирогова» за адресою: м. Вінниця, вул. Маліновського, 7, без поважних причин.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 до протоколу про адміністративне правопорушення додано лист ВМР Служби у справах дітей № 31/00/011/818 від 06.01.2025 з якого слідує, що у зв'язку з тим, що малолітній ОСОБА_2 уже тривалий час не відвідує навчальний заклад, а тому просять вжити заходів щодо повернення дитини на навчання до КЗ «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 ім. М.І. Пирогова», надати інформацію про стан виконання матір'ю батьківських обов'язків та притягнути матір останнього до адміністративної відповідальності.
З листа КЗ «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 ім. М.І. Пирогова» до ВМР № 01-16/865 від 10.12.2024 слідує, що ОСОБА_2 , учень 6-А класу, не відвідує навчальний заклад більше 10 днів без поважної причини, а саме з 24.10.2024 по момент написання цього листа. Класний керівник неодноразово телефонувала мамі, але телефонний номер не був активний. На смс-повідомлення ОСОБА_1 теж не відповідала. 19.11.2024 ОСОБА_1 приходила до ліцею, щоб поспілкуватися із заступником директора з НВР ОСОБА_3 та надала медичну довідку № 086. Також, вона повідомила про намір забрати документи ОСОБА_2 з ліцею. 02.12.2024 комісією у складі соціального педагога, психолога, класного керівника та інспектора відділу служби освітньої безпеки було відвідано місце проживання ОСОБА_2 . Під час розмови ОСОБА_1 відмовилася пояснювати причини відсутності учня в ліцеї. Крім того, ОСОБА_1 аргументувала це тим, що щодо її сина ОСОБА_2 вчиняють булінг класний керівник та однокласники.
Однак, із письмових пояснень класного керівника 6-А класу ОСОБА_4 від 20.01.2025 слідує, що учень ОСОБА_2 з 24.10.2024 по 17.01.2025 не відвідував навчальний заклад КЗ «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 ім. М.І. Пирогова», усього пропущені 42 дні навчання (252 урока). Жодного пояснення про причину пропусків не надано.
Письмові пояснення ОСОБА_1 збігаються із письмовими поясненнями, які вона надала 25.01.2025.
Разом тим, у протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення, конкретних обставин, які б вказували на ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків щодо її дитини, не зазначено в чому саме полягало ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків, не указано від яких саме передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону, щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітнього сина вона ухиляється.
Таким чином, під час складання протоколу, працівники поліції не з'ясували жодної обставини щодо поведінки ОСОБА_1 , яка мала б вказувати на наявність в її діях ознак адміністративного правопорушення.
З наявних доказів не вбачається об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, зокрема: в чому саме проявилась відсутність піклування про фізичний, моральний та духовний розвиток дитини, які саме обов'язки, передбачені ст. 150 СК України, не виконуються ОСОБА_1 .
Відтак, суд вважає, що відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутні достатні докази, які б беззаперечно свідчили про наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, а саме неналежного виконання батьківських обов'язків відносно її сина.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність складу адміністративного правопорушення.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 184, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: