Справа № 127/8344/21
Провадження № 3-в/127/14/25
"03" березня 2025 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шидловський О.В., розглянувши подання провідного інспектора Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Павловської І.М. про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 01.06.2021 у адміністративній справі №127/2637/21 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, -
Провідний інспектор Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Павловська І.М. звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області з поданням про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 01.06.2021 року відносно ОСОБА_1 при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови.
Подання мотивоване тим, що на обліку Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області з 12.10.2021 року перебуває ОСОБА_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , який 01.06.2021 року Вінницьким міським судом Вінницької області притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт. Разом з тим, згідно з довідкою Вінницького-Хутірського старостинського округу від 14.10.2021 року ОСОБА_1 за вказаною адресою не проживає. Також 11.11.2021 року до Вінницького міського відділу надійшов рапорт від ДОП СП відділу поліції №1 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, що під час неодноразового відвідування вказаної адреси двері до помешкання ніхто не відчинив. Встановити місце перебування ОСОБА_1 не представилось можливим. В результаті цього, надіслано до суду аналогічне подання, проте постановами суду від 02.06.2022 року та 07.07.2023 року відмовлено в задоволенні вказаного подання. В подальшому, було надіслано ряд запитів, та встановлено, що: ОСОБА_1 в даний час на амбулаторному лікуванні у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Вінниця» не перебуває; до ІТТ №1 ГУНП у Вінницькій області не доставлявся та на даний час в спецустанові не утримується; зі слів сусідів, даний громадянин перебуває за межами країни. Також згідно з відповідю Відділу поліції №1 Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_1 за вказаною адресою не проживає, зв'язків з родичами не підтримує, встановити місце знаходження не представилось можливим, а також при спілкуванні з сестрою встановлено, що він перебуває за межами України.
До Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області надійшли матеріали Відділу поліції №1 ВРУП ГУНП у Вінницькій області про те, що ОСОБА_1 зі слів його сестри, брат протягом тривалого часу проживає в Німеччині.
У зв'язку з проживанням правопорушника за кордоном, провідний інспектор Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Павловська І.М. звернулася до суду з поданням про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду відносно ОСОБА_1 при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови відповідно до ст. 304 КУпАП.
У судовому засіданні представник органу пробації Павловська І.М. надала суду лист за підписом начальника Вінницького відділу ДВС у Вінницькому району Вінницької області УМУ МЮ (м. Київ) Сергія Голубєва, згідно якого вбачається, що станом на 18.02.2025 заборгованість по сплаті аліментів за виконавчим листом №127/2926/15-ц з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 відсутня. У зв'язку з чим, просила суд припинити виконання постанови суду.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча завчасно та належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали подання, матеріали справи про адміністративне правопорушення та заслухавши представника пробації, суд дійшов до наступного висновку.
Так, постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 15.06.2021 (№127/8344/21) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та застосовано адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Вищевказана постанова суду набрала законної сила та звернута до виконання.
Згідно начальника Вінницького відділу ДВС у Вінницькому району Вінницької області УМУ МЮ (м. Київ) Сергія Голубєва, вих. 5282/22.1-34 від 18.02.2025 вбачається, що у Вінницькому відділі державної виконавчої служби у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) перебуває виконавче провадження №51638392 з примусового виконання виконавчого листа № 127/2926/15-ц виданого Вінницьким міським судом Вінницької області 24.04.2015 про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 в твердій грошовій сумі 400 грн. Станом на 18.02.2025 заборгованість по сплаті аліментів відсутня.
Відповідно до положень ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (ч. 1 ст. 7 КУпАП).
Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, з аналізу вищевказаних норм Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що метою відбування особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт є перерахування плати за їх виконання в рахунок погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Разом з тим, як було встановлено при розгляді даного подання, ОСОБА_1 сплатив заборгованість по сплаті аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що заборгованість по сплаті аліментів за виконавчим листом № 127/2926/15-ц виданого Вінницьким міським судом Вінницької області 24.04.2015 про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , станом на 18.02.2025 відсутня, що підтверджується документально. У зв'язку з чим, виконувати постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 01.06.2021 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді виконання 120 годин суспільно корисних робіт немає необхідності, а тому суд приходить до переконання щодо необхідності припинення виконання вказаної постанови, оскільки це не суперечить будь-чиїм інтересам.
Керуючись статтями 283, 280, 404, 302 КУпАП, суддя, -
Подання провідного інспектора Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Павловської І.М., задовольнити.
Припинити виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 01.06.2021 (Справа №127/8344/21) про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у виді суспільно-корисних робіт строком на 120 годин за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: