Постанова від 18.01.2013 по справі 1013/9786/2012

Справа № 1013/9786/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2013 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

при секретарі Харитоновій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із даним адміністративним позовом, посилаючись на те, що у жовтні 2012 року, керуючись Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року вона особисто звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області з приводу оформлення її дочці ОСОБА_2 , 2008 р. н. додатку форми № 9, яка є підставою для видачі посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС серії “Д“ та надала відповідачу усі документи, які підтверджують факт проживання її дочки більше 3-х років в АДРЕСА_1 , а саме : довідка виконавчого комітету Коцюбинської селищної ради Київської області від 23.10.2012 № 585, довідка лікарні Коцюбинської селищної ради від 23.10.2012 № 255, довідка Дошкільного навчального закладу № 24 “Світлячок“ від 16.10.2012 № 293. Однак 25.10.2012 року нею особисто було отримано лист № 5534-Г , відповідно до якого відповідачем було відмовлено у оформленні довідки форми № 9 з тих підстав, що відсутня відмітка паспортної служби про реєстрацію (прописку). Такі дії відповідача вважає неправомірними.

Вказує, що дитина зареєстрована разом з батьками за адресою АДРЕСА_2 , однак без надання місця проживання і таким чином фактичного місця для проживання за місцем реєстрації особа (дитина) немає.

В зв'язку із викладеними обставинами позивачка просила визнати дії відповідача щодо відмови в оформленні додатку форми № 9 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року ОСОБА_2 , 2008 р. н. неправомірними ; зобов'язати відповідача оформити додаток форми № 9 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року ОСОБА_2 , 2008 р. н.

В судове засідання позивачка не з'явилася, надала суду письмову заяву, в якій просила розглядати справу в її відсутність, позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутності та надав суду письмові заперечення, в яких вказує, що відповідно до абзацу 2 п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року “ Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача посвідчень провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Відповідно до п.4 ст. 27 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, які проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Єдиним доказом постійного місця проживання є відмітка паспортної служби про реєстрацію (прописку). Згідно наданих позивачем документів мати ОСОБА_1 , батько дитини ОСОБА_3 та дитина ОСОБА_2 зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 -гуртожиток Головного управління МВС України м. Києва, а тому на даний час немає підстав для оформлення додатку форми № 9 та подання в Головне управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для встановлення статусу особи, потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС та видачі посвідчення серії “Д“ ОСОБА_2 . Просив в позові відмовити.

В зв'язку із цим суд, враховуючи письмові заяви позивача та представника відповідача, вважав за можливе розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України в разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі /у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження/, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до вимог ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Даний спір за участю Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області як суб'єкта владних повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України) є публічно-правовим і його вирішення згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо соціального захисту громадян.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Встановлено, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 її батьком є ОСОБА_3 . Встановлено, що позивачка, батько дитини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , 2008 р. н. зареєстровані в АДРЕСА_2 , а позивачка проживає в АДРЕСА_1 , разом із нею проживає з травня 2009 року її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Коцюбинській лікарні з 15.10.2009 р. по теперішній час у лікаря-педіатра, відвідує дошкільний навчальний заклад № 24 “Світлячок“ Коцюбинської селищної ради з 01 вересня 2010 року по теперішній час.

Крім того, судом встановлено, що позивачка звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області для вирішення питання про отримання на доньку ОСОБА_2 посвідчення дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, але отримала відповідь від 25.10.12 р. № 5534-Г про відсутність підстав для оформлення додатку форми № 9, як довідки яка є підставою для видачі посвідчення, та подання документів до управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для встановлення статусу потерпілої серії “Д“ її дитині, оскільки єдиним доказом постійного місця проживання в населеному пункті є відмітка паспортної служби про реєстрацію (прописку).

Наведені обставини підтверджуються копіями листа УПСЗН виконкому Ірпінської міської ради від 25.10.12 р. № 5534-Г, довідок, свідоцтва про народження дитини, іншими матеріалами справи.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 4 ст. 27 цього закону встановлено, що до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

У відповідності до ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 № 51, видача посвідчень провадиться Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Дітям, потерпілим від Чорнобильської катастрофи видається посвідчення на підставі довідки встановленого зразка.

Оскільки судом встановлено, що неповнолітня дитина позивача ОСОБА_2 постійно не менше трьох років проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю -в смт. Коцюбинське Київської області, її слід вважати дитиною, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, а позивач по справі має право на звернення до Київської міської державної адміністрації за поданням Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області для отримання відповідного посвідчення.

З врахуванням наведених обставин суд вважає, що знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до задоволення вимоги позивача про визнання дій відповідача щодо відмови в оформленні додатку форми № 9 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року ОСОБА_2 , 2008 р. н. неправомірними. В зв'язку із цим суд вважає, що слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області оформити додаток форми № 9 як довідки, яка є підставою для видачі посвідчення та подати документи до Управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для встановлення статусу потерпілої серії “Д“ ОСОБА_2 .

Суд вважає такий спосіб захисту прав позивача найбільш оптимальним та таким, що гарантуватиме дотримання і захист прав позивача.

Заперечення відповідача спростовуються доказами по справі та не відповідають вимогам закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де єдиною підставою для визнання дітей постраждалими від Чорнобильської катастрофи є факт проживання їх в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а не їх реєстрація в ній.

Таким чином суд задовольняє заявлені позовні вимоги повністю.

На підставі викладеного та ст.ст. 19,92 Конституції України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. ст. 2,4,11,71,86, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним рішення Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про відмову ОСОБА_1 оформити додаток форми № 9, як довідки, яка є підставою для видачі посвідчення та відмову у поданні документів до Управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для встановлення статусу потерпілого серії “Д“ її дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області оформити додаток форми № 9 як довідки, яка є підставою для видачі посвідчення та подати документи до Управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для встановлення статусу потерпілого серії “Д“ ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію постанови направити сторонам для відома.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Пархоменко