Ухвала від 03.03.2025 по справі 926/392/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ПРОВІДКЛАДЕННЯРОЗГЛЯДУСПРАВИ

03 березня 2025 року м. ЧернівціСправа № 926/392/25

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будспецмонтаж» м. Вінниця

до відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці

про стягнення 506710,12 грн.

Суддя Бутирський А.А.

при секретарі Вівчарюк І.Б.

Представники сторін:

від позивача - Поляк П.П. - адвокат (ордер: серія СЕ № 1105912 від 03.03.2025 р.)

від відповідача - Сідлецький Д.Ю. - представник (довіреність від 03.01.2025 р.)

СУТЬ СПОРУ: ТОВ «Будспецмонтаж» м. Вінниця звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення 506710,12 грн. у якості відшкодування вартості безпідставно набутого майна та виконання будівельних робіт.

Ухвалою від 06.02.2025 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.03.2025 р.

На день слухання справи від Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону надійшла заява про вступ у справу.

Позивач проти поданої заяви заперечував, відповідач подану заяву підтримав.

Розглянувши подані документи, з'ясувавши обставини справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд протокольною ухвалою задовольнив заяву прокурора, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 131-1 Конституції України, органи прокуратури здійснюють представництво інтересів держави в суді у випадках і в порядку, визначених законом.

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», під час здійснення представництва інтересів держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження, з дозволу суду ознайомлюватися з матеріалами справи в суді, робити виписки з них, отримувати безоплатно копії документів, що знаходяться у матеріалах справи.

Підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин.

В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.

З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Основи організації оборони та повноваження державних органів по її забезпеченню, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб щодо зміцнення обороноздатності країни встановлює Закон України «Про оборону України».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оборону України» та ст. 15 Закону України «Про Збройні Сили України» фінансування потреб національної оборони та Збройних Сил України здійснюється виключно за рахунок Державного бюджету України.

Статтею 3 Закону України «Про оборону України» передбачено, що підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого включає забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів військовим майном, озброєнням, військовою та іншою технікою, а також створення високоефективних засобів збройної боротьби.

Враховуючи, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є державною установою, створеною Міністерством оборони України, заява Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону щодо вступу у справу є обґрунтованою.

Згідно ч. 6 ст. 55 Господарського процесуального кодексу України прокурор та інша особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, з метою вирішення питання щодо наявності підстав для перегляду судових рішень у справі, розглянутій без його (її) участі, має право ознайомлюватися з матеріалами справи в суді та отримувати їх копії. Прокурор користується таким самим правом з метою вирішення питання про вступ у справу за позовом (заявою) іншої особи.

З метою надання часу прокурору для ознайомлення з матеріалами справи та отримання їх копій, розгляд справи слід відкласти.

Керуючись ст. ст. 183, 202, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Підготовче засідання відкласти на 17.03.2025 р. на 11 годин 30 хвилин.

2. Судове засідання відбудеться за адресою: м. Чернівці, вул. Кобилянської, 14, зал судових засідань № 3.

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Повний текст ухвали складено 06.03.2025 р.

Суддя Бутирський А.А.