29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"06" березня 2025 р. Справа № 924/1170/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступник керівника окружної прокуратури в місті Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах: Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач», м. Слов'янськ, Краматорський район, Донецької області,
Комунального підприємства «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
про - визнання недійсними додаткових угод №1 від 02.04.2021, №2 від 26.03.2021, №3/1 від 28.08.2021, №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №6 від 03.09.2021, №7 від 24.09.2021, №8 від 27.10.2021, №9 від 29.10.2021, №10 від 30.11.2021, №11 від 30.11.2021, №15 від 07.02.2022 до Договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладених між комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради та ТОВ «Вольт Постач»;
- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» на користь Хмельницької міської ради грошових коштів у розмірі 1344551,20 грн., перерахованих за товар, який не отримано відповідно до умов договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021.
Представники сторін:
Позивач: не з'явився
Відповідач (ТОВ «Вольт Постач»): не з'явився
Відповідач (КП «Хмельницька міська лікарня»): Кралевська Л.М. - згідно виписки
Від прокуратури: Приступа В.І. - прокурор згідно посвідчення
В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 10.01.2025 відкрито провадження у справі №924/1170/24, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11:00 год. 06.02.2025.
В підготовчому засіданні 06.02.2025 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення на 10:00 год. 18.02.2025.
Ухвалою суду від 18.02.2025 закрито підготовче провадження у справі №924/560/24, призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 06.03.2025.
Позиція прокурора.
Прокурор в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оспорювані додаткові угоди до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладені з порушенням вимог ст. 5, ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 180 ГК України та ст. 653 ЦК України.
Зазначає, що в якості підстав для підняття ціни за додатковою угодою №1 від 02.04.2021 сторонами зазначено довідку Торгово-промислової палати №648/08.0-7.3 від 10.03.2021, яка містить консультаційно-аналітичну інформацію щодо середньозваженої ціни електричної енергії, яка визначена та оприлюднена на сайті ДП «Оператор ринку», згідно якої середньозважена ціна електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку «на добу наперед» за лютий 2021 року становила 1632,56 грн/мВт.год.
Наголошує, що вказана довідка не підтверджує коливання ціни у період між укладанням договору та внесенням змін до нього за цією додатковою угодою, оскільки підняття ціни сторони здійснили у квітні, а приведену ціну застосували за лютий місяць. Крім того, за даними офіційного сайту ДП «Оператор ринку», у період з дати укладання договору по дату укладення оспорюваної додаткової угоди №1 ціна на електричну енергію не зростала, а навпаки, спадала (станом на 08.02.2021 середньозважена ціна по ОЕС України становила 1633,23 грн/мВт/год; а станом на 02.04.2021 ціна спала до 1251,40 мВт/год).
Крім того, додатковою угодою №1 сторони вирішили застосувати підняту ціну до правовідносин, що виникли з 01.03.2021 року (до фактично вже спожитого обсягу електроенергії).
Зазначає, що під час укладення додаткових угод №№ 2-11,15 сторонами було перевищено максимально допустиме обмеження збільшення ціни товару на 10% від тієї ціни, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі. За сукупністю укладених додаткових угод №№1-11 зростання ціни електроенергії як товару порівняно з договором, без урахування незмінного тарифу на послуги з передачі, відбулося на 142%.
Прокурор наголошує, що при укладенні оспорюваних додаткових угод не було підтверджено належними та допустимими доказами факту коливання, динаміки цін на електричну енергію, не доведено, що коливання цін на ринку на добу наперед зробило для постачальника виконання договору зі споживачем невигідним (збитковим), підтверджено перевищення максимально допустимого обмеження підвищення ціни на електроенергію як товар на 10%, незалежно від кількості укладення додаткових угод, у зв'язку з чим зазначені додаткові угоди підлягають визнанню недійсними в судовому порядку на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також прокурор вказує, що внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладення спірних додаткових угод з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 1344551,20 грн., які просить стягнути відповідно до приписів ст. ст. 216, 1212 ЦК України.
Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом в інтересах позивача, прокурор зазначає, що позивач заходів щодо усунення порушень закону шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою не вживав.
Позиції відповідачів.
Відповідач - КП «Хмельницька міська лікарня» у відзиві від 21.01.2025 позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач - ТОВ «Вольт Постач» правом на подання відзиву не скористався.
Фактичні обставини справи.
31.12.2020 Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради на веб-порталі Prozorro опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі за №UА-2020-12-31-003051-с щодо закупівлі товару за кодом ДК 021:2015:09310000-5 «Електрична енергія» з очікуваною вартістю 3174000,00 грн. та запланованим обсягом предмету закупівлі 1380000 кВт*год.
Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій, переможцем визначено ТОВ «Вольт Постач» з остаточною ціновою пропозицією 2553000,00 грн. з ПДВ.
За результатами проведення процедури закупівлі, 08.02.2021 між КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (Споживач) та ТОВ «Вольт Постач» (Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №090221КПХМЛ/84-Т (далі - договір).
Згідно з п. 1.2 договору його умови розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (ПРРЕЕ).
За цим Договором Постачальник продає Споживачу з 08.02.2021 до 31.12.2021 товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія" (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1 договору).
Відповідно до п. 2.2 договору обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Ціна цього Договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., з яких: кошти загального фонду: 1661000,00 грн.; кошти підприємства: 253750,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн. (п. 5.1 договору).
Згідно з п. 5.2 договору ціна за одиницю Товару визначається у додатку №1 до договору "Комерційна пропозиція Постачальника".
Ціна за одиницю Товару включає в себе вартість послуг оператора системи передачі щодо надання послуг з передачі електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з передачі електричної енергії визначено в Додатку №1 до Договору (п. 5.3 договору).
Пунктом 5.4 договору передбачено, що ціна товару та договору не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, технічного обслуговування, комерційного обліку тощо. Вказані послуги оплачуються Споживачем самостійно.
У п. 5.5 договору сторони домовилось, що фактична ціна поставки товару визначається щомісяця (розрахунковий період) та змінюється порівняно з базовою ціною шляхом внесення змін цього Договору у письмовій формі, а саме шляхом підписання Сторонами відповідних актів приймання-передачі Товару згідно п. 5.14 Договору. У разі зміни складової ціни Товару - тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії, затверджених відповідною постановою НКРЕКП, зміна умов цього Договору щодо ціни за одиницю Товару в частині тарифу здійснюється шляхом укладання та підписання Сторонами додаткової угоди до договору, згідно з п. 5.8 цього договору.
Базова ціна за одиницю Товару (далі - Базова ціна) є ціна Товару без ПДВ, з врахуванням відповідного тарифу на передачу електричної енергії та тарифу на розподіл електричної енергії, та для цілей п. 5.6 договору визначається таким чином: в Додатку №1 до договору, якщо формування ціни та підписання Акту приймання-передачі Товару здійснюється вперше за договором (за перший місяць поставки за договором), за умови, що Сторонами не змінювались умови договору щодо зміни тарифів, як складової частини ціни згідно з п. 5.8 Договору (пп. 5.5.1.1 договору) або в Акті приймання-передачі Товару за попередній розрахунковий період, за умови, що Сторони не змінювали умови Договору в частині зміни тарифів, як складової частини ціни відповідно до п. 5.8 Договору після підписання Акту за попередній розрахунковий період (пп. 5.5.1.2 договору) або в Додатку №1 до договору в редакції відповідної додаткової угоди до договору, підписаної Сторонами відповідно до п. 5.8 договору, у випадку, якщо безпосередньо до дати підписання Сторонами Акту приймання передачі Товару за відповідний розрахунковий період Сторони змінювали умови договору згідно п. 5.8 договору (пп. 5.5.1.3 договору).
На виконання п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторони домовились, що зміна ціни за одиницю товару та встановлення щомісячної ціни поставки товару здійснюється, виходячи з коливання ціни на ринку товару, а саме: зміни середньозваженої ціни на ринку на добу наперед (РДН) (п. 5.6 договору).
Згідно з пп. 5.6.1 договору зміна ціни за одиницю Товару відбувається з дотриманням усіх наступних умов: один раз на місяць після завершення розрахункового періоду; з дотриманням формули, передбаченої п. 5.6.2 Договору; не більше, ніж на 10% від Базової ціни за одиницю Товару. При цьому, загальна ціна Договору не може бути збільшена. У разі документально підтвердженого зростання ціни за одиницю товару, одночасно здійснюється зменшення кількості товару.
Відповідно до пп. 5.6.2 договору ціна за одиницю Товару за відповідний розрахунковий період визначається у виставлених Постачальником рахунках та актах приймання-передачі Товару, наданих згідно п. 5.14 цього Договору, виходячи з коливання ціни електричної енергії на ринку.
На виконання п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторони у п. 5.8 договору домовилось, що зміна умов цього договору допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме: у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару за цим договором.
У випадку зміни тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії постановою НКРЕКП або рішенням іншого уповноваженого органу влади сторони вносять відповідні зміни в додаток №1 до договору шляхом укладення додаткової угоди до договору та викладенням додатку №1 до договору в новій редакції (пп. 5.8.1 договору).
Як зазначено у пп. 5.8.2 договору, додаткова угода про внесення змін до договору в частині зміни тарифу має містити інформацію про зміну Базової ціни Товару (стовпчик 6 таблиці Додатку №1), що сталась у зв'язку зі зміною тарифу на передачу електричної енергії та/або розподілу електричної енергії. Базова ціна Товару в такій додатковій угоді визначається як сума стовпчиків 4, 5 таблиці Додатку №1. Ціна Товару без ПДВ та без Тарифів (стовп. 4 таблиці Додатку №1) в такій додатковій угоді визначається згідно підписаного сторонами акту приймання-передачі товару за останній розрахунковий період (пп. 5.8.2.1) або згідно даних, вказаних в Додатку №1 до Договору, якщо акт приймання-передачі товару за Договором не підписувався (пп. 5.8.2.2).
Згідно з пп. 5.8.3 договору додаткова угода про внесення змін до договору має містити посилання на дату та номер документу, яким змінено тариф на передачу та/або тариф на розподіл електричної енергії, дату (період), з якої такий тариф починає діяти, а також розмір встановленого тарифу у стовпчику 5 таблиці Додатку № 1 до Договору.
Визначений Сторонами в додатковій угоді тариф на передачу та/або тариф на розподіл електричної енергії застосовується Сторонами у випадку зміни ціни за одиницю Товару згідно з п. 5.6 та 5.7 цього Договору (пп. 5.8.4 договору).
У п. 5.9 договору зазначено, що зміна ціни за одиницю товару, згідно п. п. 5.6 - 5.7 Договору здійснюється в письмовій формі, шляхом підписання Сторонами Акту приймання-передачі електричної енергії згідно п. 5.14 Договору.
Акт приймання-передачі товару, наданий згідно п. 5.14, має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю Товару згідно умов цього Договору та мати відповідне посилання на пункт Договору, згідно якого здійснюється перегляд ціни. Примірна форма Акту приймання-передачі електричної енергії наведена у Додатку 3 до Договору (пп. 5.9.1 договору).
У пп. 5.9.2 договору Сторони домовились, що зміна ціни за одиницю Товару згідно з підставами, наведеними в п. п. 5.6 - 5.7 Договору, здійснюється в письмовій формі шляхом погодження та підписання Сторонами згідно з вимогами Договору відповідного Акту приймання-передачі Товару, що підтверджує поставку партії Товару. Датою внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю Товару відповідно до умов Договору є дата погодження та підписання обома Сторонами відповідного Акту приймання-передачі на партію Товару. Наведений порядок внесення змін до Договору є для Сторін належним, допустимим та прийнятним щодо зміни ціни за Договором.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, протягом якого Споживачу здійснювалось постачання електричної енергії згідно поданих Заявок (п. 5.12 договору).
Згідно з п. 5.13 договору по закінченні розрахункового періоду Постачальник зобов'язаний надати для підписання Споживачу Акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 робочих днів, або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк. Акт приймання-передачі електричної енергії має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю Товару згідно умов цього Договору та іншу інформацію згідно з вимогами Договору.
Оплата за електричну енергію здійснюється за умови подання Споживачем заявки/заявок на відповідний розрахунковий період, в наступному порядку: повного розрахунку за поставлену електричну енергію у відповідному розрахунковому періоді. Споживач здійснює оплату згідно виставленого Постачальником рахунку на оплату, на підставі підписаного Сторонами Акта приймання-передачі електричної енергії не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з моменту його підписання, шляхом оплати повної вартості спожитої електричної енергії. Ціна за одиницю Товару в рахунку, виставленому за цим пунктом, та в Акті приймання-передачі Товару у відповідному розрахунковому періоді, визначається у порядку, визначеному п. п. 5.6-5.7 Договору (п. 5.14 договору).
Відповідно до п. 5.15 договору датою виконання зобов'язань Споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування Споживачем на банківський рахунок Постачальника грошових коштів.
Споживач має право, зокрема отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому Договорі (п. 6.1 договору) та зобов'язується, серед іншого, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору (п. 6.2 договору).
Згідно з п. 7.1 договору Постачальник має право отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію (пп. 1), згідно з п. 7.2 договору зобов'язаний публікувати на офіційному вебсайті (і в засобах масової інформації у передбачених законом випадках) детальну інформацію про зміну ціни електричної енергії за 20 днів до введення їх у дію (пп. 4).
Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами, скріплення печатками Сторін (за наявності) і діє до 31.12.2021 включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань в частині розрахунків (п. 13.1 договору).
Як визначено у п. 13.6 договору, істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Визнання недійсним окремого положення договору не тягне за собою визнання недійсним цього договору в цілому (п. 13.7 договору).
Невід'ємною частиною цього Договору є: Додаток №1 - Комерційна пропозиція Постачальника; Додаток №2 - Примірна форма Заявки на постачання електричної енергії Споживачу; Додаток №3 - Примірна форма Акту приймання-передачі електричної енергії.
У додатку №1 до договору - "Комерційна пропозиція Постачальника" сторони погодили, зокрема, кількість електричної енергії - 1380000 кВт/год, ціну товару без ПДВ та без тарифу на передачу - 1,247736667 грн., тариф на передачу, без ПДВ - 0,29393 грн., базову ціну товару, без ПДВ з тарифом на передачу - 1,541666667 грн., загальну вартість договору - 2553000,00 грн. з ПДВ, оператора системи розподілу - АТ "Хмельницькобленерго".
У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 09.12.2020 №2353 та становить 0,29393 грн. без ПДВ (п. 1.1 додатку).
10.02.2021 КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради опубліковано Звіт про результати проведення процедури закупівлі №UА-2020-12-31-003051-с.
Між сторонами укладено ряд додаткових угод до договору постачання електричної енергії споживачу №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, зокрема:
- додаткова угода №1 від 02.04.2021, на підставі якої, з посиланням на п.п. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,66630 грн./кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором зменшено до 1276780,8917962 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.03.2021.
- додаткова угода №2 від 26.05.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,80335 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1179748,8008428800 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 20.05.2021.
- додаткова угода №3 від 26.05.2021, якою викладено п. 5.1. договору в іншій редакції, відповідно до якої ціна договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., кошти загального фонду: 1395000,00 грн.; кошти підприємства: 519750,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн.
- додаткова угода №3/1 від 28.08.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,95410 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1088736,5027378300 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.08.2021.
- додаткова угода №4 від 30.08.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,11995 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1003561,4047501100 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 02.08.2021.
- додаткова угода №5 від 01.09.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,30235 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 924055,8559732450 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 03.08.2021.
- додаткова угода №6 від 03.09.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,50295 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 849997,0035358280 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 04.08.2021.
- додаткова угода №7 від 24.09.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,64385 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 804697,6946498480 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.09.2021.
- додаткова угода №8 від 27.10.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,87861 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 739072,751 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.10.2021.
- додаткова угода №9 від 29.10.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,13682 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 678235,458 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 11.10.2021.
- додаткова угода №10 від 30.11.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,42082 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 621926,716 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.11.2021.
- додаткова угода №11 від 30.11.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,73320 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 569886,81 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 02.11.2021.
- додаткова угода №12 від 14.12.2021, якою викладено п. 5.1. договору в іншій редакції, відповідно до якої ціна договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., кошти загального фонду: 1680024,00 грн.; кошти підприємства: 234726,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн.
- додаткова угода №13 від 28.12.2021, на підставі якої зменшено суму договору до 2552264,08 грн. з ПДВ, з яких: кошти загального фонду - 2158801,18 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 393462,90 грн.
- додаткова угода №14 від 31.12.2021, за якою сторони погодили продовжити дію договору до 31.03.2022 для проведення наступної процедури закупівлі в обсязі, що не перевищує 20 % суми визначеної в початковому договорі про закупівлю , якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
- додаткова угода №15 від 07.02.2022, на підставі якої сторони, з посиланням на п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та постанову КНПЕКП від 01.12.2021 №2454, встановили новий тариф з передачі електричної енергії у розмірі 0,34564 кВт/год, визначили, що загальна сума договору про постачання електроенергії, що буде закуплена в період з 01.01.2022 по 31.03.2022 становитиме 510452,81 грн.; обсяг поставки з 01.01.202 по 31.03.2022 за договором становитиме 112387,753 кВт/год. За цією додатковою угодою базова ціна товару без ПДВ становить 3,73320 грн/кВт*год. (додаток №1 в новій редакції).
- додаткова угода № 16 від 16.03.2021, за якою сторони погодили зменшити суму договору та визначити її в сумі 510449,61 грн.
В матеріалах справи наявні довідки Торгово-промислової палати України (№648/08.0-7.3 від 10.03.2021, №1985/08.0-7.3 від 26.07.2021, №2110/08.0-7.3 від 10.08.2021, №2156/08.0-7.3 від 13.08.2021, № 2157/08.0-7.3 від 13.08.2021, №2438/08.0-7.3 від 17.09.2021, №2734/08.0-7.3 від 19.10.2021, №3044/08.0-7.3 від 15.11.2021, №3140/08.0-7.3 від 22.11.2021), якими сторони підтверджували коливання ціни електроенергії на ринку під час укладення додаткових угод; листи ТОВ «Вольт Постач», адресовані КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради щодо підвищення ціни на електричну енергію (№03/02-37 від 19.03.2021, №08/21-77 від 16.08.2021, №08/21-78 від 16.08.2021, №08/21-157 від 25.08.2021, №08/21-158 від 25.08.2021, №09/21-39 від 14.09.2021, №10/21-164 від 22.10.2021, №10/21-165 від 26.10.2021, №11/21-137 від 16.11.2021, №11/21-211 від 25.11.2021), а також повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю №UА-2020-12-31-003051-с.
На виконання договору ТОВ «Вольт Постач» поставлено КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради 999198 кВт/год електричної енергії на загальну суму 3202262,12 грн. (з ПДВ), що підтверджується актами приймання-передачі: від 20.04.2021 - 116004 кВт*год на суму 231956,96 грн.; від 30.04.2021 на суму 190220,15 грн.; від 26.05.2021 на суму 148227,35 грн.; від 30.06.2021 на суму 142070,08 грн.; від 31.07.2021 на суму 155437,22 грн.; від 31.08.2021 на суму 165583,16 грн.; від 30.09.2021 на суму 160315,66 грн.; від 31.10.2021 на суму 388939,98 грн.; від 30.11.2021 на суму 490736,34 грн.; від 23.12.2021 на суму 478777,18 грн.; від 31.01.2022 на суму 253696,46 грн.; від 28.02.2022 на суму 256753,15 грн.; від 28.02.2022 на суму 164252,99 грн.
КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради сплачено ТОВ «Вольт Постач» за електроенергію 3202262,12 грн., що підтверджується платіжними дорученнями: №83 від 22.04.2021 на суму 231956,96 грн.; №260 від 14.05.2021 на суму 190220,15 грн.; №268 від 28.05.2021 на суму 148227,35 грн.; №285 від 13.08.2021 на суму 155437,22 грн.; №293 від 15.09.2021 на суму 165583,16 грн.; №302 від 18.10.2021 на суму 160315,66 грн.; №313 від 17.11.2021 на суму 388939,98 грн.; №72009 від 17.12.2021 на суму 490736,34 грн.; №72018 від 28.12.2021 на суму 478777,18 грн.; №72027 від 11.02.2022 на суму 253696,46 грн.; №72044 від 23.03.2022 на суму 256753,15 грн.; №72049 від 25.03.2022 на суму 164252,99 грн.
31.03.2022 КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради сформовано звіт про виконання договору про закупівлю UA-2020-12-31-003051-с, в якому відображено, зокрема, суму оплати за договором про закупівлю в розмірі 3062713,69 грн. (в т.ч. ПДВ 510452,28 грн.).
Рішенням 35 сесії Хмельницької міської ради від 10.11.2023 №19 затверджено Статут КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської в новій редакції.
Згідно п. 1.4. Статуту КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради, засновником Підприємства є Хмельницька міська територіальна громада в особі Хмельницької міської ради.
Відповідно до п. 1.6. Статуту Підприємство засноване на базі відокремленої частини комунальної власності Хмельницької міської територіальної громади в особі Хмельницької міської ради.
Пунктом 9.1. Статуту встановлено, що майно Підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління.
Листом від 08.08.2024 за №55-2767-24 Окружна прокуратура м. Хмельницького повідомила КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради про порушення Закону України «Про публічні закупівлі» внаслідок укладення додаткових угод до договору постачання електричної енергії №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, просила надати витребувані документи та повідомити чи вживалися (будуть вживатися) заходи, зокрема. Щодо визнання недійсними додаткових угод №№1-11 до договору та стягнення надмірно сплачених грошових коштів у разі наявності такої переплати за договором.
КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради листом від 27.08.2024 №01-05/2576 повідомило Окружна прокуратура м. Хмельницького, що підвищення ціни за одиницю електроенергії до 10% пропорційно збільшенню ринкової ціни шляхом укладання додаткових угод відповідає нормам Закону України «Про публічні закупівлі».
Листом від 08.08.2024 за №55-2767-24 Окружна прокуратура м. Хмельницького повідомила Управління західного офісу Держаудислужби в Хмельницькій області про факти можливого порушення вимог ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» для проведення передбачених законом контрольно-ревізійних заходів та з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді шляхом звернення до суду із позовом про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надміру сплачених коштів, просила повідомити про вжиті заходи за результатами перевірки законності закупівлі.
У відповідь Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області зазначило, що правові підстави для здійснення моніторингу зазначеної у зверненні процедури закупівлі відсутні. Вказану у зверненні інформацію буде враховано під час планування заходів державного фінансового контролю (лист від 14.08.2024 №132217-17/2023-2024).
Згідно інформаційної довідки Хмельницької торгово-промислової палата від 09.08.2024 №22-05/977 станом на 08.02.2021 середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) для Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) становила 1633,23 грн/мВт/год; а станом на 02.04.2021 - 1251,40 мВт/год (на 23,38% менша); середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на внутрішньо-добовому ринку (ВДР) ОЕС України станом на 08.02.2021 становила 1751,02 мВт/год, а станом на 02.04.2021 - 1230,17 (на 29,75% менша).
Згідно даних, які містяться на сайті ДП «Оператор ринку» за посиланням https://www. oree.com.ua станом на 08.02.2021 середньозважена ціна по ОЕС України становила 1633,23 грн/мВт/год; а станом на 02.04.2021 ціна спала до 1251,40 мВт/год.
Також в матеріалах справи наявні дані про середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку станом: на дату подання пропозиції 16.01.2021 - 1251,826 грн/мВт/год; на дату аукціону 19.01.2021 - 1301,437 грн/мВт/год; на дату укладення договору - 1722,763 грн/мВт/год; середня ціна у період березня (до додаткової угоди №1) - 1369,869355 грн/мВт/год; середня ціна у період травня (до додаткової угоди №2) - 1001,869677 грн/мВт/год.
У листі від 04.09.2024 за №55-2767-24 Окружна прокуратура м. Хмельницького, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді шляхом звернення до суду із позовом, просила Хмельницьку міську раду повідомити чи вживалися та чи будуть вживатися заходи, зокрема, шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору №090221КПХМЛ/84-Т та стягнення сплачених коштів за недопоставлений товар.
Хмельницька міська рада листом від 10.09.2024 №4131-02-24-24 повідомила прокуратуру, що про зазначені у листі факти щодо закупівлі електричної енергії КП «Хмельницька міська лікарня», міській раді стало відомо безпосередньо із листа прокуратури від 04.09.2024 за №55-2767-24, тому заходи судового захисту не вживалися. Крім того у листі зазначено, що в Хмельницької міської ради відсутні належні докази для звернення до суду.
Листом від 23.09.2024 №01-05-2878 КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради на запит Окружної прокуратури м. Хмельницького від 29.08.2024 №55-2767-24 надало копії витребуваних документів та повідомлено, що у лютому 2021 року постачання електроенергії здійснювало ТОВ Енергогазрезерв» відповідно до договору №Е/134-20/5-Т від 09.01.2020. АТ «Хмельницькобленерго» переключило на постачальника ТОВ «Вольтпостач» з 01.03.2021.
Листом від 07.10.2024 №55-5918вих-24 Окружна прокуратура м. Хмельницького повідомила Хмельницьку міську раду про встановлення підстав та намір здійснення прокурором представництва законних інтересів держави в суді, шляхом звернення до суду з позовом до ТОВ «Вольт Постач» про визнання недійсними додаткових угод до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 та стягнення коштів за товар, який не був поставлений за умовами договору про закупівлю електричної енергії.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Статтею 53 ГПК України передбачено участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. При цьому передумовою участі органів та осіб, зазначених у цій статті, в господарському процесі є набуття ними господарського процесуального статусу органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, і наявність процесуальної правосуб'єктності, яка охоплює процесуальну правоздатність і процесуальну дієздатність.
На відміну від осіб, які беруть участь у справі (позивач, відповідач, третя особа, представник), відповідні органи та особи повинні бути наділені спеціальною процесуальною правоздатністю, тобто здатністю мати процесуальні права та обов'язки органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Така процесуальна правоздатність настає з моменту виникнення у цих осіб відповідної компетенції або передбачених законом повноважень. Необхідною умовою зазначеної участі є норми матеріального права, які визначають випадки такої участі, тобто особи, перелічені у ст. 53 ГПК України, можуть звернутися до суду із позовною заявою або беруть участь у процесі лише у випадках, чітко встановлених законом.
Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі позивача в суді.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частинами 3, 4 ст. 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою; справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з положеннями ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Проведення процедури державних закупівель та укладення договору із порушенням вимог законодавства порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.
Використання бюджетних коштів з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу системи бюджетного фінансування, що завдає шкоду інтересам держави.
Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які належать до їхньої компетенції, а також у захисті прав та свобод інтересів місцевого значення, які не мають загальнодержавного характеру, але направлені на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку в спосіб, який належить до їх відання.
Невиконання встановлених законодавством норм при організації та проведенні тендерних процедур порушує інтереси держави в частині гарантування організації діяльності органів державної влади відповідно до вимог Конституції та законів України, забезпечення безумовного виконання нормативно-правових актів держави.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства регулюються Бюджетним кодексом України.
Пунктами 6, 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України серед принципів, на яких ґрунтується бюджетна система, визначено принципи цільового та ефективного використання бюджетних коштів, дотримання яких забезпечується використанням бюджетних коштів тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, задля досягнення якісного запланованого результату при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається нецільове використання бюджетних коштів учасником бюджетного процесу.
Встановлення законності, достовірності, економічної ефективності діяльності учасників бюджетного процесу є завданням бюджетного контролю, що здійснюється як спеціальними органами державного фінансового контролю відповідно до Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", так і учасниками бюджетного процесу в межах компетенції.
Учасниками бюджетного процесу є органи, установи та посадові особи, наділені бюджетними повноваженнями (правами та обов'язками з управління бюджетними коштами) (частина третя статті 19 БК України).
Велика Палата Верховного Суду у пункті 37 постанови від 26.06.2019 у справі N 587/430/16-ц, здійснивши аналіз абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", дійшла висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
У пункті 76 постанови від 26.05.2020 у справі N 912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду підтримала вищевказаний висновок та зазначила, що відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу. При цьому поняття "компетентний орган" у цій постанові вживається в значенні органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (пункт 27 зазначеної постанови).
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (стаття 7 Конституції України).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. При цьому орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування (стаття 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (частини 1, 5 та 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Частинами 1 та 4 статті 61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.
За висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.12.2022 у справі №904/123/22, органам місцевого самоврядування надано широкі права для здійснення економічного і соціального розвитку на своїй території. Так, частинами 1 та 2 статті 143 Конституції України передбачено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Аналогічні правові позиції щодо наявності у прокурора повноважень на звернення до суду в інтересах місцевої ради викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №905/1907/21.
Згідно зі статтею 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі бюджету, фінансів і цін, зокрема, віднесено фінансування видатків з місцевого бюджету в установленому законом порядку (пункт 4 частини 1 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Матеріальною основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Кам'янець-Подільська міська рада як орган місцевого самоврядування, є розпорядником бюджетних коштів у розумінні статті 22 Бюджетного кодексу України, що уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету, водночас, зобов'язана ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави в бюджетній сфері.
Тобто, міська рада є органом, до компетенції якого віднесені повноваження контролю за використанням виділених нею бюджетних коштів.
Таким чином, використання коштів місцевого бюджету з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, якими за ст. 142 Конституції України, у тому числі, є кошти міських та районних бюджетів, що у свою чергу, завдає шкоди інтересам держави, яка згідно ст. 7 Конституції України гарантує місцеве самоврядування.
Відповідно до положень ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування має право звернутись до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
У даному випадку звернення до суду з позовом з метою захисту інтересів держави в особі територіальної громади міста є обов'язком Хмельницької міської ради, як розпорядника коштів місцевого бюджету за спірними додатковими угодами. Невиконання органом покладених на нього повноважень спотворює мету його створення та суперечить інтересам держави. Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.08.2018 у справі №807/62/16.
Однак, з відповідним позовом до суду Хмельницька міська рада не зверталася.
Здійснення прокурором представництва інтересів держави в особі виконавчих органів сільських, селищних, міських рад неодноразово підтверджено Верховним Судом під час розгляду справ №922/4293/19 від 15.06.2021, №912/994/20 від 04.08.2021.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
Статтею 4 цього Закону закріплено основні принципи місцевого самоврядування, серед яких зокрема поєднання місцевих і державних інтересів.
Таким чином, інтереси держави у цьому випадку збігаються з інтересами жителів територіальної громади.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі N 912/2385/18).
Згідно позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави (п. 45 Постанови).
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу (п. 37).
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк (п. 38).
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення (п. 39). З метою захисту інтересів держави, прокурор спонукав позивача до здійснення захисту цих інтересів ним самостійно.
Як слідує з матеріалів справи, Окружна прокуратура м. Хмельницького зверталася до Хмельницької міської ради з листом від 04.09.2024 за №55-2767-24 в якому з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді, просила повідомити, чи вживалися та чи будуть вживатися міською радою заходи, зокрема, шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору №090221КПХМЛ/84-Т та стягнення сплачених коштів за недопоставлений товар.
Хмельницька міська рада листом від 10.09.2024 №4131-02-24-24 повідомила прокуратуру, що про зазначені у листі факти щодо закупівлі електричної енергії КП «Хмельницька міська лікарня», міській раді стало відомо безпосередньо із листа прокуратури від 04.09.2024 за №55-2767-24, тому заходи судового захисту не вживалися. Крім того у листі зазначено, що в Хмельницької міської ради відсутні належні докази для звернення до суду.
Отже, органом місцевого самоврядування належних та дієвих заходів щодо усунення порушень закону на стверджуване прокурором порушення інтересів держави шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою не вжито.
Про намір здійснення представництва в суді законних інтересів держави шляхом пред'явлення позову до ТОВ «Вольт Постач» про визнання недійсними додаткових угод до договору та про стягнення коштів за товар, який не був поставлений за умовами договору про закупівлю електричної енергії прокурором було направлено повідомлення до Хмельницької міської ради від 07.10.2024 №55-5918вих-24.
Зважаючи на викладене, прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсними додаткових угод до договору.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
До способів захисту цивільних прав та інтересів належить визнання правочину недійсним (ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Як вбачається з позовних вимог, прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №1 від 02.04.2021, під час укладення якої не підтверджено коливання ціни на товар, №2 від 26.03.2021, №3/1 від 28.08.2021, №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №6 від 03.09.2021, №7 від 24.09.2021, №8 від 27.10.2021, №9 від 29.10.2021, №10 від 30.11.2021, №11 від 30.11.2021, №15 від 07.02.2022 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладені між відповідачами, якими в сукупності збільшено ціну за одиницю товару на 142% внаслідок чого мала місце переплата коштів в розмірі 1344551,20 грн.
Стаття 627 ЦК України передбачає, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі".
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями частини першої статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
У статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").
Частиною 7 ст. 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Так, згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Як убачається з матеріалів справи, за результатами проведення процедури закупівлі, 08.02.2021 між КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (Споживач) та ТОВ «Вольт Постач» (Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №090221КПХМЛ/84-Т, за умовами якого Постачальник продає Споживачу товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія" (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1 договору).
Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).
Пунктом 5.1. договору визначено, що ціна цього договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., з яких: кошти загального фонду: 1661000,00 грн.; кошти підприємства: 253750,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн.
Згідно з п. 5.2 договору ціна за одиницю товару визначається у додатку №1 до договору "Комерційна пропозиція Постачальника".
У додатку №1 до договору - "Комерційна пропозиція Постачальника" сторони погодили, зокрема, кількість електричної енергії - 1380000 кВт/год, ціну товару без ПДВ та без тарифу на передачу - 1,247736667 грн., тариф на передачу, без ПДВ - 0,29393 грн., базову ціну товару, без ПДВ з тарифом на передачу - 1,541666667 грн., загальну вартість договору - 2553000,00 грн. з ПДВ, оператора системи розподілу - АТ "Хмельницькобленерго".
Таким чином, в договорі на постачання електричної енергії споживачу №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, а також строк виконання зобов'язань за договором.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Між сторонами укладено ряд додаткових угод до договору постачання електричної енергії споживачу №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, зокрема:
- додаткова угода №1 від 02.04.2021, на підставі якої, з посиланням на п.п. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,66630 грн./кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 8,08% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором зменшено до 1276780,8917962 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.03.2021.
- додаткова угода №2 від 26.05.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,80335 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 16,97% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1179748,8008428800 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 20.05.2021.
- додаткова угода №3 від 26.05.2021, якою викладено п. 5.1. договору в іншій редакції, відповідно до якої ціна договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., кошти загального фонду: 1395000,00 грн.; кошти підприємства: 519750,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн.
- додаткова угода №3/1 від 28.08.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 1,95410 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 26,75% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1088736,5027378300 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.08.2021.
- додаткова угода №4 від 30.08.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,11995 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 37,51% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 1003561,4047501100 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 02.08.2021.
- додаткова угода №5 від 01.09.2021, на підставі якої, з посиланням на ч. 2 п. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,30235 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 49,34% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 924055,8559732450 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 03.08.2021.
- додаткова угода №6 від 03.09.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,50295 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 62,35% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 849997,0035358280 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 04.08.2021.
- додаткова угода №7 від 24.09.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,64385 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 71,49% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 804697,6946498480 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.09.2021.
- додаткова угода №8 від 27.10.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 2,87861 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 86,72% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 739072,751 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.10.2021.
- додаткова угода №9 від 29.10.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,13682 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 103,47% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 678235,458 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 11.10.2021.
- додаткова угода №10 від 30.11.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,42082 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 121,89% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 621926,716 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 01.11.2021.
- додаткова угода №11 від 30.11.2021, на підставі якої, з посиланням на п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», підвищено ціну на електричну енергію до 3,73320 грн/кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 142,15% від ціни, що першочергово визначена у договорі); обсяг електричної енергії за договором установлено в розмірі 569886,81 кВт*год. Додаткова угода починає діяти з 02.11.2021.
- додаткова угода №12 від 14.12.2021, якою викладено п. 5.1. договору в іншій редакції, відповідно до якої ціна договору становить 2553000,00 грн., в т.ч. ПДВ 425500,00 грн., кошти загального фонду: 1680024,00 грн.; кошти підприємства: 234726,00 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 638250,00 грн.
- додаткова угода №13 від 28.12.2021, на підставі якої зменшено суму договору до 2552264,08 грн. з ПДВ, з яких: кошти загального фонду - 2158801,18 грн.; відшкодовані кошти орендарів: 393462,90 грн.
- додаткова угода №14 від 31.12.2021, за якою сторони погодили продовжити дію договору до 31.03.2022 для проведення наступної процедури закупівлі в обсязі, що не перевищує 20 % суми визначеної в початковому договорі про закупівлю , якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
- додаткова угода №15 від 07.02.2022, на підставі якої сторони, з посиланням на п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та постанову КНПЕКП від 01.12.2021 №2454, встановили новий тариф з передачі електричної енергії у розмірі 0,34564 кВт/год, визначили, що загальна сума договору про постачання електроенергії, що буде закуплена в період з 01.01.2022 по 31.03.2022 становитиме 510452,81 грн.; обсяг поставки з 01.01.202 по 31.03.2022 за договором становитиме 112387,753 кВт/год. За цією додатковою угодою базова ціна товару без ПДВ становить 3,78491 грн/кВт*год. (додаток №1 в новій редакції).
- додаткова угода № 16 від 16.03.2021, за якою сторони погодили зменшити суму договору та визначити її в сумі 510449,61 грн.
Підставою для укладення додаткової угоди №1 від 02.04.2021 сторони зазначили коливання ціни електроенергії на ринку, з посиланням на довідку Торгово-промислової палати № 648/08.0-7.3 від 10.03.2021. Даною додатковою угодою, сторони керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" підвищено ціну на електричну енергію до 1,66630 грн./кВт*год. без ПДВ (додаток №1 в новій редакції) (на 8% від ціни, що першочергово визначена у договорі).
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У п. 13.6 договору визначено, що істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній до внесення змін Законом №1530-IX від 03.06.2021) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Верховний Суд у постановах від 09.06.2022 у справі №927/636/21, від 07.12.2022 у справі №927/189/22, від 16.02.2023 у справі №903/383/22, від 13.04.2023 у справі №908/653/22 зауважив, що системний аналіз положень ст. 652 ЦК України у поєднанні з положеннями ст. 651 ЦК України та пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Суд зазначає, що внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору (попередньої додаткової угоди) до моменту укладення додаткової угоди.
Наведене узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.10.2020 у справі №912/1580/18, згідно з яким існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
З аналізу довідки Торгово-промислової палати №648/08.0-7.3 від 10.03.2021 слідує, що вона містить консультаційно-аналітичну інформацію щодо середньозваженої ціни електричної енергії, яка визначена та оприлюднена на сайті ДП «Оператор ринку», носить фактографічно-інформаційний характер, не враховує умов договорів та контрактів. У довідці вказано, що інформація вважається досить вірогідною, але ТПП України не може гарантувати факт її достовірності.
Так, згідно довідки, якою керувалися сторони під час укладення додаткової угоди №1 від 02.04.2021 зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку «на добу наперед» за лютий 2021 року становила 1632,56 грн/МВт.год.
Однак, вказана довідка не підтверджує коливання ціни у період між укладанням договору (08.02.2021) та внесенням змін до нього додатковою угодою №1 (02.04.2021).
При цьому, за даними офіційного сайту ДП «Оператор ринку» за посиланням https://www. oree.com.ua станом на 08.02.2021 (дата укладення договору) середньозважена ціна по ОЕС України становила 1633,23 грн/мВт/год, а станом на 02.04.2021 (дата укладення додаткової угоди №1) ціна спала до 1251,40 мВт/год.
Відсутність росту та навпаки, спадання ціни на електроенергію у зазначений період, також підтверджується отриманою на запит Окружної прокуратури міста довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/1112 від 10.09.2024, відповідно до якої станом на 08.02.2021 середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (РДН) для Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) становила 1633,23 грн/мВт/год; а станом на 02.04.2021 - 1251,40 мВт/год (на 23,38% менша); середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на внутрішньо-добовому ринку (ВДР) ОЕС України станом на 08.02.2021 становила 1751,02 мВт/год, а станом на 02.04.2021 - 1230,17 (на 29,75% менша).
З огляду на вище викладене, сторонами документально не підтверджено та не обґрунтовано наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладення договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 до моменту укладення додаткової угоди №1 від 02.04.2021, що свідчить про невідповідність такої додаткової угоди положенням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
З аналізу спірних додаткових угод слідує, що вже за додатковою угодою №2 від 26.03.2021 було перевищено максимальний ліміт щодо збільшення ціни на електроенергію, що склало 16,97% у порівнянні з ціною товару, визначеною у договорі (з 1,541666667 грн./кВт*год. до 1,80335 грн./кВт*год.).
При цьому, внаслідок укладення додаткових угод №1 від 02.04.2021, №2 від 26.03.2021, №3/1 від 28.08.2021, №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №6 від 03.09.2021, №7 від 24.09.2021, №8 від 27.10.2021, №9 від 29.10.2021, №10 від 30.11.2021, №11 від 30.11.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, в сукупності відбулося збільшення ціни електричної енергії з 1,541666667 грн./кВт*год. до 3,73320 грн./кВт*год., тобто на 142,15%.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. Зазначена правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18).
З огляду на вище зазначене, оспорювані додаткові угоди щодо зміни ціни до договору на постачання електроенергії, якими збільшено ціну за одиницю товару у порівнянні з базовою ціною, що визначена в договорі №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 з 1,541666667 грн./кВт*год. до 3,78491 грн./кВт*год., тобто на 145,5% укладені з порушенням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, укладаючи оспорювані додаткові угоди до договору, сторони розповсюдили їх дію (змінені ціни товару) на правовідносини, що склалися до їх укладення. Водночас на момент укладення додаткових угод товар, ціни на який було збільшено, вже був частково поставлений споживачу.
Відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Однак, за приписами ч. 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
З приводу наведеного судом враховується позиція Верховного Суду, викладена у постановах від 15.06.2018 у справі №910/14082/17, від 12.10.2018 у справі №910/21671/17, згідно з якою ч. 3 ст. 631 ЦК України не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або договору, які змінюють врегульовані та вже виконані договірні відносини.
Також у постанові від 24.01.2024 у справі №922/232/22 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України.
Отже, враховуючи те, що станом на момент укладення оспорюваних додаткових угод до договору, електрична енергія за період з березня 2021 по січень 2022 року, на який поширено дію додаткових угод, уже була частково поставлена, що підтверджується підписаним сторонами актами приймання-передачі, суд доходить висновку про невідповідність умов вказаних додаткових угод щодо поширення їх дії на виконані договірні відносини положенням ч. 3 ст. 631, ч. 3 ст. 632 ЦК України.
Крім того, зі змісту додаткових угод слідує, що внаслідок укладення додаткових угод №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №6 від 03.09.2021, №11 від 30.11.2021, ціна, що була визначена у попередніх додаткових угодах (№3/1 від 28.08.2021, №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №10 від 30.11.2021 відповідно) діяла лише 1 день і сторони знову підняли її чим, окрім іншого, порушили п. 5.6.1 Договору щодо зміни ціни не частіше, ніж один раз на місяць.
Також як слідує з матеріалів справи, додаткові угоди №10 та №11, якими підвищено ціну на товар, укладені в один день - 30.11.2021.
З огляду на вище викладене, враховуючи, що на момент укладення додаткової угоди №1 від 02.04.2021 не було підтверджено коливання ціни на товар належними та допустимими доказами, а внаслідок укладення додаткових угод №2 від 26.03.2021, №3/1 від 28.08.2021, №4 від 30.08.2021, №5 від 01.09.2021, №6 від 03.09.2021, №7 від 24.09.2021, №8 від 27.10.2021, №9 від 29.10.2021, №10 від 30.11.2021, №11 від 30.11.2021, №15 від 07.02.2022 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 підвищено ціну на товар понад 10% у порівнянні з ціною, що була встановлена при укладенні договору, та дію оспорених додаткових угод поширено на уже виконані зобов'язання з поставки товару, суд доходить висновку, що оспорені додаткові угоди укладено всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", ч. 3 ст. 632 ЦК України, з огляду на що зазначені угоди підлягають визнанню недійсними відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Таким чином, позовні вимоги про визнання недійсними оспорюваних додаткових угод підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення грошових коштів.
Прокурор у позові просить стягнути з ТОВ «Вольт Постач» на користь Хмельницької міської ради кошти в сумі 1344551,20 грн., перерахованих за товар, який не отримано відповідно до умов договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється в договорі купівлі-продажу в відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Недійсність оспорюваних додаткових угод означає, що зобов'язання сторін регулюються первинним договором на постачання електроенергії №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, за яким ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу становить 1,541666667 грн./кВт*год. (з урахуванням тарифу на передачу без ПДВ 0,29393 грн./кВт*год).
При цьому, судом враховується, що постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 ПрАТ НЕК «Укренерго» встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 345,64 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість). Дана постанова набрала чинності 01.01.2022. Зазначена постанова НКРЕКП була врахована сторонами під час укладення додаткової угоди №15 від 07.02.2022.
Таким чином, з 01.01.2022, з урахуванням постанови НКРЕКП від 01.12.2021 №2454, ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу становить 1,593376667 грн./кВт*год. (з урахуванням тарифу на передачу без ПДВ 0,34564 грн./кВт*год.)
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору ТОВ «Вольт Постач» було поставлено КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради 999198 кВт/год електричної енергії (850647 кВт/год у 2021 році та 148551 кВт/год у 2022 році), за яку замовник перерахував постачальнику 3202262,12 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі та платіжними дорученнями.
Таким чином за електроенергію поставлену у 2021 році КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради мало сплатити ТОВ «Вольт Постач» 1573696,96 грн. (850647 х 1,541666667 + 20% ПДВ) та у 2022 році - 284037,24 грн. (148551 х 1,593376667 + 20% ПДВ).
Отже, за весь період дії договору оплата за поставлену електроенергію за договором №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021 мала бути здійснена у розмірі 1857734,20 грн. (1573696,96 + 284037,24).
Таким чином, ТОВ «Вольт Постач» безпідставно одержало кошти в сумі 1344527,92 грн. (3202262,12 грн. - 1857734,20 грн.), підстава їх набуття відпала, а тому товариство зобов'язане повернути їх, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
Аналогічний підхід до підстав повернення спірної суми коштів висловлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.
Комунальні підприємства (установи) створені органом місцевого самоврядування на основі комунального майна та здійснюють свою діяльність від імені територіальної громади, а тому всі прибутки, які отримано комунальними підприємствами від своєї діяльності є також власністю територіальної громади, тобто є бюджетними коштами (комунальним майном). Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 14.03.2018 у справі №815/1216/16.
Враховуючи, що використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб - мешканців територіальної громади, завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування комунальним закладом незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 09.08.2023 у справі №924/1282/21.
З огляду на вище зазначене, грошові кошти в розмірі в сумі 1344527,92 грн. підлягають стягненню з ТОВ «Вольт Постач» на користь Хмельницької міської ради.
Оскільки прокурором заявлено до стягнення 1344551,20 грн., перерахованих за товар, який не отримано відповідно до умов договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, у стягненні 23,28 грн. (1344551,20 - 1344527,92) необхідно відмовити.
Розподіл судових витрат між сторонами.
З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (з вимог про визнання недійсними додаткових угод - на обох відповідачів в рівних частинах, з вимоги про стягнення грошових коштів - на ТОВ «Вольт Постач»).
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 02.04.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 26.03.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №3/1 від 28.08.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 30.08.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 01.09.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 03.09.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 24.09.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №8 від 27.10.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №9 від 29.10.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №10 від 30.11.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №11 від 30.11.2021 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Визнати недійсною додаткову угоду №15 від 07.02.2022 до договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021, укладену між Комунальним підприємством «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 02774384) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код ЄДРПОУ 42056129).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (84100, Донецька область, краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Батюка, 50, код ЄДРПОУ 42056129) на користь Хмельницької міської ради (29005, м.Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, код ЄДРПОУ 33332218) кошти в сумі 1344527,92 грн. (один мільйон триста сорок чотири тисячі п'ятсот двадцять сім гривень 92 коп.), перераховані за товар, який не отримано відповідно до умов договору №090221КПХМЛ/84-Т від 08.02.2021.
Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (84100, Донецька область, краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Батюка, 50, код ЄДРПОУ 42056129) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 38335,91 грн. (тридцять вісім тисяч триста тридцять п'ять гривень 91 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Стягнути з Комунального підприємства «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради (29001, м. Хмельницькаий, провул. Проскурівський, 1, код ЄДРПОУ 02774384) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 18168,00 грн. (вісімнадцять тисяч сто шістдесят вісім гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 06.03.2025.
Суддя О.Є. Танасюк