Рішення від 25.02.2025 по справі 910/4548/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.02.2025Справа № 910/4548/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участі секретаря судового засідання Петькун Д.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Громадської організації "МАПА РЕНОВАЦІЇ" (вул. Григорія Кочура, буд.19 корп.6, м. Київ, 03110, код ЄДРПОУ 43479673)

до Київської міської ради (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 22883141)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Арікс" (01054, м. Київ, вул.О.Гончара, буд. 71, код ЄДРПОУ 3290452).

про визнання незаконним та скасування рішення

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Громадська організація "МАПА РЕНОВАЦІЇ" (далі - позивач) звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 08.02.2024 № 7793/7834 "Про передачу ТОВ "Арікс" земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу по вул.О.Гончара, 71 у Шевченківському районі міста Києва.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що будинок Осипа Родіна (вул.Олеся Гончара,71) внесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення за фактом знаходження на ній споруди, яка є пам'яткою архітектури. Таким чином, ця земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення. Київська міська рада не мала права передавати спірну земельну ділянку, в оренду для цілей не пов'язаних з її історико-культурним призначенням.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.04.2024 року прийнято позовну заяву розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи № 910/4548/24 здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.05.2024 року.

Через відділ діловодства суду 09.05.2024 відповідачем подано відзив на позовну заяву мотивований тим, що у позивача відсутнє порушене право, рішення Київської міської ради від 08.02.2024 № 7793/7834 жодним чином не порушує права та інтереси позивача у справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.05.2024 відкладено розгляд справи на 19.06.2024.

В системі «Електронний суд» 18.06.2024 позивачем подано відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.06.2024 відкладено розгляд справи на 17.07.2024.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.06.2024 повернуто заяву про забезпечення позову заявнику.

05.07.2024 в системі "Електронний суд" позивачем була сформована заява про забезпечення позову.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.07.2024 відмовлено в задоволенні заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову.

Ухвалою суду від 17.07.2024, закрито підготовче провадження та призначено справу по суті на 11.09.2024.

02.08.2024 від Північного апеляційного господарського суду надійшла ухвала суду від 30.07.2024, якою було витребувано матеріали справи №910/4548/24, у зв'язку з надходженням апеляційної скарги Громадської організації "МАПА РЕНОВАЦІЇ" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.07.2024 у справі №910/4548/24.

Ухвалою суду від 02.09.2024 зупинено провадження у справі №910/4548/24 до повернення матеріалів даної справи до Господарського суду міста Києва.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.12.2024 ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.07.2024 про забезпечення позову скасовано.

Ухвалою суду від 16.01.2025 поновлено провадження по справі, судове засідання призначено на 04.02.2025.

Через відділ діловодства суду 03.02.2025 третя особа - ТОВ «Арікс», подала клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 04.02.2025 відкладено розгляд справи на 25.02.2025.

В системі «Електронний суд» 19.02.2025 ТОВ «Арікс» подало клопотання про закриття провадження у справі, пояснення та заперечення у справі.

В системі «Електронний суд» 21.02.2025 позивачем подано заперечення на додаткові пояснення.

В системі «Електронний суд» 25.02.2025 позивачем подано заперечення проти клопотання про закриття провадження по справі.

В судовому засіданні 25.02.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог. Суд протокольною ухвалою від 25.02.2025 залишив клопотання про закриття провадження по справі без розгляду на підставі ст.207 ГПК України.

У судовому засіданні 25.02.2025 було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Матеріалами справи встановлено, ТОВ «Арікс» (далі - ТОВ «Арікс», третя особа) є власником будинку за адресою вул. Гончара, 71 на підставі Договору №79/13 купівлі-продажу нежитлових приміщень від 30.12.2013, укладеним між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та ТОВ «АРІКС», Договорів купівлі-продажу між ТОВ «СВН МЕНЕДЖМЕНТ» та ТОВ «АРІКС» від 04.03.2015.

У червні 2014 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ «Арікс» Містобудівні умови та обмеження (МУО) на коригування проєкту реконструкції незавершеного будівництва адміністративно-готельного комплексу на вул. Олеся Гончара, 69 (перша черга будівництва) та будівництво ще одного об'єкта - багатофункціонального комплексу з вбудованим паркінгом (друга черга) будівництва.

01.07.2020 зареєстровано проєкт рішення про передачу ТОВ «АРІКС» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу на вул. Олеся Гончара, 71 у Шевченківському районі міста Києва.

22.09.2020 Наказом №46 Департамент охорони культурної спадщини м. Києва надав статус об'єкта культурної спадщини "Будинку Осипа Родіна", що розташований за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022 та постанови Верховного Суду від 08.05.2023 по справі №640/28045/20.

Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) занесло об'єкт культурної спадщини «Будинок житловий Осипа Родіна», що розташований за адресою вул. Гончара, буд. 71, м. Київ, охоронний номер 3030-Кв («Будинок Осипа Родіна»), до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, надавши йому статусу пам'ятки місцевого значення. Це підтверджує наказ МКІП від 29.07.2021 № 588 «Про занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України».

Рішенням від 08.02.2024 Київська міська рада (надалі - відповідач) вирішила передати ТОВ «Арікс» за умови виконання пункту 2 цього рішення, в оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,0511 га з кадастровим номером 8000000000:88:196:0004 для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу, для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності пов'язаної з отриманням прибутку) по вул. Олеся Гончара, 71 у Шевченківському районі міста Києва, із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що будинок Осипа Родіна (вул.Олеся Гончара,71) внесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення за фактом знаходження на ній споруди, яка є пам'яткою архітектури. Таким чином, ця земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення. Київська міська рада не мала права передавати спірну земельну ділянку, в оренду для цілей не пов'язаних з її історико-культурним призначенням. На думку позивача рішення Київської міської ради від 08.02.2024 № 7793/7834 «Про передачу ТОВ "Арікс" земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу по вул.О.Гончара, 71 у Шевченківському районі міста Києва», є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечує та вказує, що у позивача відсутнє порушене право, рішення Київської міської ради від 08.02.2024 № 7793/7834 жодним чином не порушує права та інтереси позивача у справі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Арікс" також проти задоволення позовних вимог заперечує та вказує, що він є добросовісним набувачем права власності на будинок за адресою: вул. Олеся Гончара, 71, м.Київ. У позивача відсутнє порушене право та відсутній суспільний інтерес. ТОВ "Арікс" не здійснив неправомірних дій щодо земельної ділянки та подав всі необхівдні документи для отримання права користування земельною ділянкою та не може відповідати за дії органу, уповноваженого на передачу в оренду спірної земельної ділянки.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

За змістом ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю та мирно володіти своїм майном; право приватної власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Статтею 319 Цивільного кодексу України визначено, що власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Стаття 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачає що землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Відповідно до ст. 53 ЗК України, до земель історико-культурного призначення належать земельні ділянки, призначені для збереження та обслуговування пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, охоронюваних археологічних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб.

Отже, умовою належності земельної ділянки до цієї категорії земель є розташування на ній об'єктів, визначених статями 53 ЗК України, статтею 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Матеріалами справи встановлено, Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) занесло об'єкт культурної спадщини «Будинок житловий Осипа Родіна», що розташований за адресою вул. Гончара, буд. 71, м. Київ, охоронний номер 3030-Кв («Будинок Осипа Родіна»), до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, надавши йому статусу пам'ятки місцевого значення. Це підтверджує наказ МКІП від 29.07.2021 № 588 «Про занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України».

При цьому, своїм правом на внесення змін до Рішення № 7793/7834 від 08.02.2024 про віднесення будівлі, що належить ТОВ «Арікс», до об'єктів культурної спадщини, відповідач не скористався.

Неприйняття міською радою рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки та приведення його у відповідність до дійсного призначення не впливає на правовий режим цієї земельної ділянки як такої, що належить до земель історико-культурного призначення, оскільки за законом такий правовий режим пов'язаний з фактом знаходження на ній споруди (будівлі), яка є пам'яткою архітектури чи іншим об'єктом культурної спадщини, а не рішенням органу місцевого самоврядування. Аналогічний висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі №813/4701/16, від 19 березня 2021 року у справі № 813/716/16, від 22 жовтня 2021 року у справі №160/7922/20, від 6 грудня 2023 року у справі № 380/4498/20.

Оскільки Будинок Осипа Родіна є пам'яткою культурної спадщини в розумінні норм Закону України «Про охорону культурної спадщини», землі, на яких розташований такий об'єкт, за законом належать до земель історико-культурного призначення незалежно від того, чи цільове призначення цих земель було приведене у відповідність рішеннями органів місцевого самоврядування, у тому числі при формуванні містобудівної документації.

Отже, відповідач надав в оренду земельну ділянку територіальної громади міста з порушенням вимог земельного та містобудівного законодавства, а саме без врахування цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до ст.96 Земельного кодексу України, на землях історико-культурного призначення забороняється діяльність, яка суперечить їх цільовому призначенню.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Під час розгляду заяв і доданих до них документів про надання містобудівних умов та обмежень на такі земельні ділянки орган, який за законом уповноважений їх видавати, зобов'язаний перевірити відповідність наміру забудови такому цільовому призначенню з урахуванням установленого законом режиму використання цих земель, у тому числі визначеному законом виду їх використання» (правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 6 грудня 2023 року у справі № 380/4498/20).

Як зазначено в пояснювальній записці, за функціональним призначенням вказана ділянка відноситься до території середньо- та малоповерхової житлової забудови. До затвердженого проєкту рішення, вищезгаданий БФК - це нежитлова будівля площею 494,1 кв.м.

При цьому, передаючи земельну ділянку в оренду Київська міська рада не взяла до уваги інформацію, що спірна земля належить до земель історико-культурного призначення.

Крім того, всупереч ст.32 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» в матеріалах справи відсутній охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Заперечення відповідача не приймаються судом та спростовуються наступним.

Суд зауважує, що саме позивач ініціював присвоєння Будинку статусу пам'ятки архітектури місцевого значення, що підтверджується рішеннями у справі № 640/28045/20. 22.09.2020 Департамент видав наказ № 46, яким надав Будинку статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Надалі на підставі підготовлених за ініціативи та участі позивача документів Міністерство культури і інформаційної політики України, надало Будинку статус пам'ятки архітектури місцевого значення.

Україна як сторона Рамкової конвенції Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства зобов'язалась заохочувати кожного брати участь у процесі виявлення, вивчення, тлумачення, захисту, збереження та представлення культурної спадщини та враховувати значення, яке кожна громада надає культурній спадщині, з якою вона себе ототожнює (стаття 12 Конвенції).

Відповідно інтерес позивача ґрунтується на праві мешканців міста Києва та членів ГО «Мапа реновації», яких позивач уповноважений представляти на підставі Статуту, а також на праві та законному інтересі самої ГО "Мапа Реновації" як ініціатора та співавтора облікової документації на доступ до культурної спадщини та її подальший захист (стаття 15) Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, стаття 1 Рамкової конвенції Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства, стаття 6 Закону України «Про культуру».

Основною метою Громадської організації «Мапа Реновації» є захист прав і свобод мешканців Києва, у тому числі членів організації, задоволення їх спільних інтересів, зокрема у сфері культурної спадщини (пункт 2.1 Статуту).

Для реалізації своєї мети організація здійснює, зокрема (пункт 2.2 Статуту), виявлення, наукове вивчення пам'яток історії, архітектури, містобудування, садово-паркового, ландшафтного та монументального мистецтва, сприяння державним органам та органам місцевого самоврядування в їх охороні, збереженні та використанні; ініціювання розгляду питань занесення об'єктів культурної спадщини до Реєстру об'єктів культурної спадщини, внесення змін до відомостей Реєстру об'єктів культурної спадщини.

Для здійснення своєї мети (цілей) організація має право звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами відповідно до стаття 21 Закону України «Про громадські об'єднання».

Під охоронюваним законом інтересом треба розуміти прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони для задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності та іншим загально-правовим засадам (Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004).

З огляду на викладені вище обставини, охоронюваним законом інтересом організації у межах даної справи є прагнення зберегти охоронний статус будинку, який був наданий у межах процедури та відповідний статус цільового призначення земельної ділянки, на якій розташований Будинок Осипа Родіна та який є одним з елементів законодавчого механізму держави у сфері захисту культурної спадщини об'єктів, визнаних пам'ятками та внесених до Державного реєстру нерухомих пам'яток.

Крім того, посилання ТОВ «Арікс» на постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.03.2018 №536/233/16-ц, від 03.10.2018 №820/4149/17, від 11.09.2019 у справі 280/191/19, від 04.03.2020 у справі 280/174/19 та у справі 296/37870/19, не приймаються судом до уваги, оскільки, не стосуються подібних правовідносин.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржуване у даній справі рішення № 7793/7834 від 08.02.2024 є незаконним та підлягає скасуванню.

При цьому, суд зазначає, що іншим доводам сторін оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 86, 129, 236-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради від 08.02.2024 № 7793/7834 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Арікс» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу по вул. Олеся Гончара, 71 у Шевченківському районі міста Києва».

3. Стягнути з Київської міської ради (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Громадської організації "МАПА РЕНОВАЦІЇ" (вул. Григорія Кочура, буд.19 корп.6, м. Київ, 03110, код ЄДРПОУ 43479673) 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 06.03.2025.

Суддя Наталія ЯГІЧЕВА