Справа № 163/2642/24 Провадження №33/802/164/25 Головуючий у 1 інстанції:Павлусь О. С.
Доповідач: Клок О. М.
05 березня 2025 року місто Луцьк
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Волинського апеляційного суду Клок О. М., з участю секретаря судового засідання Таровської А.А., представника Волинської митниці Федчишина Р.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу представника Волинської митниці Федчишина Р.А. на постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 23 січня 2025 року стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ПП «ЮАКАРГО» (код ЄДРПОУ 44479171), РНОКПП НОМЕР_1 ,
Вказаною постановою судді закрито провадження у справі за протоколом про порушення митних правил № 0395/20500/24 складеним стосовно ОСОБА_2 за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. Провадження у справі закрито у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Відповідно до вказаного вище протоколу про порушення митних правил, ОСОБА_1 будучи директором ПП «ЮАКАРГО», вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів при таких обставинах.
26.06.2024 року в адресу Державної митної служби України з Палати податкової адміністрації у Кельцах Республіки Польща листом від 26.06.2024 №2601-ІОА.4331.61.2024 надійшла інформація про результати перевірки 9 сертифікатів з перевезення товару EUR.1.
У відповіді Палати податкової адміністрації у Кельцах Республіки Польща зазначено, що сертифікат з перевезення товару EUR.1 №PL/MF/AТ 0059561 від 23.10.2023 є автентичним і підтверджений митницею, а сертифікати з перевезення товару EUR.1 №PL/MF/AS 1503783 від 15.11.2023, №PL/MF/AS 1507504 від 23.11.2023, №PL/MF/AS 1507519 від 24.11.2023, №PL/MF/AS 1507645 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507636 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507648 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507675 від 14.12.2023, №PL/MF/AS 1507756 від 18.12.2023 не видавалися та не засвідчувалися уповноваженою митною адміністрацією Польщі.
Згідно з доповідною запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Волинської митниці від №15-04/15-03/7679 від 25.07.2024, товари зазначені у вищевказаних 8 сертифікатах з перевезення товару EUR.1 не мають преференційного походження, тому доплаті ПП «ЮАКАРГО» підлягають митні платежі в загальній сумі 722262, 15 гривень, з яких: мито - 601885,13 гривень; ПДВ - 120377,02 гривень.
За таких обставин та з огляду на положення ч. 2 ст. 459, пп. 7, 43 ч. 4 МК України дії ОСОБА_1 , як керівника ПП «ЮАКАРГО», митним органом кваліфіковані за ст. 485 МК України як такі, що спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 722262,15 гривень шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №PL/MF/AS 1503783 від 15.11.2023, №PL/MF/AS 1507504 від 23.11.2023, №PL/MF/AS 1507519 від 24.11.2023, №PL/MF/AS 1507645 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507636 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507648 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507675 від 14.12.2023, №PL/MF/AS 1507756 від 18.12.2023, які не є автентичними, містять неправдиві відомості щодо країни походження товару та стали підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, заявленого в митних деклараціях типу ІМ40ДЕ.
Не погодившись із таким судовим рішенням представник Волинської митниці Держмитслужби подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність оскарженої постанови просить скасувати та прийняти нову, якою визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення в межах санкції цієї статті.
На переконання апелянта суд необґрунтовано визнав, що відповідь Палати податкової адміністрації у м. Кельце Республіки Польща є недостатнім доказом на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. Звертає увагу, що дотримання вимог законодавства України з питань достовірності та повноти нарахування і сплати митних платежів здійснюється шляхом документальної перевірки. Таким чином, актом документальної перевірки ПП «ЮАКАРГО» від 09.12.2024 правильно встановлено порушення вимог Доповнення 1 до Регіональної конвенції в частині відсутності підтвердження статусу преференційного походження товарів та належним чином доводиться факт ухилення від сплати платежів у повному обсязі, визначена сума недоборів в сумі 722 262,15 гривень.
Перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення першої інстанції в межах доводів поданої апеляційної скарги та матеріали справи, заслухавши представника митниці, який скаргу підтримав з підстав викладених у ній та просив задовольнити, апеляційний суд приходить наступного висновку.
Факт переміщення через митний кордон «транспортних засобів …», відправником яких є компанія «VERTEX SALE Kft» (Угорщина), отримувачем - ПП «ЮАКАРГО» (м.Луцьк), підтверджується митними деклараціями типу ІМ40ДЕ №23UA205140096948U0, №23UA205140100218U9, №23UA205140100568U3, №23UA205140105146U5, №23UA205140105734U6, №23UA205140105797U0, №23UA205140107744U8, №23UA205140106427U0 та товаросупровідними документами у складі рахунків-фактур № 016 від 15.11.2023, №082 від 23.11.2023, №095 від 24.11.2023, №007 від 13.12.2023, №004 від 13.12.2023, №012 від 13.12.2023, №017 від 14.12.2023, №047 від 18.12.2023 та сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №PL/MF/AS 1503783 від 15.11.2023, №PL/MF/AS 1507504 від 23.11.2023, №PL/MF/AS 1507519 від 24.11.2023, №PL/MF/AS 1507645 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507636 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507648 від 13.12.2023, №PL/MF/AS 1507675 від 14.12.2023, №PL/MF/AS 1507756 від 18.12.2023, та не заперечується в апеляційній скарзі.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.
ОСОБА_1 за змістом протоколу про порушення митних правил № 0395/20500/24 ставиться у вину вчинення дії, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів шляхом подання митному органу 8 сертифікатів з перевезення товару EUR.1, які не є автентичними, містять неправдиві відомості щодо країни походження товару та стали підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, заявленого в митних деклараціях типу ІМ40ДЕ.
Підставою для його складання стала надана Податковою адміністрацією у м.Кельце Республіки Польща інформація від 26.06.2024 № 2601-IOA.4331.61.2024.
Однак, з огляду на зміст зазначеної інформації, в якій йдеться лише про те, що за результатами проведеної перевірки 8 сертифікатів з перевезення товару EUR.1 не були підтверджені Митним Офісом у м.Кельце, що не дає підстав для висновків про, які вказується у протоколі про порушення митних правил, оскільки вона не містить даних, що ці сертифікати не є автентичними, містять неправдиві відомості щодо країни походження товару.
Кім того, матеріали справи не містять доказів витребування зазначених оригіналів сертифікатів та їх скерування на адресу уповноваженого органу Республіки Польща.
Отже, у матеріалах справи відсутні достатні та достовірні докази для того, щоб вважати сертифікати з перевезення товару не автентичними та такими, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товару.
Інших доказів на спростування вищезазначених обставин, матеріали справи не містять.
Оскільки відсутні належні і допустимі доказами в підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, апеляційний суд погоджується із висновком суду про закриття провадження у справі стосовно нього на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.294 КУпАП,
Апеляційну скаргу представника Волинської митниці Держмитслужби Федчишина Р.А. залишити без задоволення, а постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 23 січня 2025 року, якою закрито провадження у справі за протоколом про порушення митних правил № 0395/20500/24 стосовно ОСОБА_1 , - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Волинського
апеляційного суду О. М. Клок