Справа № 761/7128/25
Провадження № 1-кс/761/5339/2025
21.02.2025 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в якому вказано, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000716 від 14.07.2023 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що: окремі громадяни України у період з березня 2022 року по теперішній час, добровільно зайняли посади в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній на тимчасово окупованій території Херсонської області, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно господарських функцій, а також здійснюють інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради.
Досудовим розслідування встановлено, що 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації та підконтрольні їм учасники незаконних збройних формувань шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснили окупацію частини території України, в тому числі і Херсонської області.
Так, з метою встановлення контролю на тимчасово окупованої території Херсонської області, представниками рф проводилась робота по пошуку лояльна налаштованих осіб з числа місцевих мешканців та посадових осіб державних підприємств установ та організацій, для призначення на посади у незаконно створених окупаційних органах влади, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.
До вказаної протиправної діяльності причетні:
1)Громадянка України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , обіймаючи посаду директора « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснювала інформаційну діяльність у співпраці з державою агресором та її окупаційною адміністрацією, шляхом надання засобам масової інформації рф інтерв'ю у яких звинувачувала Українську владу у викривленні історичних фактів щодо Українсько - Російських відносин, та участі України у Великій Вітчизняній війні, тощо. Згідно матеріалів провадження у період лютого - липня 2022 року використовувала абонентський номер мобільного зв'язку НОМЕР_1 ;
2)Громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порушення установленого законом порядку погодилась на пропозицію представників ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме представників ІНФОРМАЦІЯ_2 та була призначена директором Государственного бюджетного учреждения культуры « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Діючи умисно, підтримуючу воєнну агресію рф на території України, взяла активну участь у заходах зі здійснення інформаційної діяльності, які висвітлювалися засобами масової інформації, на підтримку рішення держави-агресор та її окупаційної адміністрації. Згідно з відповіді УСБУ в Херсонський області від 05.12.2023 № 57 у період лютого - листопад 2022 року використовувала абонентський номер мобільного зв'язку НОМЕР_2 та НОМЕР_3 ;
3)Громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , в порушення установленого законом порядку обіймаючи посаду директора « ІНФОРМАЦІЯ_9 », достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення міста Херсона збройними формуваннями рф, починаючи з 01 березня 2022 року, діючи умисно, підтримуючу воєнну агресію рф на території України, брала активну участь у заходах зі здійснення інформаційної діяльності, які висвітлювалися засобами масової інформації, на підтримку рішення держави-агресор та її окупаційної адміністрації;
4)Громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , діючи умисно, добровільно зайняв посаду «виконуючого обов'язки першого заступника міністра культури Херсонської області» в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій. У подальшому отримавши незаконно набуті владні повноваження, діючи умисно, виконуючи покладені на нього організаційно-розпорядчі функції як представник органу влади, безпосередньо здійснював загальне управління незаконним органом влади та установ, що входять до сфери діяльності управління, представляв інтереси окупаційної адміністрації Херсонської області у взаємовідносинах з органами влади та управління адміністративно-територіальних суб'єктів РФ. Приймав участь у масових заходах які проводились окупаційною владою, інформація про які поширювалась у засобах масової інформації і була доступна для сприйняття необмеженого кола осіб. У період лютого - листопад 2022 року використовував абонентський номер мобільного зв'язку НОМЕР_4 ;
5)Громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , добровільно зайняв посаду міністра культури Херсонської області в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в період з 26.04.2022 по цей час здійснює загальну організацію роботи та управління незаконним органом влади та його структурними підрозділами, призначення та звільнення з посад в установах, що входять до сфери діяльності управління, організовує і контролює проведення масових пропагандистських культурно-масових заходів, спрямованих на покращення іміджу окупаційної влади держави-агресора, розробку та видання незаконних нормативно-правових актів, обов'язкових для виконання на тимчасово окупованій території Херсонської області, представляє інтереси окупаційної адміністрації Херсонської області у взаємовідносинах з органами влади та управління адміністративно-територіальних суб'єктів РФ. У період лютого - листопад 2022 року використовував абонентський номер мобільного зв'язку НОМЕР_5 ;
6)Громадянин України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , обійняв посаду керівника відділу культури «окупаційної адміністрації Генічеського району Херсонської області», займається організацією та проведенням заходів масового характеру зі здійснення інформаційної діяльності на підтримку держави-агресората її окупаційної адміністрації, які висвітлювалися засобами масової інформації. Згідно з інформацією прокуратури Херсонської області від 06.09.2024 № 201262-24 у період 2022 - 2023 роки використовував абонентський номер мобільного зв'язку НОМЕР_6 ; НОМЕР_7 та НОМЕР_8 ;
7)Громадянка України ОСОБА_10 , обіймала посаду головного зберігача Государственного бюджетного учреждения культуры « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Згідно сайту « ІНФОРМАЦІЯ_13 » з лютого 2022 року використовує номер мобільного звязку НОМЕР_9 .
На даний час з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, встановлення всіх обставин, що підлягають доказуванню, у кримінальному провадженні, у тому числі встановлення всіх причетних до вчинення даного кримінального правопорушення та отримання доказів цього, виникла необхідність у тимчасовому доступі до інформації, яка знаходиться в операторів мобільного зв'язку та становить охоронювану законом таємницю, про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг стосовно абонентських номерів мобільного зв'язку, починаючи з 24.02.2022 по даний час, якими користуються (користувалися) ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ..
При цьому, документи до яких необхідно отримати тимчасовий доступ та які містять охоронювану законом таємницю, перебувають у оператора мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ).
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 22023000000000716 від 14.07.2023 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому в особливо важливих справах 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майору юстиції ОСОБА_3 , а також слідчим слідчої групи ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме інформацію про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, стосовно абонентських номерів НОМЕР_1 ; НОМЕР_2 ; НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_6 ; НОМЕР_7 ; НОМЕР_10 ; НОМЕР_5 ; НОМЕР_9 за період 24.02.2022 по даний час, а саме: розгорнуті відомості щодо власників даних телефонних номерів (у випадку, якщо абонент є контрактним); дату, час і тривалість вхідних та вихідних телефонних з'єднань (з урахуванням нульових дзвінків), з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання; дату, час та зміст вхідних та вихідних SMS-повідомлень; дані про використання IMEI терміналів і IP-адресів, GPRS-трафіку; інформацію про всі типи з'єднань зазначеного кінцевого обладнання телекомунікацій (вхідні та вихідні з'єднання, в тому числі з'єднання з мережею Інтернет), із зазначенням дати, часу, місця, тривалості таких з'єднань, маршрутів передавання даних; усі електронні коди, що використовувалися вказаними номерами Інтернет з'єднань (GPRS, EDGE, 3G, HDSPA, CDMA, WCDMA, HSDPA, LTE, TD-LTE, HSPA+, WIMax); інформацію щодо кінцевого обладнання телекомунікацій, з якими з'єднувалося кінцеве обладнання телекомунікацій, що перебувало у зоні дії базових станцій, які обслуговували номери телефонів, інші наявні данні, які перебувають у оператора мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх копій (в документальному або електронному вигляді).
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
21 лютого 2025 року