Постанова від 06.03.2025 по справі 548/279/25

Справа № 548/279/25

П О С Т А Н О В А Провадження №3/548/93/25

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. Хорол

Суддя Хорольського районного суду Полтавської області Коновод О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від ГУ ДПС у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, працюючу продавцем в кафе , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ФОП ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_2 ,

ст. 155-1 ч.1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

З ГУ ДПС у Полтавській області направлено до Хорольського районного суду Полтавської області для розгляду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.02.2025 року, судову справу №548/279/25, провадження №3/548/93/25, було розподілено головуючому судді Коновод О.В. та передано канцелярією суду 04.02.2025 року.

Відповідно довимог ст.256 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення (далі КУпАП), в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

При цьому у ст. 276 КУпАП не передбачено альтернативної підсудності для справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст.155-1 КУпАП.

Відповідно до положень ст. ст. 7, 246 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними встаттях 218 - 221цього Кодексу,протоколи проправопорушення маютьправо складати: уповноважені на те посадові особи, зокрема, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальних органів (статті 51-2, 155-1,частини першаі третястатті 161-1, статті 162-1,163-1-163-4,163-12,163-15,частини друга і третя статті 163-17, статті 164,164-5,164-16,166-16,166-17,177-2).

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КУпАП, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 155-1 КУпАП.

Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно зі ст. 257 КУпАП, надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, про що вказано у Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП» від 11.06.2004 року за №11.

Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності. Згідно ч.3 ст.19 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).

Вищенаведене вказує на відсутність будь-яких законних та фактичних підстав для розгляду вказаної справи суддею Хорольського районного суду Полтавської області у зв'язку з її непідсудністю даному суду, виходячи із місця вчинення правопорушення.

Зазначені вище обставини вказують на те, що, виходячи із місця проживання особи, відносно якої складено протокол, вказана справа відноситься до територіальної юрисдикції Лубенського міськрайонного суду Полтавської обалсті, а тому не може бути розглянута Хорольським районним судом Полтавської області.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Статтею 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі - Конвенція), встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Ратифікуючи Конвенцію, Україна взяла на себе обов'язки гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.

Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 Конвенції, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.

Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, в тому числі і права на захист та на безпосередню участь в судовому розгляді справи про її притягнення до адміністративної відповідальності, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП необхідно направити за підсудністю до суду за місцем проживання порушника та місцем вчинення адміністративного правопорушення, тобто до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області ( вул. Монастирська, 17 м. Лубни Полтавської обалсті, 37500) .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 276, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення направити за підсудністю до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області ( вул. Монастирська, 17 м. Лубни Полтавської обалсті, 37500) .

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя: Коновод О. В.