Справа 362/319/25
Провадження 3/362/813/25
06.03.2025 року м. Васильків
Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Рубан Т.П., розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону № 1 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області (далі - орган поліції), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Васильківського міськрайонного суду Київської області надійшов на розгляд протокол серії ЕПР1 № 210142 від 01.01.2025 про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП, складений поліцейським 1 взводу 2 роти батальйону № 1 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Синчуком Павлом Вячеславовичем, разом з іншими матеріалами справи.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що дану справу необхідно повернути до органу поліції для доопрацювання з наступних підстав.
Диспозиція частини першої статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння).
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння регулюється статтею 266 КУпАП.
Частиною другою статті 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено інформацію про технічний засіб відеозапису, який застосовувався для фіксування правопорушення та оформлення відповідних матеріалів: відео з бодікамери Моторола 476256, 475513. До матеріалів справи додано "Диск з нагрудної камери поліцейського 476256, 475513 від 01.01.2025", але при перегляді даного диску встановлено, що будь-які матеріали, зафіксовані на нагрудну камеру поліцейського (відеофайли) не відтворюються.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Враховуючи правову позицію Європейського суду з прав людини у справах "Малофєєва проти Росії" ("Malofeyeva v. Russia", рішення від 30 травня 2013 року) та "Карелін проти Росії" ("Karelin v. Russia", рішення від 20 вересня 2016 року), відповідно до якої суддя не має права взяти на себе функції сторони обвинувачення, змінити обсяг інкримінованого правопорушення, усунути певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно відшукувати докази винуватості особи, що становило б порушення статті 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
За відсутності відеозапису з нагрудної камери поліцейського 476256, 475513 від 01.01.2025 суд не має можливості всебічно, повно і об'єктивно, як того вимагає стаття 245 КУпАП, з'ясувати обставин цієї справи та вирішити питання про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 .
Наявні недоліки суд позбавлений можливості самостійно усунути, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись статтями 245, 251, 255, 266, 278 КУпАП, суддя
Повернути протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 210142 від 01.01.2025, складений стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за частиною першою статті 130 КУпАП, разом з доданими матеріалами до батальйону № 1 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.П. Рубан