Ухвала від 04.03.2025 по справі 361/2057/25

Справа № 361/2057/25

Провадження № 2-о/361/45/25

04.03.2025

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

04 березня 2025 року м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Гізатуліна Н.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення,

УСТАНОВИЛА:

Адвокат Бондаренко А.О. від імені та в інтересах ОСОБА_1 подав до суду зазначену заяву.

Заяву мотивував тим, що ОСОБА_1 є вдовою військовослужбовця Збройних Сил України - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Військово-лікарська комісія Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України у протоколі від 01 лютого 2024 року № 632 засвідчила, що захворювання ОСОБА_2 , яке призвело до його смерті пов'язане із захистом Батьківщини.

ОСОБА_1 з метою призначення одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця звернулася із відповідною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Проте, на її звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що заявниця не надала документів, які підтверджують родинні зв'язки між померлим військовослужбовцем та його батьком, у зв'язку з розбіжностями у написанні їх прізвищ, зокрема у свідоцтві про смерть батька військовослужбовця указано прізвище « ОСОБА_3 ».

Неправильне написання прізвища батька чоловіка перешкоджає ОСОБА_1 у отриманні одноразової грошової допомоги після смерті чоловіка-військовослужбовця.

Враховуючи викладене, просив суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт того, що помер саме батько військовослужбовця ОСОБА_2 на прізвище ОСОБА_4 ОСОБА_5 .

У порядку автоматизованого розподілу справ між суддями заяву передано на розгляд судді Гізатуліній Н.М.

Перевіривши матеріали заяви та долучених до неї документів, суддя встановила наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Проте, звернення до суду не є беззаперечним і повинно відбуватись за правилами визначеними процесуальним законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

З огляду на ч. 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Заява подана в порядку окремого провадження за формою і змістом повинна відповідати вимогам статті 175 ЦПК України.

Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (ч. 4 ст. 294 ЦПК України).

До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.

Суд роз'яснює, що до заінтересованих осіб віднесено: 1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; 2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту.

Саме ці групи заінтересованих осіб залучаються до участі у справах окремого провадження. Права заінтересованих осіб перебувають у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб'єктивних прав у зв'язку із встановлюваним судом фактом.

Як вбачається із висновку Верховного Суду у постанові від 22 квітня 2020 року у справі № 200/14136/17, суди повинні встановлювати, чи є інші, окрім заявника, особи, заінтересовані у вирішенні цієї справи, та перевірити, чи не впливатиме встановлений факт на права та обов'язки цих осіб.

Представник заявниці звертаючись до суду зазначив, що смерть її чоловіка - військовослужбовця пов'язана із захистом Батьківщини. Встановлення факту, що має юридичне значення необхідне їй для отримання одноразової грошової допомоги.

Відтак, суд роз'яснює, що обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) подають у Департамент фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям особи, зазначеної в п. п. 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_5 є уповноваженим державним органом щодо розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та, як спеціально уповноважений суб'єкт, який готує висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги. Крім цього, Міністерство оборони України є органом, який призначає вищевказану одноразову матеріальну допомогу.

У зв'язку з викладеним, заявниці слід вирішити питання про встановлення кола заінтересованих осіб та їх залучення до участі у справі.

У разі залучення всіх належних заінтересованих осіб до участі у справі, заявниці необхідно зазначити дані щодо цих осіб відповідно до вимог п. 2 ч. 3 статті 175 ЦПК України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 статті 175 ЦПК України заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Крім того, на виконання вимог п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заявниці необхідно уточнити вимоги заяви, оскільки зміст заяви про встановлення факту, що має юридичне значення спрямований на встановлення родинних відносин між її померлим чоловіком - військовослужбовцем та його померлим батьком, проте у прохальній частині міститься вимога про встановлення смерті батька її чоловіка.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175, 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, визначається спосіб усунення недоліків, а саме: визначення кола зацікавлених осіб у справі, уточнення вимог заяви.

Заява в новій редакції має бути поданою у відповідній кількості копій до кількості учасників справи.

Дані недоліки мають бути усунені у триденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.

Керуючись ст. ст. 185, 260, 315, 318, 353 ЦПК України,

ПОСТАНОВИЛА:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків заяви протягом трьох днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Н.М. Гізатуліна