Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/1122/25
Провадження № 3/279/468/25
04 березня 2025 року м.Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.02.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.1831 КУпАП .
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 призначений о 11 год. 00 хв. 04.03.2025 року.
Під час вивчення матеріалів, судом, встановлено, що протокол з додатками підлягає направленню на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ч.1 ст. 183-1 КУпАП, несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Згідно зі ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено зокрема, що суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Положеннями 2 ст. 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З матеріалів адміністративного провадження вбачається, що 06 лютого 2025 року старшим державним виконавцем Коростенського відділу державної виконавчої служби у коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Данцовим Р.М. складено протокол № 3 про адміністративне правопорушення, за невиконання виконавчого листа №428/2907/14-ц, виданого 02.10.2014 року Северодонецьким міським судом Луганської області, про стягнення аліментів з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 па користю ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітнього сипа ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів його доходів щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, починаючи з 05.05.2014 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Проте, в матеріалах справи відсутні відомості чи взагалі обізнаний ОСОБА_1 з даним виконавчим провадженням, в тому числі з розрахунками заборгованості зі сплати аліментів, оскільки в матеріалах провадження відсутні докази щодо надсилання та отримання ОСОБА_1 постанови про відкриття виконавчого провадження, попередження про відповідальність за невиконання судового рішення, виклику до державного виконавця щодо складення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, а також відсутні докази належного повідомлення про складення відносно нього адміністративного протоколу за ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Крім того, відсутні достовірні відомості про те, що протокол про адміністративне правопорушення складався у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, чи були роз'яснені державним виконавцем Тюленіну О.В. вимоги ст.63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, оскільки недотримання цих гарантій становитиме порушення права на захист. Доказів отримання протоколу правопорушником суду також не надано.
Крім того, в матеріалах відсутні відомості про адресу місця проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності, чи має особа статус внутрішньо-переміщеної особи, оскільки місцем реєстрації її є тимчасово окупованана територія.
Згідно п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За наведених обставин, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не дотримано вимог ст. 256 КУпАП, тому вказаний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає поверненню до Коростенського відділу державної виконавчої служби у коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) для належного оформлення та усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись ст.ст.183-1, 254-257, 268, 283 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП повернути до Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ