Справа № 161/23838/24
Провадження № 2/161/1106/25
(заочне)
28 лютого 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
за участю секретаря судових засідань - Новак Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради через свого представника звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Свої вимоги обґрунтовували тим, що даними верифікації Мінфіну від 10.08.2023 виявлено невідповідності в особовій справі Відповідача за кодом 428 «Зареєстроване/задеклароване місце проживання особи, яка є отримувачем допомоги, не входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, про що спеціалістами Департаменту складено Акт № 19 від 22.02.2024.
Отже, відповідно до норм чинного законодавства України, Відповідач не мав права на отримання допомоги у період з листопада 2022 року по грудень 2023 року, оскільки задеклароване/зареєстроване місце проживання не входить до Переліку територій на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих, документального підтвердження від органів місцевого самоврядування щодо пошкодження/знищення до Департаменту не надав.
Про необхідність долучити до матеріалів справи довідку про зруйноване/пошкоджене майно ОСОБА_1 повідомляли в телефонному режимі, шляхом надіслання СМС-повідомлення 16.11.2023.
Крім того долучити таку довідку він не міг з причини, оскільки не є власником задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Як з?ясувалось, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо суб?єктів встановлено, що власницею житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 .
Інформацію про те, що житловий об?єкт Відповідача, розташований за адресою: АДРЕСА_1 не відноситься до зруйнованого або непридатного для проживання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, підтвердила Мигіївська сільська рада Первомайського району Миколаївської області у відповіді N? 285-04.02 від 07.02.2024.
06.12.2023 уповноваженою особою Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Волинській області проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 та складено акт № 453 від 06.12.2023, відповідно до якого фактичне місце проживання/перебування Відповідача за сказаною адресою не підтверджено.
Рішенням Департаменту про визначення обсягу надміру виплачених коштів №17 від 23.02.2024 Відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з листопада 2022 року по грудень 2023 року в розмірі 28 000 грн та встановлено строк повернення коштів до 25.05.2024.
Таким чином, позивач просив суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 28 000 грн та 3 028,00 грн сплаченого судового збору.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30.12.2024 року було прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала, щодо постановлення заочного рішення не заперечує. Подала копію рішення Луцької міської ради про перейменування Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради на департамент соціальної політики Луцької міської ради.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про день, час, місце слухання справи повідомлений належним чином.
Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши письмові докази наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступного висновку.
Порядок призначення та виплати вказаної допомоги регулюються Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі Порядок № 332), в редакції на момент звернення та виплати допомоги, з урахуванням гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, визначених Законом України від 20.10.2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон № 1706-VII).
Частинами 1-4 ст. 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у ст. 1 цього Закону.
Згідно з п. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей 3000 грн.; для інших осіб 2000 грн.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Судом встановлено, що 28.11.2022 року ОСОБА_1 було подано до Департаменту заяву про призначення йому допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с. 19-20).
Факт внутрішнього переміщення відповідача підтверджується довідкою № 764-5001679193 від 30.05.2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_3 ; зареєстрованим місцем проживання останнього є АДРЕСА_1 (а.с. 21).
Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10.01.2023 року, ОСОБА_1 призначено 2000 грн. щомісячної допомоги на період з 01.11.2022 року (а.с. 19).
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20.05.2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 року за № 453/37789 (зі змінами), було затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30.04.2022 року. Пізніше цей наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004 (зі змінами) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до вказаного переліку селище Іванівка, Первомайського району, Миколаївської області не включено.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо суб?єктів встановлено, що власницею житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 (а.с.18).
Даними верифікації Мінфіну від 10.08.2023 виявлено невідповідності в особовій справі Відповідача за кодом 428 «Зареєстроване/задеклароване місце проживання особи, яка є отримувачем допомоги, не входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, про що спеціалістами Департаменту складено Акт № 19 від 22.02.2024 (а.с. 12, 16-17).
06.12.2023 уповноваженою особою Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Волинській області проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 та складено акт № 453 від 06.12.2023, відповідно до якого фактичне місце проживання/перебування Відповідача за сказаною адресою не підтверджено (а.с.15 зворот).
Інформацію про те, що житловий об?єкт Відповідача, розташований за адресою: АДРЕСА_1 не відноситься до зруйнованого або непридатного для проживання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, підтвердила Мигіївська сільська рада Первомайського району Миколаївської області у відповіді № 285-04.02 від 07.02.2024 (а.с.13).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 року № 709 внесено зміни до Порядку № 332, зокрема п. п. 22-24 Порядку № 332, відповідно до ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» передбачено здійснення верифікації інформації, наданої уповноваженою особою.
Відповідно до абз. 1-8 п. 22 Порядку № 332, з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зареєстрованих фізичних осіб-підприємців; реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про трудову діяльність; Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть особи; Реєстру пошкодженого та знищеного майна інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.
Відповідно до п. 11 Порядку № 332 передбачено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 29 Порядку N? 332 передбачено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв?язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв?язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
Так, рішенням Департаменту про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 23.02.2024 року, відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів допомоги в загальному розмірі 28000 грн. та строки їх повернення до 25.05.2024 року (а.с. 11).
Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 27.02.2024 року № 11.2-8.6/2050/2024 відправлено відповідачу, проте такі останнім проігноровані (а.с. 10).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, із ОСОБА_1 на користь Департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги в загальному розмірі 28 000 грн.
Відповідно до ч. 1ст 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Керуючись ст. ст. , 7, 8, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, суд -
Позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_5 ) на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963, пр. Волі, 4а, м. Луцьк, 43025) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 28 000 (двадцять вісім тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_5 ) на користь департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963, просп. Волі, 4а, м. Луцьк, 43025) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк