Справа № 156/255/25
Провадження № 3/156/265/25
06 березня 2025 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, військовослужбовця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
01 березня 2025 року о 21 год. 40 хв. у пункті дислокації військової частини НОМЕР_1 був виявлений старший солдат ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мовлення та порушення координації рухів. У подальшому старшого солдата ОСОБА_1 направлено до КНП «Нововолинська ЦМЛ» для проходження освідування на стан алкогольного сп'яніння, за результатами якого встановлено факт алкогольного сп'яніння, результат огляду 1,36 проміле про що свідчить консультаційний висновок спеціаліста №12/3 від 02.03.2025.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнав, щиро розкаявся, зазначив, що про свій вчинок дуже шкодує, більше таке не повториться. Пояснив, що вжив алкоголь через сімейні проблеми, а саме через сварку з дружиною.
Суд, вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Частина 3 ст.172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до п.п. 3, 4 ст.1, ч. 8 ст.4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан строком на 30 діб, який надалі продовжувався указами Президента України та триває досі. Тобто, на даний час в Україні діє особливий період.
Обставини вчинення правопорушень, окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, підтверджуються:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії Т0910 №106-2025 від 02.03.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила;
- копією військового квитка серії НОМЕР_2 та витягів з наказів командира військової частини НОМЕР_1 №2 від 27.02.2022, №151 від 31.05.2023, відповідно до яких ОСОБА_1 є військовослужбовцем за мобілізацією та проходить службу у військової частини НОМЕР_1 ;
- письмовими поясненнями службових осіб за фактом виявлення у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння та подальшого проходження ним огляду на стан сп'яніння;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , який підтвердив викладенні у протоколі обставини, зобов'язався більше такого не вчиняти, просив суворо не карати;
- консультаційним висновком спеціаліста відділення КНП «Нововолинська ЦМЛ» №12/3 від 02.03.2025 відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено алкогольне сп'яніння, 1,36 проміле.
На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що військовослужбовець ОСОБА_1 , порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби, допустив порушення статей 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, а саме - 01 березня 2025 року о 21 год. 40 хв. перебував на території дислокації військової частини НОМЕР_1 під час виконання обов'язків військової служби в умовах правового режиму воєнного стану у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 33-35 КУпАП, суд, при накладенні стягнення, враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суд визнає щире розкаяння винного, обставин, що обтяжують його відповідальність судом не встановлено.
Відповідно до положень ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП за малозначністю і оголосити йому усне зауваження, оскільки діяння, вчинене ним, містило в собі усі юридичні і суб'єктивні ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, його дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, і така шкода фактично не була заподіяна. Крім того, правопорушник вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненому, повністю визнав свою вину, є учасником бойових дій.
Згідно із ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 22, 23, 184, 283-285 КУпАП, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області.
Суддя Н.Н. Комзюк