Справа №155/319/25
Провадження №3/155/215/25
06.03.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Санакоєв Д.Т., за участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-2 КУпАП
На розгляд до Горохівського районного суду Волинської області 18.02.2025 року надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №245075, 12.02.2025 року о 15:33 год. в с. Терешківці, дорога Н-17, 91 км, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Audi A6 державні номерні знаки НОМЕР_1 на вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу завчано подану диска з червоним світлоповертачем на зупинився, чим порушив п.2.4 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст.122-2 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходжу до наступного висновку.
Діяння ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.122-2 КУпАП як невиконання водіями вимог про зупинку.
Згідно статті 255 КУпАП на поліцію покладено обов'язок складати протокол. За загальним правилом особа, яка складає протокол повинна зібрати докази, що будуть підтверджувати фабулу протоколу (обставини) та інкриміновану норму, що була порушена.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В ході підготовки до розгляду справи в суді встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №245075 від 12.02.2025 року, всупереч вимогам ст.256 КУпАП, не вказано частину статті, яка передбачає відповідальність за правопорушення, що інкримінується особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, згідно з ч.1 ст.122-2 КУпАП невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.122-2 КУпАП невиконання вимог уповноваженої посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, про зупинку транспортного засобу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частиною першою статті 122-2 КУпАП.
Окрім того, у протоколі серії ЕПР1 №245075 від 12.02.2025 року вказано до такого додаються рапорт поліцейського, показання технічного засобу, інші матеріали справи. Однак, будь-якого носія даних із вказаним у протоколі відеозаписом до матеріалів справи не долучено.
Таким чином, матеріали справи не містять всіх відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, у зв'язку з чим, суддя, не має можливості достеменно встановити підвідомчість справи та в повному обсязі з'ясувати склад адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Викладене свідчить, що адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 складені з порушенням вимог КУпАП, тобто без проведення належної перевірки органом, який надіслав адміністративний матеріал до суду.
Суддя звертає увагу, що суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до відділення поліції №2 (м. Горохів) Луцького районного відділу поліції ГУНП у Волинській області для направлення за підвідомчістю із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.256, 268, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділення поліції №2 (м. Горохів) Луцького районного відділу поліції ГУНП у Волинській області для направлення за підвідомчістю із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв