Справа № 592/2293/25
Провадження № 3/592/703/25
05 березня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Князєв Віктор Борисович, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 124 КУпАП,-
31.01.2025 об 11 год. 20 хв. в м. Суми, на перехресті вул. Іллінська - вул. Вячеслава Чорновола, водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем КІА Sorento, н.з. НОМЕР_2 , при повороті ліворуч на зелений сигнал світлофору не надав переваги в русі та допустив зіткнення з автомобілем Subaru Forester, н.з. НОМЕР_3 , який рухався назустріч прямо. Автомобілі зазнали механічні пошкодження зазначені в матеріалах ДТП, чим порушив п.16.6 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
В суді представник ОСОБА_1 - адвокат Цибрій Т.В. заперечувала факт вини ОСОБА_1 в ДТП та просили закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. Зазначила, що ОСОБА_1 є особою, яка стала на захист Батьківщини, до адміністративної відповідальності не притягувався. На схемі не позначено хто і як рухався, не позначений гальмівний шлях автомобіля, не зафіксовано ані напрямок руху автомобілів, ані показання спідометрів жодного з авто.
Потерпілий ОСОБА_2 заперечував факт своєї вини у ДТП.
Інспектор 2 взводу 2 роти 1 батальйону УПП в Сумській області, старший лейтенант поліції Портненко С.В. обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушеннясерії ЕПР1 №234992 від 31.01.2025 підтвердив.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважаю, що ті фактичні дані, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 234992 від 31.01.2025 та в матеріалах, наданих Управлінням патрульної поліції в Сумської області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, дають підстави стверджувати, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Правила дорожнього руху України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.16.6 ПДР України, повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч.
Вина ОСОБА_1 , крім протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №234992 від 31.01.2025 підтверджується матеріалами справи, а саме:
- схемою місця ДТП від 31.01.2025, яка складена у відповідності з вимогами Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС №1395 від 07.11.2015; схема підписана учасниками ДТП та на ній зафіксовано: місце зіткнення, ділянку дороги, на якій відбулось ДТП та дорожню розмітку тощо; Зі Схемою з місця ДТП обидва водії погодились, про що вказує відсутність заперечень з їхнього боку у схемі;
- фотокопіями;
-письмовими поясненнями:
1. з письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, 31.01.2025 об 11 год. 20 хв. він рухався на автомобілі КІА Sorento, н.з. НОМЕР_2 по вул. Іллінській на вул. В. Чорновола, здійснював маневр на зелене світло, переконавшись в безпеці маневру руху розпочав маневр, ліворуч після чого зустрічна машина в'їхала в нього.
2. з письмових пояснень потерпілого ОСОБА_2 вбачається, що 31.01.2025 об 11 год. 20 хв. він рухався на автомобілі Subaru, н.з. НОМЕР_3 по вул. В. Чорновола в напрямку вул. Магістратська. На перехресті вул. Іллінська - В. Чорновола, на його транспортний засіб був здійснений наїзд (зіткнення) автомобілем КІА, н.з. НОМЕР_2 , який здійснював поворот ліворуч з вул. В. Чорновола на вул. Іллінська. Він рухався на зелене світло, автомобіль КІА порушив ПДР не надавши йому перевагу в русі, виїхавши на його полосу руху та здійснив зіткнення.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
При цьому суддя враховує, що «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі» (рішення ЄСПЛ від 29.06.2007 у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (OHalloran and Francis v. the United Kingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02).
Отже, своїми діями, які виразились у порушенні учасником дорожнього руху Правил дорожнього руху, а саме п.16.6 ПДР України, що спричинило пошкодження транспортних засобів ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Призначаючи адміністративне стягнення, підлягає врахуванню суспільна небезпечність адміністративного проступку та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі чого, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, суду відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, належить піддати правопорушника адміністративному стягненню, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, яке буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи в дусі поваги до законів України, запобігання вчиненню нових правопорушень, а так само співмірним стягненням за вчинене. А тому вважаю необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. 124, 40-1 КУпАП, -
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 грн 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 1700 грн.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Б. Князєв