Постанова від 05.03.2025 по справі 420/21487/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/21487/24

Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О. Дата і місце ухвалення: 22.10.2024р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Семенюка Г.В.

- Шляхтицького О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просила суд:

- визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача стосовно не виплати ОСОБА_1 пенсії на її особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії, в тому числі суму недоотриманої пенсії, на визначений нею банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», та виплатити всі неотримані пенсійні кошти з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі №540/3411/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23.02.2016р. На звернення представника позивача до територіального органу ПФУ із заявою від 21.11.2023р. про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок з реквізитами ІВАN № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», ГУ ПФУ в Херсонській області листом від 12.01.2024р. відмовило виплачувати ОСОБА_1 пенсійні кошти на визначений нею банківський рахунок з посиланням на необхідність їй особисто подати відповідну заяву з наданням оригіналу паспорту громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, документів, які вказують про місце проживання на території України. Таку відмову ОСОБА_1 вважає незаконною та зазначає, що вона має право діяти через своїх представників по довіреності, враховуючи, що вона наразі прозиває за межами території України. Положення Порядку №22-1 не містять обов'язку пенсіонера особисто звертатися до органу ПФУ із заявою щодо виплати пенсії. При зверненні до відповідача позивачем надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який є документом, що підтверджує її особу. Вимога щодо надання виключно оригіналу паспорту громадянина України не узгоджується з положеннями чинного законодавства.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області стосовно не виплати пенсії ОСОБА_1 на її особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК».

Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії, на визначений нею банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК».

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, не правильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення від 22.10.2024р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам відповідача, що заява позивача про виплату пенсії на визначений нею банківський рахунок не відповідає положенням Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999р. №1596. Зокрема, при складанні заяви про виплату пенсії або грошової допомоги присутність пенсіонера є обов'язковою, в той час як в даному випадку в ГУ ПФУ в Херсонській області відсутні дані від уповноваженого банку про особисте звернення ОСОБА_1 . Надані документи не містять відомостей про місце проживання пенсіонера в Україні, як того вимагають положення ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку №1596. До того ж, заява не містить підпису представника банківської установи та печатки банку, що може свідчити про не проведення належної ідентифікації клієнта у відповідності з Порядком №1596, а також про ймовірне не укладення договору банківського рахунку, що в подальшому може спричинити не зарахування банком пенсійних коштів.

Також, апелянт посилається на те, що у ГУ ПФУ в Херсонській області відсутня інформація щодо звернення ОСОБА_1 до АТ «АКЦЕНТ-БАНК» із заявою про відкриття поточного (банківського) рахунку для нарахування пенсійних виплат. Рахунок, який вказано для зарахування пенсії, це рахунок кредитної картки.

ОСОБА_1 подала письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ГУ ПФУ в Херсонській області залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що заява про виплату пенсії на банківський рахунок та довіреність підписані ОСОБА_1 особисто та засвідчені нотаріусом в державі Ізраїль, підпис та повноваження якого, в свою чергу, засвідчені апостилем, відповідно до Гаазької конвенції, до якої Україна приєдналася 23.12.2003р. Під особистим зверненням пенсіонера, про що йдеться у п.10 Порядку №1596, необхідно розуміти особисте підписання пенсіонером заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення цієї особистої заяви пенсіонером до органу ПФУ.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України.

Позивач виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в державі Ізраїль.

Місце проживання позивача: АДРЕСА_1 .

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі №540/3411/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23.02.2016р.

На виконання судового рішення по справі №540/3411/20 Головним управлінням призначено ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 23.02.2016р.

Як зазначає відповідач, на момент виконання рішення суду в матеріалах електронної пенсійної справи позивача наявна заява від 07.06.2023р. про перерахування пенсійних коштів на рахунок, відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», але, у зв'язку з тим, що заява на відкриття поточного рахунку в установі уповноваженого банку не відповідає вимогам постанови Правління Національного Банку України від 28.12.2018р. №162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні», виплата пенсії з січня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

21.11.2023р. представник позивача за довіреністю направив відповідачу апостильовану та нотаріально завірену заяву ОСОБА_1 про виплату пенсії на поточний банківський рахунок з реквізитами ІВАN № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК» (заява від 07.03.2023р.).

Листом від 05.01.2024р. №2100-0202-8/700 ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило ОСОБА_1 виплачувати їй пенсійні кошти на визначений нею банківський рахунок, з посиланням на те, що для виплати пенсії через поточні рахунки в банках їй необхідно особисто подати відповідачу заяву про виплату пенсії на банківський рахунок з наданням оригіналу паспорту громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, документів, які вказують про місце проживання на території України.

Також, відповідачем зазначено, що Банком не підтверджено факт відкриття ОСОБА_1 поточного банківського рахунку для отримання пенсійних виплат.

Не погоджуючись з правомірністю бездіяльності ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови виплачувати пенсію на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що наразі відсутній чіткий механізм щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за межі України, а тому існуючі загальні норми, на думку суду, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів. Суд визнав за можливе проводити виплату пенсії громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон, шляхом її перерахунку на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках. При цьому, за висновками суду, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати представник пенсіонера за довіреністю. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається.

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1058-ІV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596, визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів, шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках.

Згідно п.4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Цим же пунктом Порядку №1596 передбачено, що пенсія, грошова допомога в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон виплачуються органами Пенсійного фонду, органами соціального захисту населення шляхом зарахування на поточний рахунок одержувача в уповноваженому банку.

У разі відсутності в одержувача поточного рахунка такі виплати можуть проводитися органами Пенсійного фонду шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка через банк, який є уповноваженим на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України, визначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 р. №25 «Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України», а також органами соціального захисту населення - через уповноважений банк, з яким передбачено такий спосіб виплати договором, зазначеним у пункті 3 цього Порядку.

За приписами п.5 Порядку №1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій та грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов'язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. №1231, та укладених договорів, передбачених пунктом 3 цього Порядку.

Згідно п.6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до п.8, п.9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Згідно п.10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку. Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Таким чином, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії (бланк якої є Додатком №1 до Порядку №1596), яка може бути подана пенсійному органу, відповідно до п.10 Порядку №1596, двома шляхами, а саме: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду; від установи уповноваженого банку.

Пунктом 1.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком №1596.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що органи Пенсійного фонду України уповноважені здійснювати виплату пенсії через поточні рахунки в банках у разі наявності заяви про виплату пенсії.

Як вже зазначалося колегією суддів, в заяві від 07.06.2023р. позивач, від імені якої діяв її повноважний представник, просила належні їм суми пенсії перераховувати саме на банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК».

На сайті Пенсійного фонду України наведено перелік уповноважених банків, через які може здійснюватися виплата пенсій, серед переліку уповноважених банків є також АТ «А-БАНК» (АТ «АКЦЕНТ-БАНК»).

Отже, АТ «АКЦЕНТ-БАНК» є уповноваженим банком, якому надано право виплати пенсії пенсіонерам, через відкритий в ньому поточний рахунок.

Колегія суддів зазначає, що під особистим зверненням пенсіонера, згідно п.10 Порядку №1596, слід розуміти особисте підписання пенсіонером заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення цієї особистої заяви пенсіонером до відповідача.

Позиція апелянта стосовно того, що особисто підписана заява пенсіонера може бути передана в Пенсійний фонд тільки ним особисто не просто звужує конституційне право на звернення до УПФ через уповноваженого представника, а й взагалі унеможливлює/нівелює право пенсіонера, який проживає за кордоном, на отримання пенсії.

Виходячи із правової, соціальної природи пенсій, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись з такою умовою, як постійне проживання в Україні.

В даному випадку, відсутність чіткого законодавчого механізму щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, призвела до ситуації, за якої громадяни України позбавлені можливості отримувати належні їм пенсійні виплати без повернення до України.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає необхідним наголосити, що існуючі норми матеріального права, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, позбавляючи громадян України гарантованого права на отримання пенсії з формальних підстав.

Колегія суддів звертає увагу, що ані Закон №1058-ІV, ані Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений 25.11.2005р. постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (в редакції на час звернення до органу Пенсійного фонду), не встановлюють обов'язку пенсіонера подавати заяву, зокрема, про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший особисто.

Порядок №22-1 передбачає можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

В даному випадку волевиявлення позивача щодо виплати пенсії оформлено письмово, подано через її представника, що не суперечить жодній нормі діючого законодавства.

Висновки суду першої інстанції у відповідній частині є правильними.

Поряд з цим, при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що п.4 Порядку №1596 передбачено, що виплата пенсій та грошової допомоги в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон відповідно до цього Порядку здійснюється органами Пенсійного фонду, органами соціального захисту населення через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи шляхом зарахування саме на поточний рахунок одержувача в уповноваженому банку.

Поточний рахунок - вид банківського рахунку, який відкривається банківською установою юридичним та фізичним особам для зберігання коштів і здійснення безготівкових платежів у національній або іноземній валюті відповідно до умов договору на розрахунково-касове обслуговування та вимог законодавства.

Таким чином, передумовою для виплати пенсії одержувачам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, через вибрані ними уповноважені банки є відкриття поточного рахунку одержувача в уповноваженому банку.

Як вбачається з матеріалів справи, на запит ГУ ПФУ в Херсонській області, АТ «А-БАНК» листом від 14.12.2023р. №20.1.0.0.0/7-20231124/0244 повідомило, що ОСОБА_1 є клієнтом Банку, яким була проведена віддалена ідентифікація. Рахунок, який вказаний для зарахування пенсії, є рахунком кредитної картки, а заява від 07.06.2023р. жодного відношення до Банку не має.

Таким чином, з вказаного листа банківської установи не вбачається факту відкриття ОСОБА_1 в АТ «АКЦЕНТ-БАНК» саме поточного (банківського) рахунку для нарахування пенсійних виплат.

Ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанції позивачем не надано доказів відкриття поточного рахунку для нарахування пенсійних виплат та надання відповідної інформації до органу ПФУ.

Пунктом 4 Порядку №1596 чітко визначено, що у разі відсутності в одержувача поточного рахунка такі виплати можуть проводитися органами Пенсійного фонду шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка через банк, який є уповноваженим на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України, визначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 р. №25 «Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України», а також органами соціального захисту населення - через уповноважений банк, з яким передбачено такий спосіб виплати договором, зазначеним у пункті 3 цього Порядку.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 р. №25 визначено ВАТ «Ощадбанк» уповноваженим банком, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України.

При вирішенні спору суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, не надав їм правової оцінки, незважаючи на те, що відмова ГУ ПФУ в Херсонській області була обґрунтована, серед іншого, відсутністю доказів відкриття позивачем поточного рахунку в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», а також на вказану обставину відповідач посилався у відзиві на позовну заяву.

На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що відмовляючи в задоволенні заяви позивача про виплату пенсії на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК», ГУ ПФУ в Херсонській області діяло у відповідності до вимог Порядку №1596. А відтак, підстав для задоволення позову ОСОБА_1 колегія суддів не вбачає.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Оскільки при вирішенні спору судом першої інстанції допущено не повне з'ясування обставин справи та, як наслідок, не правильне застосування норм матеріального права, тому, відповідно до п.1, п.4 ч.1 ст.317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги ГУ ПФУ в Херсонській області на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції задовольняє таку скаргу, скасовує рішення суду від 22.10.2024р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії справ незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року скасувати.

Ухвалити по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 05 березня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: Г.В. Семенюк

О.І. Шляхтицький