Справа №504/893/25
Провадження №1-кс/504/143/25
Комінтернівський районний суд Одеської області
06.03.2025с-ще Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Слідчий суддя Комінтернівського районного суду Одеської області ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5, клопотання прокурора Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025162330000005 від 17.01.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -
До слідчого судді Комінтернівського районного суду Одеської області надійшло клопотання прокурора Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025162330000005 від 17.01.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що рапортом начальника Южного МРВ УСБУ в Одеській області, який надійшов на адресу Доброславської окружної прокуратури Одеської області 16.01.2025, встановлено завищення очікуваної вартості предмета закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Установлено, що за результатами проведення зазначеної закупівлі між ІНФОРМАЦІЯ_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено договір № 217/BT від 20.11.2024 на виконання робіт: ДК 021:2015:45210000-2 -«Будівництво захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення із захисними властивостями захисних споруд цивільного захисту, а саме: Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла-садок комбінованого типу) « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_1 » на загальну суму 75 189 587,00 грн.
Порівняльним аналізом відкритих інформаційних ресурсів, цін, розміщених на торговельних майданчиках, та інформації про ціни на матеріальні ресурси, визначеної додатковою угодою № 1 до договору про закупівлю робіт № 217/BT від 20.11.2024 встановлено, що ціни за одиницю відповідного виміру бетонних сумішей та екструзійного пінополістеролу завищені відносно ринкових орієнтовно на 50%, гарячекатаної арматурної сталі - 40%, непластифікованої полівінілацетатної дисперсії - 120%, рядового природного піску - 150%. Окрім того, визначена ціна дизельного генератора перевищує ринкову орієнтовно на 15%.
Відповідно до інформації, отриманої з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснено часткову оплату за договором.
Викладене може свідчити про неналежне виконання уповноваженою службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них при визначенні очікуваної вартості предмета закупівлі, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Відомості за вказаним фактом 17.01.2025 Доброславською окружною прокуратурою внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025162330000005 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Постановою прокурора Доброславської окружної прокуратури від 17.01.2025 підслідність вказаного кримінального провадження визначено за слідчим відділенням відділення поліції № 3 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області, якому доручено проведення досудового розслідування.
Згідно п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України № 2102-1X від 24.02.2022, у зв?язку з військовою агресією російської федерації на всій території України з 24.02.2022 запроваджено воєнний стан, який неодноразово продовжено дотепер.
Повномасштабне вторгнення країни-агресора та введення в Україні правового режиму воєнного стану об?єктивно зумовило виникнення складної економічної ситуації, необхідності секвестрування бюджету та максимальної економії бюджетних коштів. При цьому економія коштів досягається, у тому числі, шляхом неухильного дотримання вимог законодавства під час планування та проведення публічних закупівель. Правильне визначення очікуваної вартості предмета закупівлі є важливим етапом проведення закупівель, що набуло особливого значення під час військової агресії та запровадження воєнного стану.
Питання визначення очікуваної вартості предмета закупівлі врегульоване наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.02.2020 № 275, яким затверджена Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі (далі - Методика).
Розділом ІІ Методики передбачено, що визначення замовником очікуваної вартості складається, зокрема, з таких етапів як формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик та аналіз ринку. На цьому етапі використовується як загальнодоступна інформація щодо цін на товари, яка міститься у відкритих джерелах, так і інформація, що отримана шляхом проведення попередніх ринкових консультацій, запитів цінових пропозицій.
Пунктом 4.9. Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» регламентовано, що кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін.
Поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках) за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні.
Разом з тим, опрацюванням електронної системи закупівель установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 без використання електронної системи проведено закупівлю робіт за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_8 : «Виготовлення проєктно-кошторисної документації по об'єкту: "Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла - садок комбінованого типу) " ІНФОРМАЦІЯ_4 " за адресою: АДРЕСА_1 ».
Прокурором Доброславської окружної прокуратури 23.01.2025 за № 58-356вих-25 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) необхідні для повного та всебічного досудового розслідування документи, якими встановлено обґрунтованість визначеної очікуваної вартості предмета закупівлі за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_1 ; розпорядче рішення про визначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель; договір про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024 та додаткові угоди до нього; акти приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024, а також розрахункові документи за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_9 від 31.01.2025 № 160/01-11 окружну прокуратуру повідомлено про те, що витребувані документи будуть надані лише у випадку надходження ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів. Доведення обставин, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів іншим способом довести неможливо з урахуванням обставин вчинення кримінального правопорушення, відсутності інших можливостей отримання відомостей, які в них містяться.
Прокурор Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 надала письмову заяви, про здійснення розгляду клопотання у її відсутність, доводи клопотання підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.
У своєму клопотанні прокурор просить розглянути клопотання у відсутність особи, у володінні якої перебувають речі та документи, мотивуючи тим, що необхідні органу досудового розслідування речі та документи можуть бути знищені, приховані та або зіпсовані.
Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя дійшов до висновку, що прокурор обгрунтував відсутність необхідності виклику в судове засідання особи, у володінні якої перебувають речі та документи, які становлять інтерес для органу досудового розслідування.
Зокрема, прокурор вже звертався із вимогою надати документи та речі до особи, у володінні якої перебувають речі та документи, які становлять інтерес для органу досудового розслідування в порядку статті 93 КПК України, проте йому було відмовлено у такій вимозі.
Тому слідчий суддя не повідомляє особу у володінні якої перебувають речі та документи, які становлять інтерес для органу досудового розслідування про дату, час та місце проведення судового засідання з розгляду даного клопотання.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя приходить висновку, що у своєму клопотанні прокурор обґрунтовано довів необхідність надання тимчасового доступу до усіх документів, пов'язаних із закупівлею робіт за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_8 : «Виготовлення проєктно-кошторисної документації по об'єкту: "Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла - садок комбінованого типу) " ІНФОРМАЦІЯ_4 " за адресою: АДРЕСА_1 », у тому числі:
- запитів цінових пропозицій, документів, складених за результатом проведення попередніх ринкових консультацій та інших документів, якими обґрунтовується визначені ціни на матеріальні ресурси;
- інвесторської кошторисної документації (зокрема зведених кошторисних розрахунків об'єкта будівництва, об'єктних та локальних кошторисних розрахунків);
- документи, подані для проведення експертизи проєкту будівництва;
- експертного звіту за результатами проведеної експертизи проєкту будівництва, додатків до нього;
- наказу про затвердження проєкту будівництва;
- проєктно-кошторисної документації;
- розпорядчого рішення про визначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель станом на друге півріччя 2024 року.
До усіх документів, пов'язаних із закупівлею робіт за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_1 : «Будівництво захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення із захисними властивостями захисних споруд цивільного захисту, а саме: Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла-садок комбінованого типу) « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_1 », зокрема до:
- договору про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024 та додаткових угод до нього;
- актів приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024;
- розрахункових документів за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно п.7 ч.1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить інформація, що знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікації, про зв'язок абонента телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, у зв'язку із яким подається клопотання, мають суттєве значення для установлення важливих обставин кримінального провадження; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав уважати, що таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчий суддя вважає, що надання органу досудового розслідування тимчасового доступу до документів та матеріалів вказаних у клопотанні прокурора шляхом отримання завірених належним чином їх копій, є найменш обтяжливим способом, і тому погоджується з клопотанням прокурора.
Таким чином клопотання підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 160, 162, 163, 166 та 309 КПК України слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025162330000005 від 17.01.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл прокурору Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , т.в.о. начальника слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_4 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за дорученням слідчого слідчої групи старшому оперуповноваженому Южного МРВ Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_6 , а саме до усіх документів, пов'язаних із закупівлею робіт за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_8 : «Виготовлення проєктно-кошторисної документації по об'єкту: "Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла - садок комбінованого типу) " ІНФОРМАЦІЯ_4 " за адресою: АДРЕСА_1 », у тому числі:
- запитів цінових пропозицій, документів, складених за результатом проведення попередніх ринкових консультацій та інших документів, якими обґрунтовується визначені ціни на матеріальні ресурси;
- інвесторської кошторисної документації (зокрема зведених кошторисних розрахунків об'єкта будівництва, об'єктних та локальних кошторисних розрахунків);
- документи, подані для проведення експертизи проєкту будівництва;
- експертного звіту за результатами проведеної експертизи проєкту будівництва, додатків до нього;
- наказу про затвердження проєкту будівництва;
- проєктно-кошторисної документації;
- розпорядчого рішення про визначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель станом на друге півріччя 2024 року.
До усіх документів, пов'язаних із закупівлею робіт за ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_1 : «Будівництво захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення із захисними властивостями захисних споруд цивільного захисту, а саме: Нове будівництво споруди подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття закладу дошкільної освіти (ясла-садок комбінованого типу) « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_1 », зокрема до:
- договору про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024 та додаткових угод до нього;
- актів приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024;
- розрахункових документів за договором про закупівлю робіт № 217/ВТ від 20.11.2024.
Строк дії ухвали слідчого судді становить 30 (тридцять) днів і обчислюється з моменту її постановлення, тобто з 06.03.2025 року.
Ухвала слідчого судді припиняє свою дію 06.04.2025 року.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів (слідчий, прокурор, оперуповноважений), зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.
Роз'яснити особі у володінні якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню.
Суддя ОСОБА_1