25.06.2024 Справа №607/13642/24 Провадження №1-кс/607/3710/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника-адвоката ОСОБА_5 , у залі суду у м. Тернополі, розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про відсторонення від посади підозрюваного:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Тернополя, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України, -
Сторона обвинувачення у межах кримінального провадження №42023210000000031 від 21.02.2023 року, звернулась до слідчого судді із клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області строком на два місяці.
Як вбачається з клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 21.02.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023210000000031 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1, ч 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 624 від 09.11.2016 ОСОБА_4 призначено на посаду провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 53 від 21.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 269-НК/64 від 23.08.2022 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кременецького районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 331-НК/64 від 21.09.2022 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Згідно з вимогами ст.1 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Основними завданнями суб'єктів забезпечення цивільного захисту є: захист населення і територій від надзвичайних ситуацій; запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (ст. 9 Кодексу).
Статтею 10 Кодексу зазначено, що основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій є: оповіщення та інформування суб'єктів забезпечення цивільного захисту; - укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту; здійснення заходів з евакуації; інженерний захист територій; медичний захист населення та забезпечення його санітарного та епідемічного благополуччя; психологічний захист населення; біологічний захист населення, тварин і рослин; радіаційний і хімічний захист населення і територій; навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.
Основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій є: 1) моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій; 2) державне регулювання діяльності суб'єктів господарювання: державна стандартизація; експертиза проектів будівництва щодо додержання нормативів з питань охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності; ідентифікація суб'єктів господарювання, реєстрація потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки; ідентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; сертифікація засобів цивільного захисту; 3) страхування; 4) здійснення комплексу організаційних та інженерних заходів, спрямованих на забезпечення захисту територій, населених пунктів та суб'єктів господарювання від надзвичайних ситуацій; 5) державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сферах промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами; 6) атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників; 7) забезпечення техногенної безпеки; 8) забезпечення пожежної безпеки.
Згідно з ч. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015, основними завданнями ДСНС є, зокрема: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
ДСНС, серед числа покладених на неї завдань, зокрема:
- організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту;
- організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту;
- організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб'єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільного захисту;
- організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів;
- здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами;
- перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти;
- здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
- здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення;
- здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері;
- розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів; технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації;
- складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Згідно з Основними обов'язками державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, затвердженими наказом ДСНС №354 від 23.06.2022 (далі - Основні обов'язки), головні державні інспектори, заступники головних державних інспекторів та державні інспектори з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території (далі - інспекторський склад) під час виконання завдань щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пожежам та іншим небезпечним подіям та проведенням іншої превентивної (профілактичної) роботи зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон), інших законодавчих, нормативно-правових актів, відповідних наказів МВС і ДСНС, доручень Головного державного інспектора України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки та його заступника (п. 1 Основних обов'язків).
Основною діяльністю (обов'язком) інспекторського складу є виявлення та запобігання порушень вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосування санкцій, визначених законом (далі - превентивна робота) (п. 2 Основних обов'язків).
Під час превентивної роботи інспекторський склад зобов'язаний (п. 3 Основних обов'язків):
1) здійснювати заходи, спрямовані на запобігання порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, формування у громадян свідомого ставлення щодо дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки;
2) здійснювати планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - планова перевірка) згідно із затвердженим у встановленому порядку Річним планом щодо: центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб; аварійно-рятувальних служб шляхом проведення їх перевірок у формі обстежень земельних ділянок (територій), будинків, будівель, споруд, у тому числі які будуються, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення (далі - об'єктів нагляду) у порядку, встановленому Законом;
3) здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за наявності законних підстав у порядку, встановленому Законом (далі - позапланова перевірка), у тому числі з метою перевірки виконання об'єктом нагляду приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - припис) та/або інших розпорядчих документів. Такі позапланові перевірки проводяться не раніше останньої дати для усунення порушення, зазначеної у приписі, та не пізніше як через два місяці від цієї дати;
4) складати за результатами планових (позапланових) перевірок об'єктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 № 22, зареєстрованим у Мін'юсті 21 січня 2019 р. за № 73/33044 (далі - наказ МВС), та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду;
5) складати приписи за затвердженою наказом МВС формою, та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду, якщо за результатами планових (позапланових) перевірок виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - порушення). При цьому такі порушення мають бути зазначені у відповідному акті;
6) ініціювати звернення територіального органу ДСНС у строк, який не перевищує п'яти робочих днів з дати вручення відповідного акта, до адміністративного суду щодо застосування передбачених законодавством заходів реагування у разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому строк виконання порушень, зазначених у приписі, не повинен перевищувати 14 днів від дня завершення планової (позапланової) перевірки. Щодо порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду у разі планової (позапланової) перевірки об'єкта нагляду (щодо якого розглядається справа про застосування заходів реагування в адміністративному суді), у приписі новий строк усунення не вказується, а лише підтверджується до виконання;
7) складати та вручати акт встановленого наказом МВС зразку, у разі, якщо керівник або уповноважена особа об'єкта нагляду створює перешкоди (не виконує законні вимоги, не допускає) до проведення планової (позапланової) перевірки. При цьому оформлювати матеріали про вчинення відповідного адміністративного правопорушення, за необхідності залучивши органи Національної поліції;
8) реєструвати у відповідних журналах, форми яких визначені наказом ДСНС від 24.01.2019 № 56, всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи;
9) негайно направляти рекомендованим листом на юридичну та/або поштову адресу об'єкта нагляду всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи у разі відмови керівника або уповноваженої особи об'єкта нагляду в їх отриманні (або інших причин, за яких документи не можуть бути вручені під підпис);
10) формувати у затвердженому наказом Мінекономіки від 03.07.2017 № 961, зареєстрованим у Мін'юсті 26 липня 2017 р. за № 911/30779, порядку єдині справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у встановлені законодавством строки вносити відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (Пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та вести наглядові справи на об'єкти нагляду відповідно до наказу ДСНС від 18.02.2022 № 129;
11) у разі вчинення посадовими особами об'єктів нагляду та громадянами адміністративних правопорушень, інспекторський склад у сфері своєї відповідальності відповідно до вимог КУпАП та у затвердженому наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованим у Мін'юсті 22 серпня 2016 р. за № 1162/29292, порядку складає відповідні протоколи про адміністративне правопорушення, розглядає підвідомчі ДСНС справи про адміністративні правопорушення, направляє матеріали адміністративних справ (крім підвідомчих) до суду або іншого відповідного органу для прийняття рішення.
Згідно з п. 5 Основних обов'язків - у встановленому Законом порядку інспекторський склад здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки щодо об'єктів будівництва, визначених Кодексом.
Інспекторський склад виконує іншу превентивну (профілактичну) та інформаційно-роз'яснювальну роботу, спрямовану на дотримання населенням основних вимог пожежної та техногенної безпеки відповідно до сезонної актуальності, правил поводження на воді, з вибухонебезпечними предметами (протимінної безпеки) та у гірській місцевості, зокрема щодо (п. 8 Основних обов'язків): 1) підвищення рівня обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки, формування належного ставлення і виконання встановлених вимог та правил поводження з вибухонебезпечними предметами; 2) щоквартального аналізу стану пожежної та техногенної безпеки об'єктів нагляду, природніх екосистем. За результатами аналізу встановлення основних причин та умов виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій, інших небезпечних подій, загибелі та травмування людей на пожежах, надзвичайних ситуаціях, інших небезпечних подіях (на воді, кризі, від вибухонебезпечних предметів тощо) спрямовувати відповідну превентивну роботу; 8) надання методичної допомоги закладам освіти у проведенні заходів, спрямованих на вивчення вимог пожежної безпеки та обережного поводження з вогнем; 10) вжиття інших заходів щодо підвищення обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Інспекторський склад зобов'язаний постійно удосконалювати свої професійні знання та практичні навички, в тому числі під час підвищення кваліфікації, службової підготовки та самостійного вивчення законодавчих та інших нормативно-правових актів (за необхідності іноземних мов та домедичної допомоги), необхідних для виконання завдань за призначенням (п. 10 Основних обов'язків).
У відповідності до посадової інструкції провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженої 02.08.2017 заступником начальника Управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_8 , посадової інструкції головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 15.06.2021 начальником Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_9 , головний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Положенням про Головне Управління, Положеннями про управління, положеннями про відділ, цією інструкцією, а також іншими актами законодавства України.
Головний інспектор за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Тернопільського району.
Згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції головний інспектор:
- реалізує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки;
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання на території Байковецької, Білецької, Великобірківської, Великоберезовицької, Великогаївської та Підгророднянської територіальної громади Тернопільського району;
- здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, щодо суб'єктів господарювання та об'єктів органів влади;
- перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами;
- перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку;
- складає акти перевірок видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а в разі встановлення порушень що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається в Головне управління з відповідним рапортом, для підготовки позовної заяви з метою звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виборчих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин і механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
- не допускає дій та вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби чи негативно вплинути на репутацію фахівця служби цивільного захисту.
- не бере участь у діях, що суперечать національним інтересам України, ускладнюють функціонування Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Згідно з розділом IV посадової Інструкції головний інспектор несе відповідальність за:
- порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства;
- недотримання законів, що стосуються діяльності Головного управління;
- неналежне виконання своїх посадових обов'язків;
- недотримання строків виконання завдань;
- недотримання правил внутрішнього розпорядку.
- за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.
Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_4 повинен знати:
- основи кримінального, процесуального законодавства, адміністративного та трудового права;
- характер діяльності та структуру ДСНС України;
- основи діловодства;
- нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ГУ ДСНС України у Тернопільській області;
- роль усіх структурних одиниць та їх співробітників.
Згідно п. VII Інструкції ОСОБА_4 взаємодіє за посадою з підприємствами, установами, організаціями.
Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Водночас досудовим розслідування встановлено, що в невстановлений досудовим розслідування час та у невстановленому місці у ОСОБА_4 , який з 09.11.2016 перебував на посаді провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, з 21.05.2021 по 23.08.2022 та з 21.09.2022 перебував на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, був працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України - службовою особою, обізнаним з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів та попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, якому було відомо про надання послуг в сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», до діяльності якого, серед іншого, належить: електромонтажні роботи, оброблення металів та нанесення покриття на метали, обслуговування систем безпеки, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, технічні випробування та дослідження, директором якого є ОСОБА_10 , а особами, які координують діяльність вказаного суб'єкта господарювання - ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вчинення ним в інтересах вказаного суб'єкта господарювання дій з використанням наданого йому службового становища.
Реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, усвідомлюючи свої повноваження та функції представника влади в частині здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_4 з метою протиправного особистого збагачення вчинив злочин за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами на території Великогаївської територіальної громади, перебуваючи у виконавчому комітеті Великогаївської сільської ради, що знаходиться за адресою: Тернопільська обл., Тернопільський р-н, с. Великі Гаї, вул. Галицька, 47, спонукав та схилив представників вказаної установи користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Після цього представники відділу освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно закладів та установ контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), змінили суб'єкта, який надавав послуги пожежної та техногенної безпеки, та для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 25.08.2022 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно з актами № 628 на суму 850, 00 грн, № 629 на суму 24 190, 00 грн, № 630 на суму 4 060, 00 грн, на підставі договору про надання послуг № 41 від 18.08.2022 надано відділу освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, який був поставлений у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування воснегасників на загальну суму 29 100, 00 грн, оплата за які на суму 850,00 грн, 4060, 00 грн та 24 190, 00 грн, всього на загальну суму 29 100, 00 грн, на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена відділом освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради 30.08.2022.
Окрім того, в період з 07 по 10.06.2021 проведено заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у закладі дошкільної освіти «Дитячий садок села Малий Ходачків» відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великобірківської селищної ради, що знаходиться за адресою: Тернопільська обл., Тернопільський р-н, с. Малий Ходачків (Великобірківська територіальна громада), вул. Січових Стрільців, 8, за результатами яких складено відповідний акт № 17 від 10.06.2021, в якому зазначені виявлені порушення, та винесено припис № 15 від 10.06.2021 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, один примірник якого отримав представник вказаного закладу.
Надалі, через часткове невиконання вказаного припису, ГУ ДСНС України в Тернопільській області 15.07.2021 скеровано для розгляду до суду позовну заяву про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення будівлі закладу дошкільної освіти «Дитячий садок села Малий Ходачків» Великобірківської селищної ради шлязом знеструмлення, до повного усунення порушень.
В подальшому, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Великобірківської територіальної громади, перебуваючи на території відділу освіти, культури молоді та спорту Великобірківської селищної ради, за адресою: Тернопільська обл., Тернопільський р-н, смт. Великі Бірки, вул. Грушевського, 53, спонукав та схилив працівників вказаної установи звертатися за отриманням послуг пожежної та техногенної безпеки саме до ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , по якому слід контактувати із ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», та яким користувався ОСОБА_12 .
Після цього представники відділу освіти, культури молоді та спорту Великобірківської селищної ради, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно закладів та установ контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), змінили суб'єкта, який надавав послуги пожежної та техногенної безпеки, та для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 27.07.2022 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно з актами № 596 на суму 390, 00 грн, № 593 на суму 1 115, 00 грн, № 597 на суму 2 190, 00 грн, № 594 на суму 3 160, 00 грн, та 02.08.2022 згідно з актом № 595 на суму 12 270, 00 грн, на підставі договору про надання послуг № Т/22-07/53 від 27.07.2022 надано відділу освіти, культури молоді та спорту Великобірківської селищної ради, яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування воснегасників на загальну суму 20 125, 00 грн, оплата за які на суму 390,00 грн, 1 115, 00 грн, 2 190, 00 грн та 3 160 00 грн на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена відділом освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради 29.07.2022, а на суму 13 270, 00 грн - 09.08.2022, всього на загальну суму 20 125, 00 грн.
В свою чергу ОСОБА_4 о 13 год. 01 хв. 18.10.2022 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_10 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння закладів та установ скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», одержав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 10050, 00 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України (в редакції статті із змінами, внесеними згідно із Законами № 1508-VI від 11.06.2009, № 2808-VI від 21.12.2010; в редакції Законів № 3207-VI від 07.04.2011, № 221-VII від 18.04.2013; із змінами, внесеними згідно із Законом № 222-VII від 18.04.2013; в редакції Закону № 1261-VII від 13.05.2014; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1698-VII від 14.10.2014, № 770-VIII від 10.11.2015, № 889-VIII від 10.12.2015, № 2617-VIII від 22.11.2018, № 263-IX від 31.10.2019, № 720-IX від 17.06.2020, № 1888-IX від 17.11.2021), а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.
12.06.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.
Зазначена підозра ОСОБА_4 ґрунтується та підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами та матеріалами:
- протоколом обшуку пожежного депо по вул. Текстильна, 18 від 20.10.2023;
- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 від 25.10.2023;
- протоколом огляду документів від 28.10.2023;
- протоколом огляду банківської картки від 31.10.2023;
- протоколом огляду документів від 29.04.2024;
- протокол огляду ноутбуку ОСОБА_12 від 26.04.2024;
- протоколом огляду системного блоку ОСОБА_10 від 26.04.2024;
- протоколом огляду цифрового носія - компакт диска від 14.05.2024 на якому міститься інформація про рух (трансакції) коштів по банківських картках ОСОБА_4 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 30.04.2024;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 30.04.2024;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Санкція ч. 1 ст. 368 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що відповідно до вимог ст.12 КК України є нетяжким злочином.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 331-НК/64 від 21.09.2022 призначений на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Відповідно до ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слід зазначити, що інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінально-каране діяння з ознаками корупції вчинено ним безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним корупційного злочину, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.
Окрім цього посада, яку обіймає ОСОБА_4 надає йому можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та які на даний час ще не вилучені органом досудового розслідування, можливість підробити документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення інкримінованого їй злочину, а також можливість впливати на свідків у кримінальному провадженні.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 перебуваючи у подальшому на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, шляхом знищення, приховування та підроблення документів, а також зможе продовжити злочинну діяльність, пов'язану з одержанням неправомірної вигоди.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним тяжкого злочинного корупційного діяння, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади терміном на два місяці, тому просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з мотивів, викладених у ньому.
Захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив та вказав, що матеріалами клопотання не підтверджується обставини, які дають підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді, будь-яким чином може перешкоджати кримінальному провадженню. Крім цього, відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади не є виправданим та буде суттєво обмежувати його права. Просить врахувати особу підозрюваного та відмовити у задоволенні клопотання слідчого.
Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав доводи свого захисника.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши сторін кримінального провадження, слідчий суддя приходить наступного висновку.
Так, згідно ч.1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Вивченням особи ОСОБА_4 встановлено, що він зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має на утриманні трьох малолітніх дітей, працює на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Так, на думку слідчого судді, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України, що підтверджується наступними матеріалами, зокрема: протоколом обшуку пожежного депо по вул. Текстильна, 18 від 20.10.2023; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 від 25.10.2023; протоколом огляду документів від 28.10.2023; протоколом огляду банківської картки від 31.10.2023; протоколом огляду документів від 29.04.2024; протокол огляду ноутбуку ОСОБА_12 від 26.04.2024; протоколом огляду системного блоку ОСОБА_10 від 26.04.2024; протоколом огляду цифрового носія - компакт диска від 14.05.2024 на якому міститься інформація про рух (трансакції) коштів по банківських картках ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 30.04.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 30.04.2024.
Відповідно до ч.5 ст.65-1 Закону України "Про запобігання корупції", особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Оскільки ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України, перебуває на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, беручи до уваги те, що прокурором доведені обставини вважати, що відсторонення від посади ОСОБА_4 необхідне для запобігання його протиправної поведінки, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні, знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, а перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, в яких він підозрюється, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання, тому клопотання слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154, 155, 156, 157, 309, 310 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, строком до 00год. 00хв. 12.08.2024 року.
Копію ухвали направити до Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 .
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1