Справа № 487/200/25
Провадження № 2-а/487/18/25
06 березня 2025 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Цуркан Р.С., за участі секретаря Безкишкого В.В.,
представника позивача - Юрченко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративний позов представника ОСОБА_1 - адвоката Юрченко Н.С. до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 585 від 09.12.2024,
Представник позивача звернувся до суду із вищевказаним адміністративним позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову №585 від 09.12.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Стислий виклад позиції позивача.
Постановою № 585 від 09 грудня 2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25 500 гривень.
Вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процессуального права, є безпідставною та необґрунтованою.
Зазначає, що в поясненнях до протоколу ОСОБА_1 вказав, що не отримував повістку.
Посилається на ч.1 ст.277-2 КУпАП, згідно якої повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Стверджує, що ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд адміністративної справи з порушення встановлених законом строків. Так, в протоколі протокол №622 від 07 грудня 2024 року вказано, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 09 грудня 2024 року.
Зазначає, що справа відносно ОСОБА_1 була розглянута у відсутності позивача і оскаржувана постанова була винесена без його участі, адже він хворів, на підтвердження зазначеного надано консультативний висновок спеціаліста.
Вказує на розбіжність інформації щодо вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, яка викладена в протоколі та в оскаржуваній постанові.
Так, в протоколі вказано, що ОСОБА_1 у період з 30 жовтня 2024 року по дату складання протоколу не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин у визначений строк, а в оскаржуваній постанові, вказано, що ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 саме 09 листопада 2024 року.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить у задоволені позовної заяви відмовити, посилаючись на необґрунтованість вимог.
Ухвалою судді від 31.01.2025 справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгляд справи.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 07.12.2024 р. №622, 07.12.2024 р. о 14 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_2 був доставлений ОСОБА_1 , де під час проведення звірки облікових даних виявлено, що у період з 30.10.2024 р. по теперішній час він не з'являвся за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин, у визначений строк, чим порушив вимоги ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». У протоколі є запис про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 09.12.2024 р. 10.00 год., про що ОСОБА_1 розписався.
Згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 №585 від 09.12.2024 р., 07.12.2024 р. о 14 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_2 був доставлений ОСОБА_1 , де під час проведення звірки облікових даних виявлено, що ОСОБА_1 не з'явився за викликом без поважних причин та не повідомив причину неприбуття на виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 09.11.2024 року по повістці №0610201763560 від 30.10.2024 року, чим порушив вимоги п.8 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.21 постанови №560 від 16.05.2024 року.
У постанові зазначено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. На нього накладено штраф у сумі 25500 грн.
Частиною третьою статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинених в особливий період.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду справи.
Відповідно до частини першої ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною десятою ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Відповідно до ч.3 ст 22 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.
Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Згідно консультаційного висновку спеціаліста КНП ММР «Міська лікарня №3» від 08.12.2024 року (складений до дня розгляду справи про адміністративне правпорушення - 09.12.2024 р.) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлений певний діагноз. Разом із тим, з даного висновку не вбачається об'єктивних відомостей, які вказують на те, що ОСОБА_1 перебував на лікуванні та за станом здоров'я не міг прийти до ІНФОРМАЦІЯ_2 09.12.2024 р. для участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно нього. Дані висновку на це не вказують.
Суду надана копія повістки № 901105 від 30.10.2024 р. про те, що ОСОБА_1 необхідно з'явитись 08.11.2024 р. о 14.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Повістка була направлена поштою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та, як видно з роздруківки поштового відстеження, була повернута відправнику у зв'язку із відсутністю ОСОБА_1 за вказаною адресою. За таких умов, відповідно до п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 є належним чином оповіщений про необхідність явки до РТЦК.
Відомостей про будь-які поважні причини його неявки до РТЦК на 08.11.2024 р. суду не надані. При цьому, ОСОБА_1 мав можливість з'явитись 09.12.2024 р. до РТЦК та навести свої аргументи щодо його необізнаності про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 або про поважні причини неприбуття, своїм правом бути присутнім під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не скористався. У постанові вказано, що ОСОБА_1 не з'явився по повістці 09.11.2024 р., у той ж час суду надана повістки на 08.11.2024р. Суд вважає, що при складанні постанови допущена технічна помилка, оскільки у постанові наявний номер поштового відправлення повістки, який співпадає з наданим суду описом поштового відправлення, в якому зазначені номер та дата повістки.
ОСОБА_1 був обізнаний про необхідність явки до РТЦК на 09.12.2024 р. для участиі при розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно нього, поважні причини неявки судом не встановлені, клопотання про відкладення розгляду справи він до РТЦК не подавав. У зв'язку із чим, є безпідставним посилання про те, що його повідомили про розгляд справи не за три дні, як передбачено статтею 277-2 КУпАП, а за два дні, оскільки такий недолік само по собі не може бути підставою для скасування оскаржуваної постанови про накладення штрафу. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 02 червня 2023 року у справі №712/10367/17.
Оскільки ОСОБА_1 не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 08.11.2024 р. без поважних причин, він порушив ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинив правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
Таким чином, при розгляді справи доводи про незаконність постанови не знайшли свого підтвердження, є не необґрунтованими, а тому позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77,241-246, 286 КАС України,
Адміністративний позов представника ОСОБА_1 - адвоката Юрченко Н.С. до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 585 від 09.12.2024 р. залишити без задоволення, а постанову по справі про адміністративне правопорушення № 585 від 09.12.2024 р. залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через 10 днів з дня його проголошення, якщо не буде подана апеляційна скарга.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду безпосередньо шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Повне рішення складено 06.03.2025 р.
Суддя: Р.С. Цуркан