ЄУН: 336/12832/24
Провадження №: 3/336/626/2025
05 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Звєздова Н.С. розглянувши клопотання ОСОБА_1 про повернення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП для належного оформлення,
Адміністративна справі відносно ОСОБА_2 за ознаками ст. 124 КУпАП надійшла з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.12.2024 передана в провадження судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Звєздової Н.С.
Справа призначена до розгляду на 05.03.2025
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення серед інших є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як вимагають положення ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали до нього, та чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволеною клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За правилами ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Приписами ч. 2 ст. 276 КУпАП визначено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
З аналізу наведеної норми вбачається, що справи даної категорії мають альтернативну підсудність та можуть бути розглянуті, як за місцем вчинення правопорушення, так і за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Під час дослідження суддею матеріалів справи встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення, складеного за ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_2 , правопорушення вчинено біля будинку № 171-а по пр. Соборному в м. Запоріжжі (Вознесенівський район м. Запоріжжя), місцем проживання особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення є: АДРЕСА_1 (Заводський район м. Запоріжжя), транспортний засіб, зареєстрований у Дніпровському районі м. Запоріжжя.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», у разі складання протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст.256 КУпАП, правильною є практика повернення судами вмотивованими постановами протоколів про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, враховуючи, порушення правил підсудності, недотримання особою, що склала протокол, норми ст. 256 КУпАП, суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання та направлення матеріалів адміністративної справи для належного оформлення, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки, із врахуванням вимоги ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 245, 251, 252, 256, 276- 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України - для належного оформлення.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н.С. Звєздова