05 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/1567/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши виконання вимог ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України при поданні позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не поновлення на посаді старшого стрільця-оператора 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 7 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_3 з дня звільнення з займаної посади, не поновлення виплати належного грошового забезпечення у повному обсязі з 01.11.2023, не звільнення на підставі свідоцтва про хворобу №107 госпітальної військово-лікарської комісії, затвердженого головою Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України 03.02.2024;
зобов'язати відповідача поновити позивача на посаді, поновити виплату належного грошового забезпечення у повному обсязі з 01.11.2023, звільнити на підставі свідоцтва про хворобу №107 госпітальної військово-лікарської комісії, затвердженого головою Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України 03.02.2024.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, в тому числі, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 5 цієї статті установлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, наказом військової частини НОМЕР_1 від 10.11.2023 №5078 на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді ''суворої догани''. Окремим пунктом даного наказу зазначено не виплачувати позивачу премію та додаткову винагороду за листопад 2023 року. При цьому, про зазначений наказ позивачу стало відомо з отриманого на адвокатський запит від 16.01.2024 листа відповідача в лютому 2024 року. Також, відповідно до відповіді на запит від 09.05.2024 №4503/1, представника позивача повідомлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.03.2024 позивача звільнено з займаної посади та призупинено військову службу на підставі наказу від 10.03.2024 №46-РС, а також виключено зі списків особового складу частини. З огляду на зазначене, повідомлено про відсутність повноважень щодо звільнення позивача на підставі рапорту позивача від 08.02.2024.
Суд зазначає, що чинне процесуальне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Пунктом 17 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Аналізуючи заявлені позивачем вимоги що пов'язані з притягненням позивача до дисциплінарної відповідальності та, як наслідок, призупинення виплати грошового забезпечення, подальшого виключення його списків особового складу частини суд вважає, що останні стосуються саме проходження позивачем публічної служби.
При цьому, на думку суду, зміна формулювання позовних вимог у спосіб, зазначений позивачем, не змінює характеру спору, а тому у спірних правовідносинах підлягає застосуванню спеціальний місячний строк, встановлений ч.5 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до положень ч.1 та 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За приписами ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів справи, клопотання про поновлення строку звернення до суду останні не містять.
Наведені обставини свідчать про невідповідність позовної заяви вимогам законодавства, а тому позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу, у порядку усунення недоліків позовної заяви, 10-денного строку з дня вручення ухвали для усунення недоліків, шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вказаний судом строк позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали суду надіслати позивачу для виконання
Відповідно до ч.2 ст.256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Житняк