про передачу справи за підсудністю
05 березня 2025 року справа № 580/2194/25
м. Черкаси
Cуддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А. В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
27.02.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України, викладене у листі від 06.02.2025 № 13.1/158;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Державної прикордонної служби України призначити та провести повторний медичний огляд щодо встановлення придатності позивача до військової служби з урахуванням усіх наданих медичних документів та стану здоров'я, а також визначити ступінь важкості поранення відповідно до Наказу МОЗ України № 370;
Також позивач просить зобов'язати НОМЕР_1 мобільний прикордонний загін (в/ч НОМЕР_2 ) забезпечити особисту присутність позивача на судовому розгляді справи шляхом надання відповідного дозволу та організаційних заходів для явки позивача до суду.
Крім того, просить витребувати у відповідача та третьої особи ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , в/ч НОМЕР_3 ) всі матеріали, що стосуються проходження мною ВЛК від 21.01.2025 № 178 та розгляду скарги позивача ЦВЛК ДПСУ.
При цьому, позивач у позовній заяві визначив третіми особами: ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_3 ) та НОМЕР_1 мобільний прикордонний загін (в/ч НОМЕР_2 ). Суддя зауважує, що розгляд питання про залучення зазначених осіб до участі у справі в якості третіх осіб на цій стадії суддею не здійснюється.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, суддя виходить з такого.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Під час розгляду матеріалів позовної заяви суддя дійшов висновку про необхідність передачі цієї справи до Київського окружного адміністративного суду, виходячи з такого.
Згідно з частиною 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю № 1173135 від 05.03.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, наданої на запит суду в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд».
У позовній заяві позивач своєю адресою проживання зазначив: АДРЕСА_2 .
Місцезнаходженням відповідача Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 45890441) є адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26, каб. 140.
Вирішуючи питання щодо територіальної підсудності спору, суддя зазначає таке.
Оскільки позивач зазначив своє місце проживання в м. Києві та місцезнаходження відповідача розташоване також в м. Києві, спір підлягає розгляду судом, юрисдикція якого поширюється на Київську область.
Ураховуючи зазначене, справа належить до територіальної підсудності Київського окружного адміністративного суду.
Пункт 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 5 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Відповідно до частини 6 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Згідно з частиною 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З урахуванням зазначеного, суддя дійшов висновку, що справу належить передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 25, 29, 30, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративну справу № 580/2194/25 за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 26).
Матеріали адміністративної справи № 580/2194/25 направити до Київського окружного адміністративного суду після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Алла РУДЕНКО